• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу А.Ф.Расмуссен закликав схвалити основу для нової небойової місії НАТО в Афганістані після 2014 року
Опубліковано 10 жовтня 2012 року о 15:40

10 жовтня ц.р. у штаб-квартирі НАТО в рамках зустрічі міністрів оборони країн-членів Альянсу та партнерів відбулися, зокрема, засідання Північноатлантичної ради на рівні міністрів оборони з країнами-контрибуторами Міжнародних сил сприяння безпеці Ісламської Республіки Афганістан (МССБ) та заключна прес-конференція Генсекретаря НАТО.

У вступному слові на початку засідання ПАР з країнами-контрибуторами операції МССБ А.Ф.Расмуссен закликав схвалити основу для нової небойової місії НАТО в Афганістані після 2014 року:

„Ми зібралися сьогодні, щоб обговорити місію МССБ в Афганістані, щоб знову підтвердити нашу стратегію - передати відповідальність за забезпечення безпеки афганським силам, і, щоб підкреслити прихильність сильному, стабільному і суверенному Афганістану.

МССБ є однією з найбільших і найбільш амбітних операцій з часів Другої світової війни. Вона являє собою коаліцію з п'ятдесяти країн, об'єднаних одним прагненням, щоб Афганістан ніколи більше не став притулком для тероризму.

Наша стратегія і терміни залишаються незмінними.

В останні тижні наші командири ввели в дію тимчасові заходи, щоб переконатися, що наші війська знаходяться у безпеці, якої вони потребують у поточних умовах.

Але протягом усього цього періоду, наші війська продовжували працювати з нашими афганськими партнерами. Сьогодні більшість одиниць МССБ відновили партнерські операції, а здатність афганських сил з підтримки безпеки продовжує зростати.

Ми будемо підтримувати афганські сили поки вони не зможуть нести повну відповідальність за безпеку своєї країни. Від сьогодні і до кінця 2014 року ви побачите скорочення і передислокацію сил МССБ. Мова йде не про прискорення. Це частина плану. Це обережний та скоординований процес за участю усіх партнерів і афганського уряду.

Коли наша місія закінчиться в кінці 2014 року, ми запровадимо нову місію з навчання, консультацій та допомоги, ця нова місія не буде бойовою.

Планування цієї місії йде повним ходом. Я сподіваюся, що сьогодні ми підтримаємо широку основу для нової місії і дозволимо нашим військовим експертам просуватися далі.

Стабільне та безпечне майбутнє. Це те, що ми всі хочемо для Афганістану. Це те, що афганці хочуть самі для себе. І ми сповнені рішучості і зобов'язань зробити це реальністю».

У підсумковій прес-конференції А.Ф.Расмуссен підсумував обговорення міністрами ситуації у Косово та Афганістані.

„Сьогодні ми обговорили наші операції у Косово та Афганістані. Ми погодились, що КФОР відіграє незамінну роль у Косово. І всі міністри підтвердили намір продовжувати забезпечувати виконання цієї ролі. Ми також погодилися, що безпекова ситуація та свобода пересування (у Косово) покращилися протягом останніх 6 місяців. У той же час ми повинні залишатися пильними і сильними.

Ми вітаємо відновлення діалогу між Белградом і Приштіною за сприяння Європейського Союзу. Ми продовжуватимемо надавати всіляку підтримку такому діалогу. Усі сторони повинні виконувати свої зобов’язання у просуванні регіону уперед.

У Афганістані під проводом НАТО діє потужна коаліція 50 держав. Сьогодні міністри обговорили разом з нашими афганськими партнерами досягнуті успіхи та проблеми, з якими ми зустрічаємось.

По мірі підготовки до завершення Місії МССБ, нам стає ясно, що прийнята нами стратегія працює, і графік наших дій залишається незмінним. Усі країни-члени НАТО та партнери повністю їх дотримуються. Ми прагнемо завершити цю місію до кінця 2014 року.

І ми маємо намір започаткувати нову місію, завданням якої буде надання допомоги у підготовці Афганських національних сил безпеки (АНСБ), починаючи з 2015 року з тим, щоб Афганістан ніколи знову не перетворився на притулок для терористів.

Сьогодні міністри оборони країн НАТО та потенційних партнерів по новій коаліції завершили перший етап планування цієї нової місії. Їх вказівки стануть основою для подальшого планування нашими військовими фахівцями. Я очікую, що на початку наступного року будуть розроблені керівні настанови, а детальний план операції буде готовий до кінця 2013 року.

Нова місія буде не бойовою. Це буде місія, завданням якої буде підготовка, надання порад та допомоги.

Звичайно, сьогодні ми обговорили і поточну ситуацію в Афганістані. Міністри чітко дали зрозуміти: незважаючи на виклики, ми залишаємось прихильними дотримання плану і передача повноважень у безпековій сфері продовжуватиметься як було заплановано. По мірі просування процесу передачі повноважень ви побачите, що наші сили будуть передислоковуватись та скорочуватись у відповідності до нашої узгодженої стратегії. Це результат не поспішного виведення військ, а логічне продовження процесу передачі повноважень.

Ми готуємо потужні афганські сили, які все більше перебирають на себе відповідальність за підтримання безпеки. Ми впевнені, що вони будуть повністю готові до кінця 2014 року. Уже зараз вони відіграють провідну роль у забезпеченні захисту трьох чвертей афганського населення. І у цих районах рівень насильства не збільшився. Навпаки, він зменшився. Це є свідченням зростання можливостей АНСБ.

Наведу один приклад. Кількість нападів бойовиків у регіональному командуванні „Кабул” зменшилась на 17% за період з січня до серпня ц.р. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Коли ж бойовики проводять напади, АНСБ відіграють провідну роль у їх відбитті.

І ще дуже важливо відзначити, що протягом останніх тижнів загальну увагу привернуло зростання кількості інсайдерських нападів. Це стало реальною проблемою і ми ставимось до неї дуже серйозно.

Вороги Афганістану використовують інсайдерські атаки у спробі підірвати довіру і впевненість громадськості. Але це не спрацює. Ми не дозволимо ворогу вплинути на нашу стратегію і підірвати завойовану довіру.

Афганські сили безпеки також ставали жертвами інсайдерських атак. У нас є сильний спільний інтерес працювати разом, щоб протистояти цій загрозі. І ми подолаємо її разом. Разом з афганським урядом ми вжили низку заходів, щоб зменшити ризик інсайдерських атак, включаючи удосконалення процесів перевірки особового складу, контррозвідувальні заходи, підвищення розуміння різниці у культурі - і постійно вдосконалюємо ці заходи.

Нікому не вдасться вбити клин між МССБ і нашими афганськими партнерами. Ми як і раніше повністю прихильні справі надання підтримки афганським силам безпеки, по мірі передачі їм повної відповідальності до кінця 2014 року. 

Ну і на закінчення, інсайдерські напади жодним чином не змінять нашу стратегію. Ми будемо продовжувати навчання та надання порад і застосовуватимемо  стратегію партнерства. Ми будемо продовжувати процес передачі відповідальності за забезпечення безпеки афганським силам безпеки. Ми будемо продовжувати планування започаткування тренувальної дорадчої та допоміжної місії, яка почне діяти після завершення  бойової операції в Афганістані в кінці 2014 року.

Наша мета, наша стратегія, наш графік залишаються незмінними.”

Після вступного слова А.Ф.Расмуссен відповів на запитання представників ЗМІ і окреслив основні висновки засідання.

На запитання, яку шкоду завдають інсайдерські атаки відносинам НАТО з Афганістаном, А.Ф.Расмуссен заявив, що інсайдерські напади не завадять ні стратегії, ні графіку дій.

„Ми будемо продовжувати нарощувати спроможності АНСБ. Незабаром ми досягнемо нашої мети довести чисельність АНСБ до 352 тис. осіб. Ми продовжуватимемо їх тренувати, готувати, надавати їм поради, щоб не тільки збільшити їх чисельно, але й поліпшити їх якість. Ми продовжимо наставництво та тактику партнерства частин, поступово передаватимемо відповідальність за безпеку АНСБ у кожній провінції і завершимо цей процес до кінця 2014 року. Ми вже передали їм лідируючу роль у забезпеченні безпеки 75% населення. Незабаром Президент Х.Карзай має оголосити про 4-й транш у процесі передачі повноважень. Отже ми продовжуватиме діяти згідно з планами, графіками та дорожньою картою, які були окреслені під час саміту НАТО в Лісабоні у листопаді 2010 року. Інсайдерські атаки не завадять цьому”.

Рішення щодо чисельності та конфігурації місії НАТО в Афганістані  після 2014 року ще не прийняте.

Деталізуючи приблизні масштаби скорочення військ коаліції у наступному році у контексті заяви Міністра оборони Великої Британії про те, що планується виведення значної кількості британських військ і що наприкінці 2013 року в Афганістані залишиться лише 20 тис. війська інформацію, А.Ф.Расмуссен зазначив: 

„По-перше, стосовно тренувальної місії. Ми ще не вирішили питання щодо її чисельності. Ми знаходимося у начальній фазі планування і рішення про чисельність буде прийняти на пізнішій стадії. Звичайно, її конфігурація і чисельність залежатимуть від ситуації, що складеться на кінець 2014 року. Коротше кажучи, рішення щодо чисельності Місії після 2014 року ще не прийняте.

Стосовно скорочення чисельності військ протягом останнього періоду процесу передачі повноважень – ми очікуємо рекомендацій військового командування з цього приводу. Я очікую їх до кінця цього року. Політичне рішення прийматиметься на підставі цих рекомендацій. 

Сьогодні ми не обговорювали в деталях, яким чином проходитиме скорочення. Але скорочення відбуватиметься згідно плану, що недвозначно підтвердили міністри на сьогоднішній зустрічі. Міністри погодились, що зміни у завданнях, передислокація військ та їх скорочення очікуються як результат передачі повноважень АНСБ, але все буде відбуватися за планом. Виведення поспіхом не буде. Я вже бачив багато хибних інтерпретацій повідомлень про плани скорочення та виведення сил Коаліції. Зрозумійте, такі оголошення є результатом передачі провідної ролі афганцям. Партнери по МССБ не прагнуть поспішного виведення. Виведення не є результатом відсутності єдності внутрі коаліції. Навпаки. Завдяки домовленостям  афганці набувають більшої ролі, а наша роль зменшується. Виведення та скорочення будуть, але відбуватимуться вони за узгодженим планом, а не через бажання вивести війська якомога скоріше...

А.Ф.Расмуссен також повідомив, що жодна із держав-членів НАТО чи партнерів не запровадила нових застережень щодо використання військ у зв’язку з інсайдерськими нападами”.

А.Ф.Расмуссен підкреслив, що скорочення чисельності КФОР у найближчому майбутньому не планується.

„Ми планували скоротити їх чисельність по мірі поліпшення ситуації, але через неспокійну обстановку протягом останніх 12 місяців відклали прийняття рішення. На цьому засіданні питання скорочення чисельності КФОР не обговорювалося. Все залежатиме від ситуації на місцях. Ми продовжуватиме втілювати в життя відповідну резолюцію РБ ООН щодо забезпечення безпеки та свободи пересування для всіх у Косово”. 

Переміщення військових підрозділів по території Косово цілком можливе

Коментуючи рішення МО ФРН про більш рівномірне розташування підрозділів ЗС ФРН у складі КФОР по території Косово та уникнення їх концентрування в одному місці А.Ф.Расмуссен наголосив:

„Відповідні військові командування приймають рішення про те де і яким чином розташовувати війська, зокрема у Косово, для досягнення найбільшої ефективності їх використання. Можливо у найближчі місяці ми побачимо певні переміщення. При цьому, зважаючи на неспокій у північних районах Косово, їм приділятиметься більше уваги”.

НАТО не залишать після 2014 року в Афганістані вакуум безпеки

Коментуючи заяви про те, що виводячи бойові війська з Афганістану наприкінці 2014 року НАТО залишає незавершену війну А.Ф.Расмуссен сказав:

„Ми безумовно не залишаємо після себе вакууму безпеки. Навпаки, завдяки нашій стратегії ми залишаємо після себе потужні АНСБ, як опікуватимуться безпекою. На підставі доповідей, що ми почули від своїх військових АНСБ є достатньо потужними і спроможними, щоб забезпечувати безпеку після 2014 року. Я бачив багато повідомлень у ЗМІ щодо спроможностей АНСБ. Хочу привернути вашу увагу до деяких фактів.

Уже зараз АНСБ відіграють провідну роль у проведенні більше половини операцій на забезпечення безпеки і роблять це дуже професійно. Фактом є також те, що 85% тренувань та навчань особового складу забезпечується АНСБ самостійно. Це свідчить про невпинне зростання їх якості. Якщо розглянути безпекову ситуацію в цілому, можна побачити дуже позитивну динаміку розвитку ситуації у провінціях, у яких відповідальність за безпеку перейшла до афганців. Кількість нападів бойовиків у них зменшилася. І на кінець, фактом є те, що 80% нападів бойовиків відбувається в районах, де проживає лише 20% афганського населення. Отже більшість афганців живе у відносно безпечному стабільному середовищі.

Я навів ці факти та цифри щоб продемонструвати, що хоча ще й існують виклики без пекова ситуація покращується. Підвищуються і спроможності АНСБ. Я впевнений, що після 2014 року АНСБ будуть спроможними забезпечувати безпеку Афганістану”.

Наприкінці прес-конференції Генеральний секретар НАТО оголосив про затвердження Північноатлантичною радою нового (з 2013 року) Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі генерала Джона Аллена, який у даний час є командувачем МССБ в Афганістані.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux