Україна розбудовує відносини з НАТО на основі Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО року і Декларації про доповнення Хартії про особливе партнерство, Плану дій Україна-НАТО 2002 року, документа Україна – НАТО 2005 року «Поглиблення співпраці Україна-НАТО: короткотермінові заходи», яким започатковано Інтенсифікований діалог щодо прагнень України до набуття членства та відповідних реформ, а також у рамках Ради євроатлантичного партнерств.
Ключовим інструментом здійснення реформ в Україні за підтримки Альянсу є річні національні програми під егідою Комісії Україна – НАТО (РНП), які розробляються з 2009 року.
22-23 лютого 1992 року відбувся перший візит Генерального секретаря НАТО М.Вернера до Києва, в ході якого Україна була запрошена до участі в Раді Північноатлантичного співробітництва. З того часу почалися активні контакти і співробітництво з НАТО.
8 липня 1992 року – візит до штаб-квартири НАТО Президента України Л.Кравчука.
16 листопада 1992 року під час візиту в Україну Верховний головнокомандувач об’єднаними збройними силами НАТО в Європі генерал Джон Шалікашвілі прийнятий Президентом України Л.Кравчуком.
2 липня 1993 року Верховною Радою України затверджені «Основні напрями зовнішньої політики України», де підкреслюється, що «в умовах зникнення блокового протистояння в Європі пріоритетного значення набуває проблема створення загальноєвропейської структури безпеки на базі існуючих міжнародних інститутів, таких як НБСЄ, РПАС, НАТО, ЗЄС. Безпосереднє та повне членство України в такій структурі створюватиме необхідні зовнішні гарантії її національної безпеки. З огляду на кардинальні зміни, які відбулися після розпаду СРСР і які визначили сучасне геополітичне становище України, проголошений нею свого часу намір стати в майбутньому нейтральною та позаблоковою державою має бути адаптований до нових умов і не може вважатися перешкодою її повномасштабної участі у загальноєвропейській структурі безпеки». «Основні напрями» також визначили Воєнну доктрину як документ, який реалізовуватиме «налагодження військово-політичного співробітництва з іншими, насамперед сусідніми державами та міжнародними організаціями, зокрема НАТО та ЗЄС».
Редакція Воєнної доктрини, затверджена Верховною Радою 19 жовтня 1993 року, була першим і єдиним випадком поєднання формули «дотримання позаблокового статусу» та «виступу за створення всеохоплюючих систем універсальної та загальноєвропейської безпеки і… участі у них як важливого компоненту своє національної безпеки». Таке діаметральне поєднання позбавило її навантаження будь-якого практичного застосування. 1 лютого 2005 року Верховна Рада України прийняла Постанову N 2400-IV, якою визнала такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 19 жовтня 1993 року «Про Воєнну доктрину України», таким чином, власноруч відмовившись від згадки про «позаблоковий статус нашої держави».
18 вересня 1993 року штаб-квартиру НАТО відвідує Міністр закордонних справ України А.Зленко.
14 січня 1994 року Президенти США, Росії та України підписують в м. Москві Тристоронню заяву, в якій визначено процедури передачі УкраїноюРосії ядерних боєголовок, виплати Україні відповідної компенсації та надання їй гарантій безпеки.
3 лютого 1994 року Верховна Рада України скасовує висунуті 18 листопада 1993 року умови ратифікації Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1) і доручає Уряду здійснити обмін ратифікаційними грамотами.
Широкомасштабним співробітництво України з НАТО стало тільки після підписання Україною 9 лютого 1994 року Рамкового документа програми «Партнерство заради миру». 25 травня того ж року Україна передала НАТО свій Презентаційний документ. В ньому визначені політичні цілі участі України в програмі, заходи, які планується здійснити для досягнення цих цілей, а також сили і засоби, що виділяються Україною для участі в ПЗМ.
14 вересня 1994 року перша Індивідуальна програма партнерства між Україною і НАТО була офіційно схвалена на спеціальному засіданні Північноатлантичної Ради НАТО.
1994 року Україну було залучено до започаткованого «Процесу планування та оцінки сил» (ППОС) з метою надання нашій державі можливостей підготовки збройних сил для спільних дій з державами-членами Альянсу, а також участі у механізмі для обміну інформацією з питань оборонного та бюджетного планування.
14-21 лютого 1995 року Міністр оборони України В.Шмаров зустрічається з Головою військового комітету НАТО і підписує протокол про співпрацю між Україною та НАТО.
В 1995 році Україна призначила своїх перших офіцерів зв’язку до штаб-квартири НАТО у м. Брюссель та Координаційного центру партнерства у м. Монс (Бельгія). Весною того ж року між Україною і НАТО були укладені Адміністративна угода та Угода у сфері безпеки, на основі яких відкрито офіси зв’язку у штаб-квартирі НАТО та КЦП.
1 червня 1995 року Президент України Л.Кучма здійснив візит до штаб-квартири НАТО у Брюсселі, повідомивши про бажання України підняти відносини між НАТО і Україною на новий рівень.
14 вересня 1995 року Північноатлантична Рада НАТО проводить спеціальне засідання за участю Міністра закордонних справ України Г.Удовенка, за підсумками якого оприлюднена Спільна заява для преси України і НАТО, в якій були висловлені загальні принципи відносин Україна-НАТО в ПЗМ та в інших галузях.
15-16 квітня 1996 року відбувся перший офіційний візит Генерального секретаря НАТО Х.Солани в Україну.
1-2 липня 1996 року штаб-квартиру НАТО в Брюсселі, штаб Верховного Головнокомандувача Об'єднаними Збройними Силами (ВГК ОЗС) НАТО в Європі і Координаційний Центр Партнерства (КЦП) вперше відвідали Посли України в державах-членах НАТО, ЄС та РФ, а 18-22 травня 1997 року - Посли України в державах ЦСЄ та Балтії. Восени 1996 року штаб-квартиру НАТО в Брюсселі відвідав новопризначений Міністр оборони України О.І.Кузьмук.
29-30 серпня 1996 року Київ відвідав Головнокомандуючий Об’єднаними Силами НАТО в Європі генерал Дж. Джоулвен.
16-20 вересня 1996 року в рамках виїзного засідання Комітету НАТО з питань цивільного захисту за участю країн-партнерів та спільних навчань з питань планування при надзвичайних ситуаціях цивільного характеру у Львові перебував помічник Генерального секретаря НАТО з питань інфраструктури, матеріально-технічного забезпечення та планування при надзвичайних ситуаціях віце-адмірал Й.Х. ван Фореєстероку.
13-19 вересня 1996 року в Києві відбувся семінар Північноатлантичної асамблеї з питань європейської безпеки, організований за сприяння МЗС та Верховної Ради України.
1996 рік характеризувався також активною і результативною роботою України по просуванню своїх інтересів у відносинах з НАТО у контексті розширення Альянсу на Схід, зокрема в плані встановлення відносин «особливого партнерства», нерозміщення ядерної зброї на території нових членів НАТО, врегулювання питання кордонів з Румунією. Завдяки цьому в Заключному Комюніке засідання Північноатлантичної ради на рівні міністрів закордонних справ 10 грудня 1996 року знайшли своє відображення більшість моментів позиції України. Зокрема, НАТО була зроблена заява щодо нерозташування ядерної зброї на території нових членів, визнана необхідність розвитку особливих відносин з Україною, які мали б бути формалізовані на основі документів про «розширені і поглиблені» відносини України-НАТО та останніх українських пропозицій, підтверджено створення Інформаційного центру НАТО в Україні.
8-11 січня 1997 року відбувся візит Секретаря Ради національної безпеки і оборони України В.П.Горбуліна до штаб-квартири НАТО в Брюсселі. Під час своїх зустрічей з керівництвом Альянсу та на неформальному засіданні Ради НАТО (9 січня - зустріч з ВГК ОЗС НАТО в Європі генералом Дж.Джоулвеном, відвідання Координаційного центру партнерства, 10 січня - зустріч з Генеральним секретарем НАТО Х.Соланою, 11 січня - зустріч з членами Північноатлантичної ради), Секретар РНБО виклав позицію України щодо розширення НАТО та закликав до надання гарантій національній безпеці України з боку Заходу під час цього процесу.
20 березня 1997 року відбувся візит офіційної делегації України на чолі з Міністром закордонних справ України Г.Й.Удовенком (у складі делегації також були Секретар РНБО України В.П.Горбулін, Керівник УЗП АП України В.С.Огризко, інші посадові особи) до штаб-квартири НАТО в Брюсселі з метою проведенняпершого раунду переговорів з офіційною делегацією НАТО на чолі з Генеральним секретарем НАТО Х.Соланою щодо формалізації відносин Україна-НАТО. Під час візиту Міністр Г.Й.Удовенко виступив з доповіддю на спеціальному засіданні Північноатлантичної ради у форматі «16+1».
7 травня 1997 року Генеральний секретар НАТО Х.Солана відкриває в Києві Центр інформації і документації НАТО, який засновується з метою поширення в Україні правдивої інформації про НАТО, долаючи тим самим стереотипи часів Холодної війни про цей альянс. Підписаний Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і НАТО щодо заснування Центру інформації і документації НАТО в Україні. Відбуваються зустрічі Президента України Л.Кучми, Голови Верховної Ради України О.Мороза з Х.Соланою та переговори з Міністром закордонних справ України Г.Удовенком. Генеральний секретар НАТО виступив з промовою в Центрі «Український Дім» перед громадськістю м. Києва та журналістами.
29 травня 1997 року на засіданні міністрів закордонних справ НАТО в Сінтрі, Португалія, Генсекретар НАТО Х.Солана і Міністр закордонних справ України Г.Удовенко парафують Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО.
9 липня 1997 року в рамках саміту глав держав та урядів НАТО в Мадриді керівники НАТО та Президент України Л.Кучма підписали «Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО». Хартія зафіксувала політичні зобов’язання сторін на найвищому рівні розвивати «особливе та ефективне» партнерство, яке сприятиме забезпеченню більшої стабільності та спільних демократичних цінностей в Центрально-Східній Європі, а також стала основою для консультацій між НАТО і Україною в контексті євроатлантичної безпеки і стабільності та в таких галузях, як попередження конфліктів, врегулювання криз, підтримка миру і гуманітарні операції.
Зокрема, для забезпечення якнайповнішого розвитку відносин між Україною і НАТО та втілення положень Хартії було створено форум «Комісія Україна-НАТО» з метою загальної оцінки стану розвитку відносин, огляду за процесом планування та розробки пропозицій щодо шляхів покращення або подальшого розвитку співробітництва між Україною та НАТО.
15 вересня 1997 року в Україні в рамках програми Партнерства заради миру починаються навчання «Козацький степ - 97», сценарій яких передбачає розв’язання етнічного конфлікту.
24-27 вересня 1997 року відбувся семінар Північноатлантичної асамблеї та Верховної Ради України «Економічна безпека України», у роботі якого взяли участь члени Уряду, керівники ряду міністерств і відомств, парламентарі України, а також керівники окремих комітетів ПА НАТО та експерти країн-членів НАТО.
9 жовтня 1997 року – початок роботи Місії України при НАТО. Україна та Угорщина першими з держав не членів відкривають дипломатичні представництва при Альянсі.
10 жовтня 1997 року відбулося перше (інаугураційне) засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів в Брюсселі, на якому Україну представляв Глава Місії України при НАТО, Посол Б.Тарасюк.
16 грудня 1997 року Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи В.М.Кальченком та Генеральним Секретарем НАТО Х.Соланою був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо планування при надзвичайних ситуаціях цивільного характеру та готовності до катастроф. Також ухвалений Робочий план імплементації Хартії на 1998 рік.
29 травня 1998 року в Люксембурзі відбулось друге засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, під час якого заснований Центр підготовки миротворчого персоналу на базі Львівського загальновійськового полігону.
25-28 червня 1998 року в Україні перебувала делегація НАТО на чолі з помічником Генерального секретаря НАТО з політичних питань К.-П.Кляйбером. Метою візиту К.-П.Кляйбера до України було ознайомлення з соціально-політичною та економічною ситуацією в країні, з ситуацією навколо вирішення проблем національних меншин, ходом економічних реформ та результатами реформування Збройних Сил України, рівнем цивільного контролю за Збройними Силами.
29-30 червня 1998 року відбувся перший візит експертів Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань військової реформи (СРГ) до Києва, присвячений аналізу та розгляду питань розвитку цивільного компоненту в Збройних Силах України, зокрема в Міністерстві оборони України. Під час засідання обговорювалися питання кількісних та якісних показників цивільного компоненту в Збройних Силах та в центральному апараті Міністерства оборони, ролі, кар'єри, джерел набору та системи підготовки цивільних службовців.
Візит експертів СРГ в Україну відіграв позитивну роль у розвитку стосунків Україна-НАТО у військово-політичний сфері, засвідчив доцільність переходу від загальнополітичних дискусій на тему демократичного контролю над Збройними Силами до детального розгляду на рівні експертів конкретних проблем розвитку і становлення цивільного компоненту в ЗС України та пов'язаних з цим організаційних питань, вивчення та врахування досвіду держав-членів НАТО та запрошених держав в цьому плані.
Важливим елементом успіху розвитку співпраці в даному напрямку стало проведення першого засідання СРГ, власне в Україні, що дозволило залучити до роботи Групи значну кількість представників різних підрозділів центрального апарату МО України.
За підсумками засідання СРГ в Києві Міжнародним секретаріатом НАТО в контакті з Місією України при НАТО був підготовлений підсумковий документ, в якому викладені основні висновки та пропозиції експертів СРГ щодо напрямів розвитку цивільного компоненту в ЗС України, перспективи подальшої роботи Спільної робочої групи в цьому напрямку.
Даний захід не вичерпав питання вироблення рекомендацій СРГ щодо становлення цивільного компоненту в ЗС України, але став початком тривалої роботи в цьому напрямку.
8-9 липня 1998 року на запрошення Президента України Л.Д.Кучми з нагоди першої річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО в Україні з офіційним візитом перебував Генеральний секретар НАТО Х.Солана.
В ході візиту відбулись зустрічі та переговори з Президентом України Л.Д.Кучмою, Секретарем РНБО України В.П.Горбуліним, Міністром закордонних справ України Б.І.Тарасюком, Міністром оборони України О.І.Кузьмуком, Головою Генеральної Асамблеї ООН Г.Й.Удовенком, виконуючими обов’язки голів Комітетів Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки та у закордонних справах і зв’язках з СНД. Х.Солана відвідав також Центр інформації та документації (ЦІД) НАТО в Україні, де представив українській громадськості нового керівника ЦІД та провів короткий прес-брифінг. Генеральний секретар НАТО побував у м. Дніпропетровську, де відвідав завод «Південмаш» та провів зустрічі з керівництвом заводу, громадськістю та представниками регіональних ЗМІ.
4 листопада 1998 року Президент України Л.Кучма своїм Указом затвердив «Державну програму співробітництва України з НАТО на період до 2001 року» , яку було розроблено з метою активізації та поглиблення галузевої співпраці міністерств та відомств України з відповідними структурами Альянсу. До виконання Програми було залучено 24 міністерства та відомства України. Програма представлена в НАТО Державною міжвідомчою комісією 26-27 листопада 1998 року.
9 грудня 1999 року між Україною та НАТО підписаний Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору (НАТО) щодо призначення Офіцерів зв’язку НАТО в Україні. Першими офіцерами зв’язку НАТО в Україні стали громадяни Канади пані Сюзан Понд (керівник Офісу зв'язку) та підполковник Джордж Бакман.
10-12 лютого 1999 року Політичний комітет НАТО відвідує Україну з метою обговорення питань виконання Хартії.
У квітні 1999 року в Києві був створений Офіс зв’язку НАТО, на який покладено завдання сприяти контактам між НАТО і цивільними та військовими відомствами, які мають відношення до участі України в програмі «Партнерство заради миру» і у виконанні Робочого плану КУН.
24 квітня 1999 року в рамках саміту глав держав та урядів НАТО у Вашингтоні Президент України Л.Кучма взяв участь у першому засіданні Комісії Україна-НАТО на найвищому рівні. Зазначене засідання КУН надало нового потужного імпульсу нашому партнерству з НАТО, що було відображено у «Декларації Глав держав та урядів-учасників саміту Комісії Україна-НАТО», яка заклала міцні підвалини для подальшого зближення підходів України та НАТО до вирішення проблем європейської безпеки.
У травні 1999 року відбувся візит до Києва помічника Генерального секретаря НАТО з питань науки та довкілля, керівника Наукового комітету НАТО І.Сілларда з метою презентації «Наукової програми НАТО».
Відбувається також низка робочих та офіційних візитів представників НАТО в Україну:
червень - візит до Києва делегації Оборонного коледжу НАТО в Римі;
червень - візит до Києва делегації Північноатлантичної асамблеї (ПАА) (представників Політичного комітету та Комітету з питань оборони та безпеки);
липень - перший робочий візит до Києва юридичних експертів НАТО на чолі з Радником Генерального секретаря НАТО з правових питань Б.Де Відтсом;
вересень - другий робочий візит юридичних експертів НАТО до Києва на чолі з Радником Генерального секретаря НАТО з правових питань Б.Де Відтсом;
жовтень - візит голови Економічного комітету, керівника Економічного директорату НАТО Д.Жоржа.
11 жовтня 1999 року Україна і НАТО підписали Угоду з навчання цивільним спеціальностям звільнених у запас офіцерів українських збройних сил.
27-28 січня 2000 року відбувся офіційний візит в Україну Генерального секретаря НАТО лорда Дж.Робертсона. В ході візиту Дж.Робертсон був прийнятий Президентом України Л.Д.Кучмою та Прем'єр-міністром України В.А.Ющенком, відбулися переговори з Генеральним секретарем НАТО Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка та Міністра оборони України О.І.Кузьмука, а також зустрічі з Секретарем РНБО України Є.К.Марчуком, Главою Одеської облдержадміністрації Гриневецьким, командуванням Південного оперативного командування Збройних Сил України, викладачами та студентами Дипломатичної академії при МЗС України, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та Національної академії оборони України.
Під час візиту було обговорено стан і перспективи подальшого розвитку співробітництва Україна-НАТО, поглиблення практичної співпраці на окремих напрямах, зміцнення інституційно-правової бази відносин з Альянсом, актуальні проблеми безпеки в євроатлантичному регіоні, співпрацю в рамках миротворчих операцій на Балканах.
8-9 лютого 2000 року відбувся офіційний візит в Україну ВГК ОЗС НАТО в Європі Генерала У.Кларка.
1 березня 2000 року в Києві відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів за участю Міністра закордонних справ України. Це засідання було 16-м засіданням КУН на різних рівнях, але першим подібним заходом в Україні та першим робочим засіданням Північноатлантичної ради НАТО за межами країн-членів Альянсу. Члени Комісії визнали стратегічний характер відносин Україна-НАТО та привітали послідовні зусилля України щодо розвитку тісніших зв’язків з Альянсом.
2 березня 2000 року Верховна Рада України ратифікувала «Угоду між Державами-учасницями Північноатлантичного Договору та іншими державами, які беруть участь у програмі «Партнерство заради миру», щодо статусу їхніх збройних сил» та Додаткового протоколу до неї, з метою розширення участі України в програмі «Партнерство заради миру», а також ратифікувала «Договір з відкритого неба», чим зробила важливий внесок в прозорість питань контролю за озброєннями і поліпшення спроможності раннього виявлення і відповідного врегулювання кризи (підписані від імені України відповідно 6 травня 1996 року та 24 березня 1992 року).
20 квітня 2000 року Верховна Рада України ратифікувала Подальший додатковий протокол до Угоди між державами-членами Північноатлантичного Договору та іншими державами, які беруть участь у Програмі «Партнерство заради миру» щодо статусу їхніх збройних сил (Угода СОФА).
18-19 травня 2000 року відбувся візит в Україну Голови Військового Комітету НАТО Г.Вентуроні.
22 травня 2000 року відбувся візит Прем’єр-міністра України В.Ющенка до штаб-квартири Альянсу.
25 травня 2000 року др. Олександр Ющенко з Харківського державного політехнічного університету отримує стипендію Манфреда Вернера на 2000 рік.
19-30 червня 2000 року на території України відбулись спільні військово-морські навчання «Кооператив Партнер-2000» за участю військових підрозділів країн-членів НАТО та країн-партнерів.
8-22 липня 2000 року в Україні відбулися спільні навчання сухопутних військ «в дусі ПЗМ» «Щит миру-2000» за участю військових підрозділів країн-членів НАТО та країн-партнерів.
11-25 вересня 2000 року на території України відбулися військові навчання «в дусі ПЗМ» «Козацький степ-2000» за участю військових підрозділів України, Великобританії та Польщі.
20-29 вересня 2000 року в Західній Україні в рамках програми Партнерства заради миру проходять навчання з ліквідації наслідків катастроф «Закарпаття - 2000», на яких відпрацьовується взаємодія під час великої повені. У навчаннях взяли участь 350 осіб з підрозділів 11 країн-членів РЄАП.
4-6 жовтня 2000 року – візит Політичного комітету НАТО в Україну.
5 жовтня 2000 року - перше засідання СРГ високого рівня з питань воєнної реформи (м. Брюссель).
14-15 жовтня 2000 року - друге засідання Спільної робочої групи з питань економічної безпеки (м. Краків, Польща).
18 жовтня 2000 року в штаб-квартирі НАТО відбувається перше засідання Спільної робочої групи з питань науки та захисту довкілля.
2-3 листопада 2000 року - перше засідання Спільної моніторингової групи Верховної Ради України та Парламентської асамблеї НАТО.
8-9 листопада 2000 року - візит Секретаря РНБО України Є.К.Марчука до штаб-квартири НАТО.
15-17 листопада 2000 року - візит в Україну керівництва Організації НАТО з питань оборонної досліджень та технологій.
16 листопада 2000 року - Засідання Спеціального комітету НАТО у форматі «19+1» за участю Голови Служби безпеки України Л.В.Деркача.
22-25 листопада 2000 року - візит Голови Верховної Ради України І.С.Плюща та групи народних депутатів ВР України до штаб-квартири НАТО.
21 січня 2001 року з метою сприяння державним органам у виконанні завдань, визначених Хартією та іншими програмами співробітництва з Альянсом, було засновано інститут Національних координаторів співробітництва України з НАТО, які є спеціальними представниками міністерств, інших центральних органів виконавчої влади України, що здійснюють заходи із співробітництва з НАТО у відповідних сферах.
27 січня 2001 року Указом Президента України Л.Кучми було затверджено «Державну програму співробітництва України з НАТО на 2001-2004 роки».
26 лютого 2001 року підписано Угоду між НАТО та Національним координаційним центром соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку при Кабінеті Міністрів України про практичну реалізацію ініціативи НАТО щодо перепідготовки українських військовослужбовців, звільнених у запас або відставку.
25 квітня 2001 року - презентація Державної програми співробітництва на період 2001-2004 рр. Секретарем РНБО України Є.К.Марчуком під час спеціального засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів (м. Брюссель).
6 грудня 2001 року відбувається підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією з матеріально-технічного забезпечення і обслуговування НАТО (NAMSO).
23 травня 2002 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила «Державну стратегію України щодо НАТО», яка, зокрема, визначила, що спрямування політики України на повномасштабну інтеграцію в європейські та євроатлантичні структури викликане необхідністю враховувати існуючі об’єктивні реалії європейської та світової політики, продиктовані національними інтересами України (Стратегія введена в дію Указом Президента України від 8 липня 2002 року).
9 липня 2002 року під час засідання КУН на рівні послів за участю Міністра закордонних справ України А.М.Зленка в Києві підписано Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України і штабом Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО на Атлантиці та штабом Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі щодо забезпечення підтримки операцій НАТО з боку України.
30 серпня 2002 року Указом Президента України Л.Кучми було створено Державну раду з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України для координації заходів, спрямованих на реалізацію стратегічних цілей державної політики щодо забезпечення входження України в європейський політичний, економічний, безпековий і правовий простір.
12 вересня 2002 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду про безпеку між Урядом України і НАТО (Угода регулює питання зберігання і взаємного захисту інформації обмеженого користування).
23 жовтня 2002 року - відкриті парламентські слухання у Верховній Раді України на тему «Про взаємовідносини і співробітництво України з НАТО». Постановою Верховної Ради України від 21 листопада 2002 року «Про рекомендації парламентських слухань про взаємовідносини та співробітництво України з НАТО» народні депутати підтримали цю Стратегію і наголосили на необхідності інтенсифікації процесу підготовки України до членства в Альянсі.
22 листопада 2002 року в рамках саміту глав держав та урядів НАТО в Празі Президент України Л.Кучма взяв участь у засіданні Комісії Україна-НАТО на найвищому рівні, на якому було схвалено План дій Україна-НАТО та річний Цільовий план дій Україна-НАТО на 2003 рік.
План дій Україна-НАТО чітко визначив стратегічні й середньострокові цілі і пріоритети України для досягнення її мети – повної інтеграції у євроатлантичні структури безпеки – і створив стратегічні рамки для існуючого і майбутнього співробітництва Україна-НАТО відповідно до Хартії про особливе партнерство.
Річний цільовий план у рамках Плану дій Україна-НАТО вмістив перелік конкретних заходів як внутрішнього характеру, так і двосторонніх Україна-НАТО, запланованих для досягнення всіх цілей, визначених в Плані дій.
11 січня 2003 року Указом Президента України Л.Кучми створено Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України з метою проведення єдиної державної політики з євроатлантичної інтеграції, опрацювання проектів програм щодо поглиблення євроатлантичного вектора цієї політики та організації їх виконання.
30 січня 2003 року - затвердження Указом Президента України Положення про Державну Раду з питань європейської і євроатлантичної інтеграції.
12 лютого 2003 року - затвердження Указом Президента України Положення про Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції.
20 жовтня 2003 року - візит Генерального секретаря НАТО Дж.Робертсона в Україну.
6 листопада 2003 року - засідання Політичного та Політико-військового керівного комітетів НАТО з Україною у Києві.
13 грудня 2003 року з метою забезпечення публічного характеру вироблення реалізації державної політики України щодо НАТО, включаючи широке інформування громадськості з цих питань Президент України Л.Кучма підписав Указ «Про державні програми з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 роки».
На початку 2004 р. почала реалізовуватись наукова програма НАТО «Безпека через науку». Для України НАТО в 2004 р. виділила більше 1,5 млн. євро на проведення та реалізацію 46 наукових заходів і проектів.
13 січня 2004 року у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схеффером. Ця зустріч стала однією з перших зустрічей Я.Схеффера як Генсекретаря Альянсу з керівниками зовнішньополітичних відомств держав-членів і партнерів НАТО, засвідчила особисту заінтересованість нового Генсекретаря Альянсу у продовженні відносин особливого партнерства між Україною та НАТО.
1-5 лютого 2004 року група експертів Альянсу на чолі із Заступником Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування Дж.Колстоном відвідала Україну з метою моніторингу стану виконання заходів воєнної реформи в Україні, зокрема, одного з головних її елементів Оборонного огляду.
10 лютого 2004 року відбулось засідання Політичного комітету НАТО з Україною, яке було присвячене обговоренню проекту Цільового плану Україна – НАТО на 2004 рік.
11 лютого 2004 року відбулась зустріч Першого заступника Міністра з питань європейської інтеграції з делегацією НАТО на чолі з головоюВійськового комітету НАТО генералом Харальдом Куйятом з питань співробітництва України з НАТО, зокрема у військовій та безпековій сферах, а також в рамках проведення миротворчих операцій. Х.Куйят дав високу оцінку стану співробітництва України з НАТО у військовій сфері, назвавши його «відмінним». Х.Куйят дав позитивну оцінку миротворчим зусиллям України на Балканах, наголосив на важливості внеску України у міжнародну боротьбу з тероризмом, зокрема в Афганістані та Іраку.
23-27 лютого 2004 року відбувся візит в Україну експерта Секції планування сил Директорату НАТО з питань оборонної політики і планування Роба Венмакерса, з метою надання допомоги українським фахівцям в розробці проекту Стратегічного оборонного бюлетеня на період до 2015 року.
25-26 лютого 2004 року Голова Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України В.П.Горбулін відвідав штаб-квартиру НАТО.
17 березня 2004 року Верховна Рада України ратифікувала Меморандум про взаєморозуміння щодо забезпечення підтримки операцій НАТО з боку України (підписаний 9 липня 2002 року), який слугуватиме основою для здійснення планування Україною операцій та навчань НАТО.
22 березня 2004 року Заступник Голови Верховної Ради України О.О.Зінченко відвідав штаб-квартиру НАТО.
25 березня 2004 року рішенням Державної ради з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України затверджено Цільовий план дій Україна-НАТО на 2004 рік.
У березні 2004 року заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України В.Луцько взяв участь у щорічному засіданні Комітету з викликів сучасному суспільству (КВСС). До порядку денного засідання входили питання пріоритетів діяльності КВСС, національні доповіді представників країн-членів РЄАП, започаткування нових та реалізації поточних проектів тощо. У ході зустрічі В.Луцька з координатором програм КВСС НАТО Д.Бетен були обговорені питання подальшого співробітництва Україна-НАТО в екологічній сфері.
14 квітня 2004 року відбулося спільне засідання Політичного і Політико-військового керівного комітетів у форматі Процесу планування та оцінки сил (ПВКК/ППОС) разом з представниками Спільної робочої групи Україна-НАТО високого рівня з питань воєнної реформи в рамках якого Міністр оборони України Є.К.Марчук зробив презентацію Стратегічного оборонного бюлетеню на період до 2015 року.
19 квітня 2004 року відбувся офіційний візит Генерального секретаря НАТО Я.Схефера в Україну.
29-30 квітня 2004 року – делегація відомих жінок України на чолі з Міністром України у справах дітей, сім'ї та молоді В.Довженко, перебувала з ознайомчим візитом у штаб-квартирі НАТО, у Брюсселі та штабі Верховного головнокомандування об’єднаних збройних сил НАТО в Європі розташованому у м. Монс.
18 травня 2004 року штаб-квартиру НАТО відвідав Прем’єр-міністр України В.Ф.Янукович.
24-27 травня 2004 року з офіційним візитом, на запрошення Голови Верховної Ради України В.М.Литвина, Україну відвідала делегація Парламентської асамблеї НАТО на чолі з її Головою Дугласом Беройтером. В ході візиту були проведені зустрічі з Президентом України Л.Д.Кучмою та вищими посадовими особами Уряду України. Під час візиту обговорювалися питання подальшого стану та перспектив розвитку відносин Україна-НАТО у контексті Стамбульського саміту НАТО в Туреччині.
28 травня - 1 червня 2004 року делегація українських парламентарів на чолі з Головою постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї НАТО першим заступником Голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції О.О.Зарубінським взяла участь у роботі 50 весняної сесії ПА НАТО, яка відбулася в Словацькій Республіці у м. Братислава.
1 червня 2004 року делегація України на чолі з начальником Головного управління особливого складу та організаційно-мобілізаційної роботи Генерального штабу Збройних Сил України генерал-майором Є.Шелестом у штаб-квартирі НАТО взяла участь у щорічних двосторонніх консультаціях, присвячених участі України у Процесі планування та оцінки сил (ППОС). До складу делегації, крім представників Збройних Сил України, увійшли посадовці Міністерства фінансів і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
7 червня 2004 року під час неформальних консультаціях Україна-НАТО високого рівня у Варшаві між Україною і НАТО був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо використання стратегічної транспортної авіації України в операціях та навчаннях НАТО.
22 червня 2004 року Президент України своїм Указом затвердив Стратегічний оборонний бюлетень України на період до 2015 року – базовий документ для розробки планів реформування оборонної складової держави на середньо- та довгострокову перспективу, у якому знайшли відображення результати спільної роботи фахівців України та НАТО.
29 червня 2004 року в рамках саміту глав держав та урядів НАТО в Стамбулі Президент України взяв участь у засіданні Комісії Україна-НАТО, що вперше відбулося за участю семи нових членів Альянсу. З огляду на критичне ставлення держав-членів до внутрішньополітичних процесів в Україні під час засідання рішення про залучення нашої держави до офіційних програм підготовки до членства в НАТО прийнято не було.
В той же час позитивним кроком у цьому напрямку, який підтвердив продовження принципової підтримки Альянсом курсу України на євроатлантичну інтеграцію, стало доручення КУН на рівні послів проаналізувати стан відносин Україна-НАТО, включаючи їх можливе поглиблення залежно від практичних здобутків України у виконанні цілей Плану дій Україна-НАТО з метою розробки відповідних рекомендацій до засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ.
3 серпня 2004 року була підписана Адміністративна Угода між Міністерством оборони України та Штабом Верховного Головнокомандувача Об’єднаних Збройних Сил НАТО з питань трансформації щодо створення, фінансування та підтримки діяльності Бюро військової документації Україна-НАТО.
18 листопада 2004 року був прийнятий Закон України «Про організацію оборонного планування в Україні», який повністю враховує підходи країн-членів НАТО до правових засад системи оборонного планування, повноважень, основних функцій, завдань, а також відповідальності органів державної влади і органів військового управління у сфері розвитку воєнної організації держави.
23 січня 2005 року Генеральний секретар НАТО відвідав Україну з метою участі в церемонії інаугурації Президента України В.А.Ющенка.
22 лютого 2005 року Президент України В.Ющенко взяв участь у роботі Брюссельського саміту Комісії Україна-НАТО, де заявив про готовність України приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ).
21-22 березня 2005 року відбувся візит в Україну заступника Генерального секретаря НАТО з питань операцій А.Коберацького. 22 березня 2005 року в МЗС України відбулася зустріч заступника Міністра закордонних справ України О.В.Шамшура з А.Коберацьким, в ході якої обговорено питання підготовки до Вільнюського засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, а також окремі елементи практичного співробітництва Україна-НАТО, зокрема у сфері проведення операцій з підтримання миру.
30-31 березня 2005 року в МЗС України відбулися двосторонні українсько-російські консультації з питань співробітництва України і Росії з НАТО. Таким чином було відновлено діалог з цієї тематики, призупинений після 1997 року.
7 квітня 2005 року в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулося засідання Політичного комітету НАТО з Україною, присвячене підготовці до засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у Вільнюсі 21 квітня 2005 року.
Представники НАТО були поінформовані про основні напрямки діяльності нового Уряду України в рамках Програми «На зустріч людям» та Плану дій Україна-НАТО. Були також обговорені можливості розширення співробітництва з НАТО у пріоритетних сферах євроатлантичної інтеграції України, поглиблення політичного діалогу та переходу до нових форматів відносин.
21 квітня 2005 року в Вільнюсі відбулося засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ, за підсумками якого започатковано Інтенсифікований діалог між Україною і НАТО з питань членства і відповідних реформ. Підписана Угода (у формі обміну листами) між Україною та Організацією Північноатлантичного договору про участь України у військово-морських операціях на Середземному морі в рамках операції «Активні зусилля» (ОАЗ).
В цей же день Розпорядженням Президента України № 990/2005-рп затверджений Цільовий план Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО на 2005 рік. Глава держави доручив Державному комітету телебачення та радіомовлення України за участю Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України і Міністерства закордонних справ України забезпечити регулярне інформування громадськості про хід та результати виконання заходів Цільового плану.
17 травня 2005 року в Брюсселі відбулось засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР) у форматі «ключової групи», метою якого було обговорення проекту Робочої програми СРГ ВР на 2005-2006 роки під назвою «Реформування оборонного та безпекового сектору в Україні у контексті Інтенсифікованого діалогу» та питань підготовки до засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони.
24-25 травня 2005 року в м. Оре, Швеція Міністр закордонних справ України Б.Тарасюк взяв участь у засіданні Ради євроатлантичного партнерства на рівні міністрів закордонних справ у форматі Безпекового форуму. Метою зазначеного засідання було обговорення питань, пов’язаних з підвищенням ефективності внеску партнерів в операції під проводом НАТО, а також зміцненням безпеки на євроатлантичному просторі.
У період з 27-31 травня 2005 року в м. Любляна, Словенія відбулася чергова сесія Парламентської асамблеї (ПА) НАТО, в роботі якої взяла участь Постійна делегації Верховної Ради України у ПА НАТО на чолі з О.О.Зарубінським.
Під час візиту 27 червня 2005 року Генерального секретаря НАТО Я.Схеффера в Київ українська сторона передала підготовлений міністерствами і відомствами й схвалений Президентом України Початковий дискусійний документ, який, згідно з вимогами НАТО, має бути представлений країною-партнером в рамках Інтенсифікованого діалогу. Крім того, в ході свого перебування в Києві Генеральний секретар НАТО Я.Схеффер запросив Прем’єр-міністра України відвідати штаб-квартиру Північноатлантичного Альянсу в Брюсселі з візитом.
6-8 липня 2005 року в Києві відбувся спільний семінар НАТО та ОБСЄ, присвячений утилізації у Вірменії, Азербайджані, Казахстані, Узбекистані та України ракетного палива. Після розпаду Радянського Союзу на території України залишилося 16764 тон компоненту рідкого ракетного палива – «меланжу», який потребує утилізації. «Меланж» - високотоксичний окислювач палива для ракет середньої та малої дальності, являє собою концентровану азотну кислоту – не менш як 74 відсотки складу – червоного чи жовтого кольору.
26 вересня 2005 року в Брюсселі проведено І раунд експертних консультацій Україна-НАТО високого рівня в рамках Інтенсифікованого діалогу, в ході якого розпочато огляд відповідності Україною основним вимогам, які висуваються до країни-кандидата на членство в НАТО.
6-7 жовтня 2005 року відбувся візит до штаб-квартири НАТО Прем’єр-Міністра України Ю.І.Єханурова.
18-20 жовтня 2005 року на запрошення Президента України В.Ющенка з візитом в Україні перебувала делегація Північноатлантичної Ради НАТО (ПАР) на чолі з Генеральним секретарем НАТО Я.Схеффером. В рамках заходу в МЗС проведено засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів та, за участю Міністрів закордонних справ і оборони України, відбулася спільна зустріч ПАР-РНБОУ під головуванням Президента України (вперше у такому форматі).
23-24 жовтня 2005 року в Вільнюсі відбулися консультації Україна-НАТО на рівні міністрів оборони, на яких розглядався прогрес у проведенні реформи збройних сил та сектору безпеки.
17 листопада 2005 року група діячів культури, музикантів, письменників відвідали штаб-квартиру Альянсу.
23 листопада 2005 року в штаб-квартирі НАТО підписана Імплементаційна угода між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з питань матеріально-технічного забезпечення і постачань (NAMSO) щодо утилізації переносних зенітно-ракетних комплексів, легких озброєнь і стрілецької зброї та звичайних боєприпасів.
8 грудня 2005 року в штаб-квартирі НАТО у рамках проведення щорічних офіційних засідань НАТО на рівні міністрів закордонних справ відбулося засідання Комісії Україна-НАТО. Основним підсумком цих заходів стало схвалення спільної заяви та внесення до підсумкового комюніке засідання Північноатлантичної Ради Альянсу положень про підтвердження відкритості «дверей НАТО» для України та можливості залучення нашої держави до ПДЧ.
27 грудня 2005 року Президент України підписав Указ, з яким набрало чинності рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 листопада 2005 року «Про невідкладні заходи щодо дальшого розвитку відносин України з Організацією Північноатлантичного договору (НАТО)».
1 лютого 2006 року в штаб-квартирі Альянсу відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка та Генерального секретаря НАТО Я.Схеффера. Також пройшли консультації у форматі засідання Політичного комітету НАТО з Україною з актуальних зовнішньополітичних питань та безпеки кордонів.
15 лютого 2006 року в м. Хмельницькому за фінансової підтримки Трастового фонду НАТО/ПЗМ відкрито Центр соціальної адаптації військовослужбовців. Проект реалізовується при провідній ролі Нідерландів, розрахований на три роки та передбачає залучення 429 тисяч євро для перепідготовки 200 військовослужбовців щорічно. Вартість перепідготовки однієї особи в рамках цього проекту коливається від 700 до 800 євро.
13 березня 2006 року з метою забезпечення виконання пріоритетних завдань щодо дальшого розвитку відносин України з Організацією Північноатлантичного договору (НАТО), поглиблення співробітництва України з державами – членами НАТО, досягнення критеріїв членства України в НАТО та відповідно до пунктів 1, 3, 17 та 28 частини першої статті 106 Конституції України, Президент України підписав Указ № 215/2006 «Про Національну систему координації співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору».
23 березня 2006 року в Брюсселі відбувся ІІ раунд експертних консультацій Україна-НАТО високого рівня в рамках Інтенсифікованого діалогу.
27 березня 2006 року Генеральний секретар НАТО Я.Схеффер зробив заяву з приводу проведення в Україні парламентських виборів. Я.Схеффер вітав оцінки місії спостерігачів ОБСЄ, які характеризували парламентські вибори як вільні і чесні і такі, що сприяли зміцненню демократії в Україні.
7 квітня 2006 року Указом Президента України № 295/2006 затверджений Цільовий план Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО на 2006 рік. Глава держави доручив Державному комітету телебачення та радіомовлення України за участю Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України і Міністерства закордонних справ України забезпечити регулярне інформування громадськості про хід та результати виконання заходів Цільового плану.
28 квітня 2006 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у Софії, що відбулося у рамках неформальних міністерських заходів НАТО. У ході дискусії міністри закордонних справ держав-членів НАТО наголосили на своїй підтримці прагнень України щодо членства в НАТО та своїй готовності надати практичну допомогу у проведенні необхідних для цього реформ.
У червні 2006 року Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» отримав 200 тис. євро для закупівлі додаткового обладнання для розвитку науково-освітньої мережі УРАН (Ukrainian Research and Academic Network).
6 червня 2006 року в м. Москва пройшли українсько-російські консультації між зовнішньополітичними відомствами з питань стану та перспектив співробітництва України та, відповідно, Російської Федерації з Європейським Союзом та НАТО.
8 червня 2006 року відбувся візит Міністра оборони України до штаб-квартири Альянсу з метою участі у засіданнях Комісії Україна-НАТО та Ради Євроатлантичного партнерства.
23 серпня 2006 року Президент України нагородив Голову Парламентської Асамблеї НАТО, депутата Національних Зборів Франції, члена групи дружби «Франція – Україна» Національних Зборів Франції П’єра Леллуша орденом «За заслуги» II ступеня та Главу Місії Республіки Польща при НАТО Єжи Новака орденом «За заслуги» III ступеня.
14 вересня 2006 року Прем’єр-міністр України В.Ф.Янукович взяв участь у засіданні Комісія Україна-НАТО, на якому вніс пропозицію тимчасово відкласти питання про переведення відносин Україна-НАТО на рівень Плану дій щодо членства, прив’язавши його до більш-менш широкої підтримки суспільства.
Підсумком цього заходу у штаб-квартирі НАТО є підтвердження важливості і цінності для обох сторін розвитку особливого партнерства та практичної співпраці, в т.ч. в рамках спільних операцій НАТО. Держави-члени НАТО висловилися на користь деполітизації відносин Україна-НАТО та визнання зв’язку між швидкістю руху України до НАТО і рівнем громадської підтримки ідеї членства України в Альянсі.
4 жовтня 2006 року в Португалії (місто Сінтра) відбулися дводенні Консультації Україна-НАТО на рівні міністрів оборони. Українську делегацію на цьому впливовому заході очолював глава оборонного відомства А.Гриценко.
У 2006 році в рамках Програми «Безпека через науку» за участю українських вчених розпочалася робота над двома новими проектами, які спрямовані на:
розвиток нової чутливої технології виявлення біологічних агентів (грант отримав Київський університет ім. Т.Шевченка);
розвиток нового покоління матеріалу для індивідуального захисту (із залученням Харківського інституту монокристалів).
У 2006 році на розвиток науки в Україні НАТО виділило майже 2 млн. євро, з яких 0,5 млн. євро було використано для інформатизації українських університетів.
22 жовтня 2007 року Президент Віктор Ющенко на відкритті засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи у Києві підтвердив незмінність курсу України на членство у НАТО та ЄС і закликав європейських партнерів підтримати нашу державу у її прагненні приєднатися до Плану дій щодо членства. „Рубіжноюпозицією в цьому питанні українська сторона розглядає наступний саміт Альянсу у Бухаресті у квітні цьогороку,” – заявив Президент.
27 квітня 2007 року - Міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк взяв участь у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, яке проходило у м.Осло. У ході засідання відбувся обмін думками щодо актуальних питань європейської безпеки та співробітництва України з Альянсом, зокрема сучасного стану і перспектив реформування оборонного і безпекового секторів нашої держави, співпраці у форматі Інтенсифікованого діалогу та реалізації завдань, визначених щорічними Цільовими планами Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО.
7 грудня 2007 року в Брюсселі відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, на якому українська сторона звернулася до представників країн-членів НАТО з проханням підтримати намір України приєднатися до Плану дій щодо членства в ході Бухарестського саміту Альянсу 2-4 квітня 2008 року. У свою чергу, більшість союзників пов’язала розгляд питання про поглиблення співробітництва з Україною з швидким формуванням в Україні урядової коаліції та досягненням консенсусу щодо майбутнього рівня співпраці нашої держави з НАТО між Прем’єр-міністром та Президентом України.
18 січня 2008 року Міністр закордонних справ Володимир Огризко передав Генеральному секретарю НАТО Яапу де Хооп Схефферу листа за підписами Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра України, в якому висловлюється спільна позиція щодо необхідності та готовності України приєднатися до ПДЧ в ході саміту Організації в Бухаресті.
29 січня 2008 року Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко провела зустріч з Генеральним секретарем НАТО Я.Схеффером, що відбулася у штаб-квартирі НАТО, Брюссель. Прем’єр-міністр та Генеральний секретар обговорили двостороннє співробітництво в рамках Інтенсифікованого діалогу Україна-НАТО та отриманий на адресу Генерального секретаря лист за підписом керівників української держави з проханням розглянути можливість приєднання України до ПДЧ на квітневому самміті НАТО в Бухаресті.
3 квітня 2008 року в Бухаресті відбулося засідання Північноатлантичної ради НАТО на рівні глав держав та урядів, за результатами якого було прийнято Декларацію Бухарестського саміту.
Окремий параграф декларації присвячений зверненню України (та Грузії) стосовно запрошення до Плану дій щодо членства в НАТО. У документі, зокрема, зазначається таке.
„НАТО вітає євроатлантичні прагнення України та Грузії щодо членства в НАТО. Ми погодилися сьогодні, що ці країни стануть членами НАТО.
Обидві нації зробили цінні внески до операцій Альянсу. Ми вітаємо демократичні реформи в Україні та Грузії і очікуємо на вільні і чесні парламентські вибори у Грузії у травні.
ПДЧ є наступним кроком України та Грузії на їхньому прямому шляху до членства. Сьогодні ми визначилися, що ми підтримуємо заявки цих країн на приєднання до ПДЧ. Тому ми починаємо період інтенсивних контактів з цими країнами на високому політичному рівні з метою вирішення питань, що залишаються, у контексті їхньої заявки щодо ПДЧ.
Ми попросили міністрів закордонних справ зробити першу оцінку досягнутого прогресу на їхньому засіданні у грудні 2008 року. Міністри закордонних справ мають повноваження прийняти рішення щодо заявок стосовно ПДЧ з боку України та Грузії”.
16 червня 2008 року в м.Київ відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на високому рівні у контексті Інтенсифікованого діалог. Комісія Україна-НАТО обмінялася думками щодо стану та перспектив відносин і співробітництва НАТО-Україна у контексті рішень Бухарестського саміту, включаючи заявку України стосовно Плану дій щодо членства (ПДЧ), викликів, що залишилися, та відповідних реформ.
2-3 грудня 2008 року в Брюсселі відбулось засідання Північноатлантичної Ради (ПАР) НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу, в рамках якого 3 грудня ц.р. пройшло засідання Комісії Україна-НАТО за участю Міністра закордонних справ України В.С.Огризка.
Головним підсумком зустрічі стало підтвердження країнами-членами НАТО всіх рішень стосовно України, ухвалених у Бухаресті.
Було відзначено прогрес, досягнутий Україною, та висловлено готовність Альянсу сприяти проведенню реформ, необхідних для досягнення членства в НАТО, передусім шляхом використання Комісії Україна-НАТО (КУН), центральну координуючу роль якої планується посилити через внесення відповідних змін до Хартії про особливе партнерство України з НАТО.
З метою активізації практичної взаємодії планується посилити інформаційний та контактний офіси НАТО в Україні.
Практичним механізмом реалізації реформ стануть Річні національні програми, виконання яких щорічно оцінюватиметься союзниками.
15 січня 2009 року в штаб-квартирі НАТО, Брюссель, під головуванням Генерального секретаря Альянсу Я.Схеффера відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів. Засідання, що стало першим заходом у рамках політичного діалогу України з Альянсом у 2009 році, було присвячене обговоренню результатів засідань міністрів закордонних справ у грудні 2008 року.
Учасники засідання в цілому позитивно відзначили прогрес, досягнутий Україною у рамках Інтенсифікованого діалогу та процесу виконання Плану дій та щорічних цільових планів в його рамках. Було висловлене побажання щодо подальшого підвищення динаміки політичного діалогу та практичного співробітництва. У цьому контексті було відзначено спільну готовність до опрацювання плану консультацій у рамках КУН на 2009 рік. На прохання послів держав-членів НАТО Глава МУН поінформував присутніх про ситуацію, яка наразі складається навколо питання постачання Росією газу до Європи, та позицію України у цьому зв’язку
Реалізація ухвалених у 2008 році рішень щодо України обговорювалася під час засідання Комісії Україна-НАТО 5 березня 2009 року в Брюсселі у рамках неформальної зустрічі Північноатлантичної Ради на рівні міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. В ході ювілейного саміту НАТО 3-4 квітня 2009 року в Страсбурзі та Келі глави держав та урядів країн-членів Альянсу підтвердили намір НАТО продовжувати політику „відкритих дверей”. У підсумковій Декларації було підтверджено усі рішення щодо України, ухвалені на Бухарестському саміті та на грудневій зустрічі міністрів закордонних справ. Союзники високо оцінили внесок нашої держави у загальну безпеку, включаючи її участь у миротворчих операціях під проводом НАТО. Окремо було підкреслено, що політична стабільність в Україні є вкрай важливою для успішної реалізації політичних та економічних перетворень, а також реформ безпекового та оборонного секторів.
19 червня 2009 року в штаб-квартирі НАТО у Брюсселі відбулося засідання Політичного комітету НАТО з Україною, в ході якого відбулися презентація проекту РНП та обговорення його з союзниками. Сторона НАТО загалом позитивно оцінила проведену Україною роботу.
7 серпня 2009 року Президентом України затверджена перша Річна національна програма на 2009 рік з підготовки України до набуття членства в Організації Північноатлантичного договору.
21 серпня 2009 року на виконання рішення ПАР НАТО, ухваленого міністрами закордонних справ у грудні 2008 р., було підписано Декларацію про доповнення Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО, яка відобразила прогрес, досягнутий протягом останніх років у відносинах між Україною та НАТО, а також закріпила за КУН провідну роль у реалізації процесу, започаткованого на Бухарестському саміті Альянсу у 2008 р.
На засіданні ПАР НАТО на рівні міністрів закордонних справ 3-4 грудня 2009 року в Брюсселі було оприлюднено оцінку виконання Україною її першої РНП, яка була в цілому позитивною. За підсумками засідань ПАР НАТО та КУН було підтверджено тверді зобов’язання союзників стосовно майбутнього членства України в НАТО, а також їх готовність максимально сприяти продовженню нашою країною відповідних реформ.
16 березня 2010 року Засідання Комісії Україна-НАТО у штаб-квартирі Альянсу за участю Заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва та заступника Генерального секретаря НАТО К.Бізоньєро. Обговорено основні пріоритети зовнішньої політики України після обрання Президента України, а також розвиток політичного діалогу та практичного співробітництва між Україною та НАТО в рамках виконання Річної національної програми на 2010 рік.
18 березня 2010 року Чергове засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи у форматі “ключової групи”, під головуванням заступника (помічника) Генерального секретаря НАТО посла Іржі Шедіві у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Обговорено досвід і пріоритети залучення експертів країн-членів НАТО до підтримки реалізації завдань з реформування сектору безпеки і оборони України, оцінено стан виконання Програми Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи з професійної підготовки цивільного персоналу оборонних і безпекових структур України.
8 квітня 2010 року Робочий візит в Україну Помічника (Заступника) Генерального секретаря НАТО з політичних питань та безпекової політики Д.Бренгельманна. В ході візиту стороні НАТО роз’яснено пріоритети нового керівництва України у внутрішній та зовнішній політиці. Візит засвідчив спільну готовність продовжити політичний діалог у рамках Комісії Україна–НАТО та практичну взаємодію, в тому числі в реалізації реформ шляхом виконання Річних національних програм. Д.Бренгельманн був прийнятий Міністріом закордонних справ України К.І.Грищенком.
8-9 квітня 2010 року Візит до України делегації НАТО на чолі з Директором Міжнародного військового штабу НАТО генерал-лейтенантом Д.Годдеріжа, який був прийнятий Міністром оборони України М.Єжелєм та начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем ЗСУ І.Свидою. Обговорено перспективні напрями військового співробітництва між Україною і НАТО, питання спільної взаємодії і співпраці ЗСУ і підрозділів країн-членів НАТО, виконання домовленостей в рамках затверджених річних планів і продовження тісної співпраці з Альянсом тощо.
20 квітня 2010 року Засідання Спільної робочої групи Україна – НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР) у форматі “ключової групи”, м.Брюссель. Розглянуто питання підготовки до засідання СРГ ВР високого рівня 26 травня у м.Київ.
25 травня 2010 року Зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Заступником Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування І.Шедіви, м.Київ. Під час зустрічі сторонами було підтверджено прагнення продовжувати політичний діалог та взаємовигідне практичне співробітництво. Було також обговорено питання реалізації Україною РНП на 2010 р., спрямованої на здійснення широкомасштабних внутрішніх реформ.
26 травня 2010 року Восьме Засідання Спільної робочої групи Україна – НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР) високого рівня за участю Заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва. Засідання відбулося під головуванням Першого заступника Секретаря РНБОУ С.Гавриша та Заступника Генерального секретаря НАТО І.Шедіви. Ключовою темою засідання було обговорення поточного стану та перспектив подальшої реалізації проектів, започаткованих під егідою СРГ ВР.
1 липня 2010 року Закон України “Про засади внутрішньої і зовнішньої політики” від 1 липня 2010 року зафіксував намір України як європейської позаблокової держави продовжувати конструктивне партнерство з Організацією Північноатлантичного договору.
19-20 листопада 2010 року в новій Стратегічній концепції, ухваленій на Лісабонському саміті НАТО, Альянс підтвердив готовність і надалі розвивати партнерство з Україною.
10 лютого 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанням енергетичної безпеки (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
24 лютого 2011 року - перший офіційний візит в Україну Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена на запрошення Президента України. В рамках візиту Генсекретар НАТО був прийнятий Президентом України В.Ф.Януковичем, а також мав зустрічі з Головою Верховної Ради України В.М.Литвином, Прем’єр-міністром України М.Я.Азаровим та Міністром закордонних справ України К.І.Грищенком. Візит надав суттєвого імпульсу активізації політичного діалогу між Україною та НАТО, що сприяло його динамічному розвитку протягом року.
1 березня 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО щодо сучасних пріоритетів відносин Україна – НАТО та підготовки до засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
3 березня 2011 року Указом Президента України № 266/2011 затверджено персональний склад Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору.
22 березня 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету НАТО з питань політики та партнерств за участю заступника Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна, на якому було обговорено проект Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2011 р. (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
23-25 березня 2011 року в рамках розвитку міжпарламентського діалогу Постійна делегація Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяла участь у 76-му Семінарі Роуза-Рота (м. Тбілісі, Грузія).
24 березня 2011 року - перше установче засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору під головуванням Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка.
13 квітня 2011 року Президент України В.Ф.Янукович підписав Указ № 468/2011 “Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна–НАТО на 2011 рік”.
15 квітня 2011 року в рамках заходів Північноатлантичної ради НАТО в Берліні проведено засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, участь в якому взяв Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко. За підсумками засідання ухвалено Спільну заява Комісії Україна–НАТО, в якій відтворені підходи України та Альянсу до ключових питань порядку денного їхніх відносин та важливих міжнародних проблем, а також визначила пріоритетні напрями співробітництва Україна-НАТО (попередній такий документ був прийнятий в 2007 році). Міністр закордонних справ України також взяв участь у зустрічі країн-учасниць та потенційних контрибуторів операції Альянсу «Об’єднаний захисник» в Лівії та у зустрічі країн-контрибуторів операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані.
17-19 квітня 2011 року - робочий візит в Україну помічника Генерального секретаря НАТО з оборонної політики та планування Х.Діріоза, який взяв участь у відкритті щорічної Міжнародної конференції «Захист демократичних цінностей і дотримання прав людини у діяльності спецслужб» (м. Харків).
19 квітня 2011 року Голова Центру нерозповсюдження зброї масового знищення Альянсу Я.Биліца взяв участь у Київському саміті з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії.
28 квітня 2011 року - засідання Спільної робочої Україна-НАТО групи з питань воєнної реформи. Обговорено нову редакцію Воєнної доктрини України та перспективних напрямів співробітництва у оборонній галузі (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
24 травня 2011 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР) високого рівня. За результатами прийнято Заяву Співголів СРГ ВР, у якій підтверджено заінтересованість сторін на продовження співробітництва у сфері безпеки і оборони, підкреслено роль СРГ ВР, як важливого механізму підтримки трансформаційних процесів в Україні, отримання дієвої допомоги з боку НАТО у здійсненні реформ (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
25 травня 2011 року - друге засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору (м. Київ), на якому обговорено питання розвитку конструктивного партнерства між Україною та НАТО. Зокрема, про формування та пріоритети діяльності робочих груп у рамках Комісії з партнерства, стан підготовки проектів Плану заходів із виконання РНП-2011 та Плану заходів у рамках Комісії Україна – НАТО на 2011 рік. Значна увага також була приділена реалізації проектів практичної співпраці.
26 травня 2011 року проведено в штаб-квартирі НАТО в м. Брюссель засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств для обговорення заходів, вжитих нашою державою з метою протидії корупції та відмиванню коштів, отриманих незаконним шляхом.
27-30 травня 2011 року Постійна делегація Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяла участьу весняній сесії Парламентської асамблеї НАТО (м. Варна, Болгарія).
14 червня 2011 р. Засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва, в ході якого обговорювались актуальні питання співробітництва Україна-НАТО у оборонно-технічній сфері, які направлені на реалізацію заходів РНП-2011 (м. Київ).
22 червня 2011 року - засідання Комітету НАТО з питань політики та партнерств з Україною, в ході якого обговорено Стратегію зовнішньої політики України (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
23 червня 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО для обговорення ходу реалізації зовнішньополітичних пріоритетів України та відносини нашої держави з Альянсом (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
1 липня 2011 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО із співробітництва з питань науки та довкілля, в ході якого обговорено, зокрема, пріоритети України в рамках Програми НАТО „Наука заради миру та безпеки” та реалізацію низки проектів за цією програмою (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
5-7 липня 2011 року - засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО (м. Київ).
18 липня 2011 року в штаб-квартирі НАТО в м. Брюссель відбулася Зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка та Генсекретаря НАТО А.Ф.Расмуссена.
19-20 липня 2011 року - візит в Україну Верховного Головнокомандувача Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Дж.Ставрідіса.
26 липня 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанню придністровського врегулювання (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
8 вересня 2011 року - візит в Україну Помічника Генерального секретаря НАТО з питань політики та безпеки Д.Бренгельманна, в ході якого він мав зустрічі в Адміністрації Президента України, Кабінеті Міністрів України, Верховній Раді України, Міністерстві зовнішніх справ та Міністерстві оборони України.
20 вересня 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанню безпеки в Чорноморському регіон (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
21 вересня 2011 року - зустріч Президента України В.Ф.Януковича з Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном в рамках 66-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку.
21 вересня 2011 року підписано Імплементаційну угоду між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з матеріально-технічного забезпечення і обслуговування (NAMSО) про утилізацію стрілецької зброї й легких озброєнь (ЛОСЗ), звичайних боєприпасів та протипіхотних мін типу ПФМ-1. Підписання угоди поклало початок реалізації другого етапу проекту Трастового фонду НАТО/ПЗМ щодо утилізації легких озброєнь та звичайних боєприпасів в Україні.
10 жовтня 2011 року делегації Верховної ради України взяла участь у черговому засіданні Парламентської асамблеї НАТО (Бухарест, Румунія).
12-13 жовтня 2011 року проведено черговий раунд Експертних консультацій Україна-НАТО з питань кіберзахисту (м. Ялта), в ході яких здійснено обмін досвідом та відпрацьовані первинні рекомендації із вдосконалення системи захисту національного інформаційного простору від кіберзагроз та з оптимізації національного законодавства.
17 жовтня 2011 р. Засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанню європейської інтеграції України (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
25-26 жовтня 2011 року - візит в Україну групи експертів Альянсу на чолі з Заступником помічника Генерального секретаря НАТО з питань політики та безпеки Дж.Аппатураєм для здійснення оцінки виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2011.
26 жовтня 2011 року - третє засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору (м. Київ).
4 листопада 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанню розвитку громадської дипломатії в Україні (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
11 листопада 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств щодо проекту Оцінки участі України у Процесі планування та оцінки сил у 2011 році (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
18 листопада 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанню євроінтеграції України (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
21 листопада 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене оцінці виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО у 2011 році (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
23 листопада 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО за участю заступника Міністра закордонних справ України П.Клімкіна для обговорення питань, що стосуються проведення реформ в Україні (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
1 грудня 2011 року делегація України на чолі із заступником Міністра оборони України – керівником апарату взяла участь у засіданні Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель). В ході засідання обговорено стан та перспективи розвитку співробітництва Україна-НАТО в оборонно-технічній сфері в контексті багатонаціональних підходів до реалізації проектів.
13 грудня 2011 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з військової реформи підсиленого складу (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель) за участю першого заступника Секретаря РНБОУ О.Медведька. Обговорено пріоритети подальшого співробітництва у рамках СРГ ВР.
15 грудня 2011 року - засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО (м. Брюссель).
15 грудня 2011 року - засідання Комітету НАТО з планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру, присвячене підготовці до Євро-2012 в Україні (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
19 грудня 2011 року - засідання Комісії Україна-НАТО, в ході якого відбулася презентація та обговорення проекту Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2012 за участю міжвідомчої делегації України (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
28 грудня 2011 року - засідання робочої групи Міжвідомчого координаційного штабу з безпеки та правопорядку при Президентові України, на якому обговорювався стан співробітництва з НАТО з підготовки до Євро-2012 (м. Київ).
29 грудня 2011 року - четверте засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору (м. Київ). Під час засідання обговорювалися, зокрема, актуальні питання співробітництва України з НАТО, стан виконання та підготовки Річних національних програм Україна-НАТО, спільні проекти, а також перспективні напрями подальшого розвитку конструктивного партнерства.
6 лютого 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні заступників постійних представників, присвячене обговоренню актуальних питань у сфері контролю над озброєннями (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
27 лютого 2012 року Перший заступник Міністра оборони України О.Олійник взяв участь в засіданні Північноатлантичної ради на рівні міністрів оборони з країнами-контрибуторами операцій КФОР (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
14 березня 2012 року - засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО щодо оцінки виконання Річної національної програми співробітництва України з НАТО у 2011 році та огляду РНП на 2012 рік за участю представників всіх парламентських фракцій, неурядових громадських організацій, представників ЗМІ та іноземних дипломатів (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
23 березня 2012 року відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном під час Брюссельського форуму.
29 березня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств, присвячене внеску України в мирне розв’язання конфліктів (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
19 квітня 2012 року Указом Президента України №273/2012 затверджено Річну національну програму співробітництва Україна-НАТО на 2012 рік.
19 квітня 2012 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко взяв участь у засіданні Північноатлантичної ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ у форматі країн-контрибуторів операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
24 квітня 2012 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи у форматі ключової групи, на якому презентовано можливі внески України до проектів Концепції «Розумна оборона» та Ініціативи поєднаних сил (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
25 квітня 2012 року - засідання Військового комітету Україна–НАТО на рівні начальників генеральних штабів (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
26 квітня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств, присвячене обговоренню заходів, що вживаються Україною в рамках боротьби з корупцією (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
8 травня 2012 року - п’яте засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору, присвячене підготовці участі делегації України на чолі з Президентом України в заходах у рамках Чиказького саміту НАТО (м. Київ).
15 травня 2012 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва, на якому обговорено стан реалізації домовленостей та перспективи подальшої співпраці (м. Київ).
21 травня 2012 року Президент України В.Ф.Янукович взяв участь у засіданні Північноатлантичної ради на рівні глав держав та урядів за участю представників країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці (МССБ) в Афганістані, яке проходило в рамках Чиказького саміту НАТО.
25-28 травня 2012 року члени Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяли участь у роботі Весняної сесії ПА НАТО (м. Таллінн, Естонія).
7 червня 2012 року - робочий візит до Києва заступника Генерального секретаря НАТО з політичних питань та питань безпеки Д.Бренгельманна.
18-20 червня 2012 року представники Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяли участь у Семінарі Роуза-Рота (м. Вільнюс, Литва).
2-5 липня 2012 року - офіційний візит в Україну (м. Харків, м. Київ) делегації Парламентської асамблеї НАТО на чолі з її Президентом К.Ламерсом. Під час візиту делегацію прийняли Прем’єр-міністр України М.Я.Азаров, Голова Верховної Ради України В.М.Литвин, Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко.
5 липня 2012 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи, на якому презентовано нові редакції Стратегії національної безпеки України та Воєнної доктрини України, а також бачення щодо подальшого співробітництва у контексті їх імплементації (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
17 липня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств, присвячене обговоренню безпекової ситуації в Чорноморському регіоні (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
6 вересня 2012 року - візит в Україну Голови Військового комітету НАТО генерала К.Бартелса на запрошення Генерального штабу Збройних сил України.
13 вересня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств, присвячене обговоренню питань, пов’язаних з перебуванням Чорноморського флоту РФ на території України (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
18 вересня 2012 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань економічної безпеки (м. Київ).
25 вересня 2012 року в Нью-Йорку під час 67-ї сесій ГА ООН відбулася зустріч Президента України В.Ф.Януковича з Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном.
25 вересня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене стану та перспективам особливого партнерства між Україною та НАТО в світлі 15-ї річниці укладення Хартії, а також пріоритетам головування України в ОБСЄ в 2013 році (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
10 жовтня 2012 року - участь Міністра оборони України Д.Саламатіна в засіданні Північноатлантичної ради на рівні міністрів оборони з країнами-контрибуторами операцій Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
25 жовтня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерств з проблематики придністровського врегулювання (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
8 листопада 2012 року - засідання Спільної робочої групи з питань науки та охорони довкілля (м. Харків), в ході якого обговорено стан та перспективи співробітництва НАТО з Україною у згаданій сфері, нові пріоритети для Програми НАТО „Наука заради миру і безпеки” у контексті реформування Альянсу, а також перспектив залучення ресурсів цієї програми для започаткування нових проектів з Україною.
9-12 листопада 2012 року в рамках розвитку міжпарламентського діалогу Постійна делегація Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяла участь у 58-ї сесії Асамблеї (м. Прага, Чехія).
16 листопада 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету НАТО з питань політики та партнерств, присвячене питанням співробітництва України з ЄС та кроків нашої держави на шляху європейської інтеграції (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
11 грудня 2012 року - підсумкове засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), де було розглянуто стан реформ у секторі безпеки і оборони України, результати реалізації проектів і програм, визначено пріоритети співробітництва з метою імплементації відповідних аспектів РНП на 2013 рік. Підтверджена обопільна зацікавленість сторін на продовження конструктивного партнерства у сфері безпеки і оборони, що сприяє зміцненню стабільності і безпеки у європейському регіоні.
12 грудня 2012 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель). Обговорено стан та перспективи співробітництва з широкого кола питань, що становлять взаємний інтерес. Особливу увагу було приділено проекту Трастового фонду НАТО/ПзМ з утилізації в Україні звичайних боєприпасів, легкого озброєння та стрілецької зброї, протипіхотних мін.
18 грудня 2012 року - засідання Комісії Україна-НАТО (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), присвячене обговоренню результатів виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2012 рік. Представники країн Альянсу дали позитивну оцінку взаємовигідному практичному співробітництву та політичному діалогу Україна-НАТО.
16-17 січня 2013 року делегація Збройних Сил України на чолі з начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем Збройних Сил України генерал-полковником В.Заманою взяла участь у засіданнях Військового комітету (ВК) НАТО на рівні начальників генеральних штабів: 9-му засіданні ВК НАТО у форматі країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані, 27-му засіданні ВК НАТО у рамках Євроатлантичного партнерства, 6-му засіданні ВК НАТО у форматі країн-контрибуторів сил КФОР.
21 січня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету НАТО з політики та партнерств присвячене презентації проекту Річної національної програми співробітництва Україна–НАТО на 2013 рік, проведено в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі за участю міжвідомчої делегації України.
31 січня 2013 року - засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО у форматі ключової групи (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), в ході якого обговорено стан та перспективи реалізації оборонних реформ та реформування Збройних сил України в контексті практичного співробітництва з НАТО. Альянсом відзначено підвищення змістовності та якості співробітництва з Україною в оборонній сфері.
22 лютого 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), під час якого обговорено питання розвитку співробітництва України та НАТО в оборонній сфері, а також стан та перспективи участі України в операціях під проводом Альянсу. Під час двосторонньої зустрічі Міністра оборони України П.Лебедєва з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном були обговорені питання розвитку практичного співробітництва в контексті проведення оборонної реформи в Україні. Делегація України також взяла участь в засіданні Північноатлантичної ради на рівні міністрів оборони з країнами-контрибуторами операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані.
22 лютого 2013 року підписано Угоду (у формі обміну листами) між Україною та НАТО про участь України в операції «Океанський щит». З підписанням цієї Угоди Україна стала першою країною-партнером, що приєдналася до зазначеної операції, а також здобула статус єдиної країни-партнера, яка бере участь в усіх поточних операціях Альянсу.
26 квітня 2013 року - десяте засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи високого рівня за участю Першого заступника Секретаря РНБО України О.Медведька, під час якої обговорено актуальні питання практичної взаємодії у секторі безпеки і оборони (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
15 травня 2013 року українська військова делегація на чолі з першим заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України адміралом І.Кабаненком взяла участь у засіданнях Військового комітету НАТО на рівні начальників генеральних штабів у форматі Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ), Міжнародної тренувально-дорадчої місії НАТО “Рішуча підтримка” та КФОР. Під час засідання Військового комітету Україна-НАТО на рівні начальників генеральних штабів українською стороною презентовано ключові підходи щодо здійснення військової реформи у Збройних Силах України.
17-20 травня 2013 року члени Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяли участь в роботі Весняної сесії ПА НАТО (м. Люксембург).
27 травня 2013 року - зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель). Сторони підтвердили готовність до продовження політичного діалогу і взаємовигідного практичного співробітництва. НАТО засвідчила готовність й надалі надавати експертну та ресурсну допомогу Україні для проведення внутрішніх реформ, спрямованих на модернізацію країни.
12 червня 2013 року Президентом України підписано Указ № 328/2013 «Про річні національні програми співробітництва Україна–НАТО», яким запроваджено нормативні зміни у сфері практичного співробітництва з НАТО відповідно до сучасного формату відносин України з Альянсом, зокрема введено нову структуру річних національних програм та порядок їх затвердження. Новий Указ видано на заміну Указу Президента України від 12 травня 2009 року № 298 «Про Річну національну програму з підготовки України до набуття членства в Організації Північноатлантичного договору».
19 червня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів щодо реалізації в Україні конституційної реформи та реформи виборчого законодавства за участю Радника Президента України М.І.Ставнійчук (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель) щодо змісту внутрішніх реформ, які проводяться чинною владою, зокрема у сфері модернізації Конституції України, реформування системи правосуддя та вдосконалення виборчого законодавства.
5 липня 2013 року Указом Президента України № 371/2013 затверджено Річну національну програму співробітництва Україна-НАТО на 2013 рік.
7 серпня 2013 року підписано Технічну угоду щодо спільної участі українського національного персоналу та контингенту Збройних сил Італії в операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані. Згідно з досягнутими домовленостями, український національний персонал виконуватимете завдання у складі італійського контингенту в рамках МССБ на території провінції Герат в Афганістані.
18-19 вересня 2013 року - робочий візит Міністра екології та природних ресурсів України О.Проскурякова до штаб-квартири НАТО. В ході візиту підписано Імплементаційну угоду між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні.
24 вересня 2013 року - зустріч Президента України В.Ф.Януковича з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном у рамках 68-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку. Відбувся обмін думками щодо ходу оборонної реформи в Україні та підготовки до Саміту Україна-НАТО, який має відбутися в 2014 році. Президентом наголошено, що Україна чітко виконує всі свої зобов’язання у контексті співпраці з НАТО.
24 вересня 2013 р. – 02 січня 2014 р. Фрегат ВМС ЗС України «Гетьман Сагайдачний» (разом з вертольотом Ка-27 та групою спеціального призначення) взяв участь в антипіратській операції НАТО «Океанський щит» поблизу узбережжя Сомалі (Аденська затока).
4 жовтня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні заступників постійних представників (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), присвячене обговоренню актуальних питань врегулювання заморожених конфліктів на просторі ОБСЄ. Під час засідання сторона НАТО підтвердила свою високу оцінку та підтримку зусиль України, спрямованих на розв’язання «заморожених» конфліктів на просторі ОБСЄ, у т.ч. в рамках Головування України в ОБСЄ в 2013 році.
10 жовтня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету НАТО з політики та партнерств з проблематики нерозповсюдження зброї масового знищення (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), в ході якого було доведено позицію України щодо ролі контролю над озброєннями для забезпечення Європейської архітектури безпеки.
11-14 жовтня 2013 року члени Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО взяли участь в Осінній сесії ПА НАТО (м. Дубровнік, Хорватія).
13 жовтня – 13 листопада 2013 року - участь Військово-Морських Сил Збройних Сил України в операції НАТО «Активні зусилля» в Середземному морі шляхом залучення корвету «Тернопіль».
23 жовтня 2013 року Міністр оборони України П.Лебедєв взяв участь в засіданні міністрів оборони країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані та зустрівся із Заступником Генерального секретаря НАТО А.Вершбоу (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
28 жовтня – 09 листопада 2013 році рота морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України взяла участь у сертифікаційних навчаннях Сил реагування НАТО «Стедфаст Джаз» (Польща, акваторія Балтійського моря).
5-8 листопада 2013 року - робочий візит в Україну Заступника Генерального секретаря НАТО з питань політики та безпеки Т.Стаматопулоса на чолі делегації Міжнародного секретаріату Альянсу з метою проведення аналізу та обміну думками щодо виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2013 рік. В рамках візиту відбулисяч зустрічі Т.Стаматопулоса з Міністром закордонних справ України Л.О.Кожарою та т.в.о. Міністра оборони України О.Олійником (07.11.2013).
7 листопада 2013 року - сьоме розширене засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору (м. Київ) за участю Заступника Генерального секретаря НАТО з питань політики та безпеки Т.Стаматопулоса, експертів Міжнародного секретаріату НАТО та представників причетних ЦОВВ, присвячене підведенню підсумків та оцінці виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО у 2013 році.
12 листопада 2013 року - засідання Ради Євроатлантичного партнерства на рівні послів за участю Постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні І.В.Прокопчука, під час якого було обговорено, зокрема, попередні результати Українського головування в ОБСЄ (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
5 грудня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету НАТО з політики та партнерств щодо підготовки до засідання КУН на рівні послів (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).
9 грудня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні заступників постійних представників (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель) за участю Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Г.Г.Латія, присвячене актуальним питанням розвитку політичних та безпекових процесів у країнах Близького Сходу та Північної Африки.
10 грудня 2013 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель) за участю Заступника Міністра закордонних справ України – керівника апарату А.В.Олефірова щодо виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО в 2013 році. Стороною НАТО в цілому позитивно оцінено високу динаміку політичного діалогу та практичного співробітництва між Україною та НАТО в 2013 р., відзначено відчутні результати у реформуванні внутрішнього життя України відповідно до європейських стандартів, висловлено переконання у необхідності продовження внутрішніх реформ з метою зміцнення поточних результатів.
1 січня 2014 року підрозділ 1 окремого батальйону морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних сил України розпочав бойове чергування в складі Сил реагування НАТО ротації поточного року.
14 січня 2014 року Президент України підписав Указ «Про внесення змін до Указів Президента України від 18 листопада 2010 року №1039 та від 3 березня 2011 року №266», яким затверджено новий склад Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору, відповідно до кадрових змін в центральних органах виконавчої влади та інших державних органах України, представники яких входять до складу Комісії.
16 січня 2014 року - засідання Спільної робочої групи Україна–НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР) у форматі ключової групи підсиленого складу (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), в ході якого обговорено пріоритетні напрями співробітництва України з НАТО в оборонній сфері на 2014 рік, а також схвалено орієнтовний план роботи СРГ ВР на поточний рік.
10-12 лютого 2014 року - робочий візит в Україну делегації Парламентської асамблеї НАТО на чолі з Президентом ПА НАТО Х.Бейлі з метою участі у засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО. В рамках візиту Президент ПА НАТО також мав зустрічі з Головою ВРУ В.Рибаком, Міністром закордонних справ України Л.Кожарою, з низкою представників парламентських фракцій Верховної Ради України.
27 лютого 2014 року - засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), в ході якого сторона НАТО підтвердила відданість положенням Хартії про особливе партнерство з Україною, зокрема в частині, що стосується підтримки Альянсом демократичного розвитку, територіальної цілісності та суверенності України. Глава української делегації Перший заступник Міністра оборони України О.Олійник також мав зустріч з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном.
2 березня 2014 року - екстрене засідання Комісії Україна–НАТО (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель) щодо ситуації в Україні, скликане в терміновому порядку у зв’язку зі зверненням України згідно зі статтею 15 Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО від 1997 року. В ході засідання державами-членами Альянсу висловлено одностайну підтримку незалежності, державного суверенітету України; надано високу оцінку зваженим діям української влади в кризовій ситуації; засуджено дії РФ на території нашої держави, визнано їх порушенням норм міжнародного права.
6 березня 2014 року - зустріч Прем’єр-міністра України А.П.Яценюка з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), в ході якої стороною НАТО підтверджено рішучу підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України, а також наголошено на твердій налаштованості союзників продовжувати колективно та індивідуально застосовувати усі можливі засоби політичного впливу на російську сторону.
12 березня 2014 року погоджено орієнтовний план заходів у рамках Комісії Україн–НАТО на 2014 рік, яким передбачена значна кількість регулярних заходів в рамках КУН на всіх рівнях.
12 березня 2014 року в штаб-квартиріа НАТО скликане на виконання рішення Північноатлантичної ради НАТО екстренне засідання Комітету НАТО з планування на випадок надзвичайних ситуацій з Україною, в ході якого Альянс одностайно підтвердив готовність оперативно реагувати на звернення України щодо надання практичної та матеріально-технічної допомоги в умовах надзвичайної ситуації цивільного характеру, в разі виникнення такої потреби.
12 березня 2014 року - позачергове засідання Спільної робочої групи Україна–НАТО високого рівня з питань воєнної реформи (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), в рамках якого узгоджено перелік заходів на коротко-, середньо- та довгострокову перспективу з метою посилення обороноздатності нашої держави, а також подальшого сприяння з боку НАТО в здійсненні реформи оборонного сектору та Збройних Сил України.
14 березня 2014 року в штаб-квартирі НАТО скликане за ініціативою України екстренне засідання Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП) на рівні послів з метою обговорення ситуації, яка склалася в АР Крим у зв’язку з військовою інтервенцією Росії. Держави-члени РЄАП рішуче засудили військову агресію Росії проти України як таку, що несе загрозу всьому євроатлантичному регіону.
17 березня 2014 року відбулася зустріч в.о. Міністра закордонних справ України А.Б.Дещиці з Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель), під час якої сторона НАТО засвідчила готовність вживати подальших максимально можливих заходів для збереження суверенітету та територіальної цілісності нашої держави, а також змушення Росії припинити військову ескалацію по відношенню до нашої держави.
1 квітня 2014 року в.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця зустрівся з Генеральним секретарем НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном під час перебування в штаб-квартирі НАТО з метою участі у щорічних заходах Альянсу на рівні керівників зовнішньополітичних відомств.
1 квітня 2014 року в.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиця зустрівся з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном під час перебування в штаб-квартирі НАТО з метою участі у щорічних заходах Альянсу на рівні керівників зовнішньополітичних відомств. В ході зустрічі обговорено шляхи активізації політичного діалогу та практичного співробітництва України з НАТО з використанням усіх існуючих форматів та механізмів взаємодії.
1 квітня 2014 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні глав зовнішньополітичних відомств за участю в.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиці, в ході якого проведено всебічне обговорення розвитку політико – безпекової ситуації в Україні на фоні агресії з боку Російської Федерації та шляхів активізації співробітництва по лінії Україна-НАТО з метою підтримки суверенітету і територіальної цілісності нашої держави, а також відновлення її обороноздатності. За результатами схвалена заява Комісії Україна-НАТО та Перелік конкретних заходів в рамках Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО для підтримки України.
1 квітня 2014 року відбулося засідання Північноатлантичної ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ, в центрі уваги якого перебували питання надання більшої підтримки Україні та наслідків, які матимуть незаконні військові дії РФ проти України для відносин по лінії НАТО-Росія. За результатами засідання виголошено заяву міністрів закордонних справ держав-членів НАТО, в якій, зокрема, підтверджено незмінність позиції цих країн щодо рішучого засудження військового вторгнення Росії в Україну та порушення нею суверенітету та територіальної цілісності нашої держави; відображено прийняте в ході засідання ПАР рішення активізувати зусилля з метою надання нашій державі підтримки в рамках особливого партнерства Україна-НАТО та здійснення заходів на найближчу та довгострокову перспективу з метою зміцнення потенціалу України у забезпеченні власної безпеки; оголошено рішення про призупинення всього комплексу практичного цивільного і військового співробітництва між НАТО і Росією.
1 квітня 2014 року відбулась зустріч в.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиці з Групою друзів України в НАТО (за ініціативи Постпредства Литви при НАТО вперше в історії відносин між Україною та Альянсом було започатковано подібний формат). Участь у засіданні взяли міністри закордонних справ Литви, Словаччини, Угорщини, Естонії, Латвії, Туреччини, Польщі, Данії, посли Канади та Великої Британії, які висловили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, а також підтвердили готовність надавати необхідну допомогу нашій державі у зміцненні її обороноздатності та проведенні реформ.
5-8 квітня 2014 року відбувся візит в Україну Групи консультативної підтримки НАТО з питань захисту критичної інфраструктури та захисту цивільного населення у надзвичайних ситуаціях.
10 квітня 2014 року відбулась зустріч в.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиці із Заступником Генсекретаря НАТО з питань публічної дипломатії К.Грабар-Кітаровіч (м. Київ), в ході якої К.Грабар-Кітаровіч підтвердила принципову позицію НАТО щодо засудження військової інтервенції РФ в Україні, порушення суверенітету та територіальної цілісності України, протизаконної анексії Криму.
14 квітня 2014 року проведено чергове засідання Групи друзів України в НАТО, в ході якого обговорено останній розвиток подій в Україні, а також проект матриці заходів на виконання рішення міністрів закордонних справ, прийнятого під час засідання Комісії Україна-НАТО від 1 квітня 2014 р. щодо надання нашій державі максимальної практичної підтримки.
17 квітня 2014 року проведено консультації між Місією України при НАТО та Департаментом НАТО з операцій, в ході яких стороні НАТО офіційно передано зведену інформацію про нагальні потреби цивільного характеру, що необхідні для реалізації дій, пов’язаних з можливою евакуацією цивільного населення з територій України, які знаходяться в зоні ризику інтервенції РФ, посилення системи медицини катастроф у надзвичайних ситуаціях, забезпечення умовами життєдіяльності військовослужбовців та їх сімей, переміщених з Кримського півострова до материкової частини України, а також забезпечення цивільного захисту в цілому.
17 квітня 2014 року відбулося засідання Комітету з планування на випадок надзвичайних ситуацій у форматі Україна – НАТО, в ході якого країнам-члену Альянсу офіційно передано зведену інформацію про нагальні потреби цивільного характеру, що необхідні для реалізації дій, пов’язаних з можливою евакуацією цивільного населення з територій України, які знаходяться в зоні ризику інтервенції РФ, посилення системи медицини катастроф у надзвичайних ситуаціях, забезпечення умовами життєдіяльності військовослужбовців та їх сімей, переміщених з Кримського півострова до материкової частини України, а також забезпечення цивільного захисту в цілому.
29 квітня 2014 року відбулось засідання Комітету НАТО з питань політики партнерства, на якому союзники принципово погодили можливість надання Альянсом фінансування Україні на реалізацію проектів у сфері науки, зокрема в рамках Програми НАТО «Наука заради миру та безпеки».
29 квітня 2014 року проведено неформальні консультації Групи друзів України в НАТО на рівні заступників постійних представників, під якої узгоджено перелік середньострокових та довгострокових заходів з метою забезпечення належної імплементації рішення міністрів закордонних справ Комісії Україна-НАТО від 1 квітня 2014 р. щодо надання нашій державі максимальної практичної підтримки.
13 травня 2014 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні заступників постійних представників, присвячене актуальним питанням енергетичної безпеки України. У засіданні взяли участь Голова правління НАК «Нафтогаз України» А.В.Коболєв та заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості І.М.Діденко, які інформували союзників щодо найважливіших питань, які постають сьогодні перед енергетичним сектором України на фоні триваючої агресії проти нашої держави з боку Росії.
19 травня 2014 року відбулося засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи високого рівня за участю української делегації на чолі з Секретарем РНБОУ А.Парубієм. На засіданні було обговорено безпекову ситуацію в Україні, окреслено проблемні питання у сфері національної безпеки і оборони та завдання щодо їх вирішення, а також напрямки інтенсифікації співробітництва України з НАТО під час розв’язання кризової ситуації та на подальшу перспективу.
20 травня 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерства присвячене обговоренню політико-правових аспектів базування ЧФ РФ на території України.
21 травня 2014 року проведено засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів, в ході якого союзники засвідчили рішучу підтримку діям української влади в сучасних складних умовах, обговорили сучасний стан розвитку політико-безпекової ситуації в Україні на фоні агресії з боку Російської Федерації, а також окреслили можливі напрями подальшої політичної та практичної підтримки з боку НАТО українській державі.
21 травня 2014 року відбулося засідання Військового комітету Україна – НАТО за участю начальника Генштабу генерал-лейтенанта М.Куцина. Обговорено основні тенденції військово-політичної ситуації в Україні, заходи, що вживаються з метою її стабілізації, а також напрями подальшої активізації співпраці для здійснення реформ в військовій сфері, реалізації програм, спрямованих на розвиток спроможностей та нарощення оборонного потенціалу.
3 червня 2014 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони за участю в.о. Міністра оборони України М.Коваля. Проведення засідання КУН на рівні міністрів оборони надало практичного імпульсу подальшому розвитку співробітництва у сфері оборони, започаткуванню нових проектів на ініціатив (трастові фонди, додаткові внески до існуючих проектів).
4 червня 2014 року в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулася зустріч Заступника Секретаря РНБОУ О.Литвиненка із Заступником Генсекретаря НАТО А.Вершбоу, в ході якої було обговорено безпекову ситуацію в східних областях України, модальність подальшого надання Альянсом та союзниками практичної підтримки у відновленні обороноздатності нашої держави, а також реформуванні її оборонного та безпекового секторів.
5 червня 2014 року проведено засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань політики та партнерства присвячене обговоренню розвитку безпекової ситуації в Україні, політики Українського Уряду України щодо тимчасово окупованої території Криму, на якому союзники засвідчили повну підтримку суверенітету та територіальної цілісності нашої держави, наголосили на невизнанні анексії Криму, підтвердили готовність і надалі надавати Україні можливого сприяння в подоланні цього виклику безпеці.
25 червня 2014 року відбулась зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном, в ході якої обговорено результати реалізації заходів на підтримку України в умовах агресії з боку РФ, а також шляхи подальшої активної взаємодії України та Альянсу з метою протидії традиційним та новим викликам безпеці на євроатлантичному просторі та поза його межами.
25 червня 2014 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні глав зовнішньополітичних відомств за участю Міністра закордонних справ України П.Клімкіна. В ході цього заходу було обговорено політико-безпекову ситуацію в Україні, пріоритети керівництва Української держави у внутрішній та зовнішній політиці, модальності розвитку співробітництва України та НАТО у новому безпековому середовищі.
11 липня 2014 року відбулась телефонна розмова Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном, під час якої, зокрема, було попередньо узгоджено графік політичного діалогу, низку питань практичного співробітництва та нові проекти з допомоги Україні на виконання рішень міністрів закордонних справ держав-членів НАТО від 1 квітня та 25 червня 2014 р. щодо посилення обороноздатності нашої держави та розвиток її збройних сил, оборонного та безпекового сектору.
24 липня 2014 року делегація Парламентської Асамблеї НАТО на чолі з її Президентом Х.Бейлі відвідала Україну з метою додаткової демонстрації підтримки з боку Альянсу. Під час візиту відбулась зустріч делегації з Головою Верховної Ради України О.Турчиновим та Прем’єр-міністром України А.Яценюком.
7 серпня 2014 року Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен здійснив візит в Україну з метою підтвердження незмінної політичної підтримки Альянсом позиції України на тлі агресивних дій РФ. В ході зустрічей з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком, Міністром закордонних справ України П.Клімкіним та Головою Верховної Ради України О.Турчиновим Генсекретар НАТО підтвердив незмінність позиції Альянсу щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України та права українського народу на власний, демократичний європейський шлях розвитку; суворого засудження дій РФ з анексії Криму та підтримання військової ескалації на сході України.
29 серпня 2014 року відбулось екстрене засідання Комісії Україна-НАТО на запит України відповідно до статті 15 Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО від 1997 року. Засідання відбулося у зв’язку із серйозною військовою ескалацією з боку Росії проти України. В ході засідання держави-члени Альянсу одностайно визнали, що незаконні дії Російської Федерації є актом агресії проти України, висловили цьому рішучій протест. Було наголошено на тому, що на Саміті НАТО в Уельсі будуть оголошені конкретні рішення щодо серйозного збільшення політичної та практичної підтримки Україні з боку НАТО. За результатами засідання Генсекретар НАТО А.Расмуссен виголосив заяву, в якій підтвердив рішучу солідарність Альянсу з Україною, засудив триваюче ігнорування Росією своїх міжнародних зобов'язань, висловив заклик до Росії припинити незаконні військові дії та підтримку озброєних сепаратистів, а також вжити негайних та контрольованих кроків для деескалації цієї серйозної кризи.
4 вересня 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні глав держав та урядів за участю Президента України П.Порошенка (у рамках Саміту НАТО в Уельсі). Засідання стало визначальною подією на найвищому рівні на тлі військової інтервенції РФ в Україну. Під час заходу надано оцінку ролі України в підтриманні Євроатлантичної безпеки, визначено модальності подальшої взаємодії Україна-НАТО, а також засвідчено активну політичну та практичну підтримку України з боку НАТО та її держав-членів у подоланні нинішньої безпекової кризи, розвитку національного оборонного та безпекового сектору, модернізації Збройних Сил України відповідно до стандартів НАТО.
За результатами засідання ухвалена Спільна заява Комісії Україна-НАТО на рівні глав держав та урядів, в якій відображено найбільш важливі політичні елементи рішень саміту КУН: підтвердження військової інтервенції РФ в Україну та факту участі регулярних підрозділів ЗС РФ у прямих військових операціях на території України; офіційне визнання того, що дії Росії є навмисними та мають серйозні наслідки для стабільності та безпеки всього Євроатлантичного простору; визнання факту підтримки Росією бойовиків у східній Україні; одностайна підтримка суверенітету та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів та категоричне невизнання і засудження анексії Росією АР Крим; заклик до РФ припинити підтримку бойовиків, вивести свої війська, припинити військову діяльність вздовж/через лінію кордону з Україною, розпочати змістовний діалог з українською владою.
8 жовтня 2014 року Міністр закордонних справ України П.Клімкін зустрівся з Генеральним секретарем НАТО Й.Столтенбергом. Генсекретар НАТО наголосив на важливості співробітництва з Україною та запевнив у повній підтримці Альянсом незалежної, суверенної і стабільної України та засвідчив готовність до подальшої активної співпраці з метою належної та швидкої імплементації рішень саміту НАТО в Уельсі щодо посилення обороноздатності нашої держави на фоні агресії з боку РФ. Крім того, під час зустрічі сторони узгодили графік політичного діалогу та основні завдання практичного співробітництва на четвертий квартал 2014 року, а також положення Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2015 рік.
13 жовтня 2014 року у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі проведено чергове засіданні Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи. Під час засідання обговорено пріоритетні напрямами роботи у сфері підвищення обороноздатності та національних спроможностей нашої держави, здійснення Комплексного огляду сектору безпеки і оборони України, а також питання імплементації чотирьох Трастових фондів, які були започатковані під час Саміту Альянсу в Південному Уельсі у вересні 2014 р., та які спрямовані на підтримку реформ в оборонному секторі України.
22 жовтня 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань партнерств та колективної безпеки за участю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини В.Лутковської, яке було присвячене проблематиці національних меншин в Україні та дотриманні їх прав і свобод.
17 листопада 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні заступників постійних представників, присвячене актуальним питанням енергетичної безпеки України. У засіданні взяли участь Голова правління НАК «Нафтогаз України» А.Коболєв, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості І.Діденко та заступник Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції О.Зеркаль.
17 листопада 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Комітету з питань партнерств та колективної безпеки за участю заступника Секретаря Ради національної безпеки і оборони України О.В.Литвиненка та Посла з особливих доручень МЗС України Д.Кулеби, яке було присвячене проблематиці особливостей ведення російською стороною «гібридної» війни проти України, у тому числі в інформаційному просторі.
18 листопада 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів за участю заступника Міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції О.Зеркаль. Під час засідання обговорено результати позачергових парламентських виборів в Україні 26 жовтня 2014 р. та псевдовиборів на території так званих «ДНР» та «ЛНР» 2 листопада 2014 р.
2 грудня 2014 року відбулось засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ за участю Міністра закордонних справ України П.Клімкіна (у режимі відеоконференції). Під час заходу учасники обговорили сучасну безпекову ситуацію на євроатлантичному просторі, насамперед в Україні, внутрішньополітичний розвиток нашої держави, а також питання поглиблення співробітництва України з НАТО, зокрема у сфері реформування сектору безпеки і оборони нашої держави відповідно до натовських стандартів, невідкладні напрями подальшої підтримки Альянсом України у протидії безпрецедентній агресії та гібридній війні з боку РФ.
15 грудня 2014 року в штаб-квартирі НАТО відбулася зустріч Прем’єр-міністра України А.Яценюка з Генеральним секретарем НАТО Й.Столтенбергом. В ході зустрічі сторони обговорили шляхи зміцнення обороноздатності України за активної підтримки НАТО, зокрема у рамках започаткованих Трастових фондів, а також шляхи подальшого зближення України з Альянсом, проведення реформ для зміцнення обороноздатності країни, зокрема відповідно до стандартів НАТО.
23 грудня 2014 року Верховною Радою України схвалено Закон про внесення змін до деяких законів України щодо відмови України від здійснення політики позаблоковості. Законом, зокрема, встановлено, що однією з основних засада зовнішньої політики України є поглиблення співпраці з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації.
26 січня 2015 року на запит української сторони відповідно до статті 15 Хартії про Особливе партнерство між Україною та НАТО у штаб-квартирі НАТО відбулося екстрене засідання Комісії Україна-НАТО у зв’язку із загостренням ситуації на сході України та обстрілом Маріуполя. У засіданні взяв участь заступник Секретаря РНБО України М.Коваль. Учасники засідання суворо засудили дії проросійських терористів «ДНР» і «ЛНР», насамперед їх напади на мирне населення, а також агресивну політику Кремля. Союзники рішуче закликали Росію припинити підтримку терористів фінансами, сучасними важкими озброєннями і людськими ресурсами та закликали Москву повернутися за стіл переговорів. За результатами засідання Генсекретар НАТО Й.Столтенберг виступив із заявою, в якій підкресли ключове значення України для безпеки Євроатлантичного регіону, а також підтвердив незмінність позиції НАТО щодо подальшої підтримки суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України.
27 січня 2015 року в штаб-квартирі НАТО відбулося засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР). Делегацію від України очолив заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, Голова української частини СРГ ВР М.Коваль. Окрему увагу під час засідання було приділено питанню подальшого розвитку відносин України з Альянсом з урахуванням відмови нашої держави від політики позаблоковості та оголошення курсу на поглиблення співпраці з НАТО.
29 січня 2015 року в штаб-квартирі НАТО відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Генеральним секретарем НАТО Й.Столтенбергом. Сторони обговорили загострення безпекової ситуації на сході України, активізація терористичної діяльності підтримуваних Росією бойовиків т.зв. «ДНР» та «ЛНР», деструктивні дії російської сторони на міжнародній арені. Окрему увагу було приділено найбільш актуальним питання політичної взаємодії та практичного співробітництва України з НАТО.
7 лютого 2015 року на полях 51-ї Мюнхенської конференції з питань безпеки відбулася зустріч Президента України П.О.Порошенка з Генсекретарем НАТО Й.Столтенбергом. Глава Української держави подякував за підтримку з боку НАТО у ситуації, що склалася в східних регіонах України, та висловив сподівання на єдність і солідарність країн Альянсу. Генсекретар НАТО інформував Президента України про посилення Альянсом системи колективної безпеки та підтвердив, що НАТО й надалі надаватиме Україні політичну і практичну підтримку.
18 лютого 2015 року Уряд України схвалив Річну національну програму співробітництва України з НАТО на 2015 рік для її подальшої передачі на розгляд Президенту України.
13 травня 2015 року Міністр закордонних справ України П.Клімкін відвідав провінцію Анталья (Туреччина), де взяв участь у засіданнях Комісії Україна-НАТО (КУН) на рівні міністрів закордонних справ, операційних партнерів дорадчо-тренувальної місії НАТО в Афганістані «Рішуча підтримка» та провів двосторонні зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Є.Столтенбергом і керівниками зовнішньополітичних відомств Бельгії, Великої Британії, Греції, Грузії, Данії, Нідерландів, Румунії, США, Туреччини та ФРН.
За результатами засідання КУН оприлюднена Спільна заява Комісії Україна-НАТО.
Українське питання стало однією із центральних тем обговорення під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Анталії. Були виголошені чіткі і однозначні сигнали на підтримку України, припинення російської агресії.
25 червня 2015 року в Брюсселі під час спільної прес-конференції за підсумками зустрічі з Міністром оборони України Генеральний секретар НАТО повідомив про готовність Альянсу до створення нового Трастового фонду в підтримку України з розмінування та протидії саморобним вибуховим пристроям.
21-22 вересня 2015 року на запрошення Президента України Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг відвідав Україну з офіційним візитом. Цей візит в Україну у якості Генерального секретаря НАТО став першим для колишнього прем’єр-міністра Норвегії.
21 вересня 2015 року Президент України і Генеральний секретар НАТО відкрили командно-штабні навчання з реагування на надзвичайні ситуації «Україна-2015» на Яворівському полігоні, у яких беруть участь понад 1100 осіб з 34 держав-членів та партнерів НАТО. Генеральний секретар НАТО вперше в історії партнерств Альянсу особисто відкрив навчання в країні-партнері.
22 вересня 2015 року Генсекретар НАТО взяв участь у засіданні РНБО України, присвяченому сучасному стану відносин України з НАТО, та був прийнятий Прем’єр-міністром України, Головою Верховної Ради України та Секретарем РНБОУ.
В ході візиту сторонами обговорено прогрес у відносинах та співпраці у контексті досягнення необхідних критеріїв членства на основі існуючих та започаткованих на саміті Україна-НАТО у Великій Британії інструментів.
Констатовано подальше зближення в політичній площині та поглиблення взаємодії між Україною та НАТО. НАТО підтримує незалежність та територіальну цілісність України та виступає за повне виконання Мінських угод. Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг закликав Російську Федерацію припинити підтримку терористів та вивести свої війська зі Сходу України.
Під час візиту підписані двосторонні документи: Угода між Кабінетом Міністрів України та НАТО про статус Представництва НАТО в Україні, Дорожня карта Партнерства зі стратегічних комунікацій між РНБО України та Міжнародним секретаріатом НАТО, а також Спільна декларація щодо посилення оборонно-технічного співробітництва України з НАТО.
Зокрема, Центр інформації та документації НАТО і Офіс зв’язку НАТО буде об’єднаний в єдину дипломатичну установу, що стане першим випадком в історії НАТО.
2 грудня 2015 року Міністр закордонних справ України П.Клімкін взяв участь у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.
Під час засідання Альянс підтвердив свою рішучу політичну та масштабну практичну підтримку нашої держави у протидії гібридній війні з боку Російської Федерації.
Під час засідання були обговорені формат та напрями подальшої конкретної взаємодії між Україною та НАТО, зокрема у світлі підготовки саміту Альянсу в м.Варшава в липні ц.р.
17 грудня 2015 року Президент України Петро Порошенко відвідав штаб-квартиру НАТО та зустрівся з Генеральним секретарем Альянсу Йєнсом Столтенбергом.
У рамках візиту було підписано Дорожню карту Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва. Документ визначає основні заходи співробітництва в інтересах розвитку спроможностей України у сфері озброєння та військової техніки, досягнення взаємосумісності із силами НАТО у цій галузі, а також надання допомоги Україні щодо переходу на технічні стандарти Альянсу.
Під час візиту до Бельгії Президент України також відвідав Штаб Верховного головнокомандувача Об’єднанних Збройних сил НАТО в Європі та Штаб сил спеціальних операцій НАТО.
11 березня 2016 року набуває чинності Угода між НАТО і Урядом України про Статус представництва НАТО в Україні, ратифікована Верховною Радою України.
19 травня 2016 року у штаб-квартирі НАТО відбулося засідання Україна-НАТО на рівні начальників генеральних штабів. У центрі уваги під час засідання були безпекова ситуація на сході України, основні положення майбутньої Державної цільової програми розвитку Збройних Сил України на період 2022 року, напрями подальшої взаємодії України з НАТО по військовій лінії. Начальники генеральних штабів держав-членів Альянсу висловили незмінну підтримку суверенітету України та її територіальної цілісності, а також наголосили на тому, що практична підтримка Збройних Сил України буде надаватися і надалі.
15 червня 2016 року міністри оборони ухвалюють рішення про розширення підтримки України, запровадивши Комплексний пакет допомоги, який покликаний сприяти Україні у розбудові її оборонного потенціалу завдяки більш потужним структурам безпеки. Вони також обмінюються думками з українським колегою щодо поточної ситуації у галузі безпеки на сході України і поступу у запровадженні реформ.
7 грудня 2016 року у штаб-квартирі НАТО відбувається засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ. Під час засідання сторони обговорюють агресивні дії Росії, що не припиняються, нагальність запровадження у життя Мінських домовленостей, а також неухильну підтримку України з боку НАТО.
15 грудня 2016 року у Києві відбулася зустріч першого заступника Міністра оборони України Івана Руснака з експертами Програми НАТО «Удосконалення військової освіти» (Програма DEEP) на чолі з директором програми DEEP, представником Політичного директорату Міжнародного секретаріату НАТО паном Маріушем Солісом. Сторони оцінили співпрацю між Міністерством оборони України та Програмою DEEP у 2016 році та обговорили можливу допомогу Альянсу щодо продовження виконання Програми НАТО для Міністерства оборони України на період до 2020 року.
28 грудня 2016 року Кабінет Міністрів України схвалив проект Указу Президента «Про Державну програму інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки». Програма розроблялася із залученням неурядових організацій, що опікуються проблематикою євроатлантичної інтеграції та інформування громадськості, радників НАТО з питань стратегічних комунікацій, а також експертів зі штаб-квартири Північноатлантичного альянсу.
22 лютого 2017 року Президент України підписав Указ «Про Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017- 2020 роки» (№№43/2017).
8 квітня 2017 року затверджена Річна національна програма під егідою Комісії Україна - НАТО на 2017 рік. Програма на 2017 рік - суттєво оновлена і вдосконалена. Документ підготовлений відповідно до нового порядку розробки річних національних програм співробітництва України з НАТО (РНП) та оцінювання результатів їх виконання, який був затверджений Президентом України 7 грудня 2016 року. РНП-2017 передбачає подальший розвиток політичного діалогу України з НАТО та нарощування всеохоплюючої практичної співпраці з Альянсом із залученням експертних, фінансових, матеріально-технічних та інших можливостей НАТО та держав-членів Організації задля посилення обороноздатності України та можливостей протидіяти триваючій російській агресії. Програма також спрямована на виконання рішень, прийнятих за результатами засідання Комісії Україна - НАТО на рівні глав держав та урядів 9 липня 2016 року у Варшаві. Зокрема, посилення підтримки нашої країни шляхом реалізації Комплексного пакету допомоги НАТО для України, у тому числі проектів у рамках відповідних Трастових фондів НАТО.
24 травня 2017 року прийнято Закон «Про ратифікацію адміністративних домовленостей щодо охорони інформації з обмеженим доступом між урядом України та Організацією Північноатлантичного Договору» Угода визначає терміни щодо інформації з обмеженим доступом, узгоджує еквівалентність грифів обмеження доступу Сторін, визначає компетентні органи безпеки, що відповідальні за імплементацію Адміністративних домовленостей, допуск та надання доступу до інформації з обмеженим доступом, вимоги до правил обміну, контролю та поводження з такою інформацією, порядок дій у разі порушення правил безпеки, що впливають на цю інформацію, процедурні та контрольні питання тощо.
8 червня 2017 року Верховна Рада України голосує за те, щоб знову проголосити вступ до НАТО стратегічним пріоритетом зовнішньої політики України, ухваливши зміни до законів України про національну безпеку й засади внутрішньої і зовнішньої політики.
9-10 липня 2017 року відбувається візит в Україну Північноатлантичної ради на ознаменування двадцятиріччя Особливого партнерства між Україною і НАТО. До Києва прибув Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Під час візиту відбулося урочисте засідання Верховної Ради, на якому й виступав генсек. Також відбулося урочисте засідання Комісії Україна-НАТО за участі Президента України.
22 грудня 2017 року у штаб-квартирі НАТО розглянули результати співпраці з Альянсом у 2017 році у сфері озброєнь і реформування національного оборонно промислового комплексу. За результатами засідання сторони домовились про інтенсифікацію співпраці у 2018 році, зокрема у сфері впровадження технічних стандартів НАТО в Україні, професійної підготовки персоналу та удосконалення системи безпеки складів зберігання боєприпасів.
10 березня 2018 року НАТО визнало прагнення України приєднатися до Альянсу.
18-19 квітня 2018 року на запрошення Начальника Генерального штабу Збройних сил України члени Військового комітету відвідують Львів з дводенним візитом. Основна мета візиту полягає у безпосередньому ознайомлені членів Військового комітету НАТО із перебігом оборонної реформи у Збройних Силах України, а також демонстрація неухильної підтримки України з боку НАТО. Окрім проведення Військового комітету НАТО у постійному складі з Україною, у рамках візиту члени Військового комітету НАТО мають змогу зміцнити відносини безпосереднього військового партнерства з особовим складом ЗСУ; спостерігати за військовою підготовкою; а також зустрічатись з членами багатонаціональної тренувальної групи.
20 листопада 2018 року під час засідання засідання Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України було порушено питання виконання Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО у 2018 році та стан підготовки проекту РНП на 2019 рік.
13 грудня 2018 року у штаб квартирі Альянсу глави місій України і Словацької Республіки при НАТО та Генеральний менеджер Агенції НАТО з підтримки та постачання (NSPA) підписали низку угод, що дозволяють відтепер розпочати практичну фазу імплементації спеціально створеного для допомоги Україні Трастового фонду НАТО із знешкодження вибухонебезпечних предметів та протидії саморобним вибуховим пристроям. Зокрема, експерти Альянсу нададуть допомогу українським фахівцям у розробці єдиних правил зі знешкодження вибухонебезпечних предметів та протидії саморобним вибуховим пристроям в Україні відповідно до підходів НАТО.
18 грудня 2018 року у Брюсселі відбулося засідання Комісії Україна – НАТО. Засідання було присвячене оцінці виконання Україною Річної національної програми під егідою Комісії Україна - НАТО на 2018 рік та пройшло під головуванням Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Українську делегацію очолила Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе. Представники держав-членів високо оцінили виконання Річної національної програми-2018 та позитивно відзначили впровадження оновленої методології роботи над РНП-2019. Також був відзначений прогрес у проведенні ключових реформ в Україні. Представники держав-членів Альянсу запевнили у своїй подальшій політичній та практичній підтримці нашої держави на шляху до набуття членства в НАТО.
7 лютого 2019 року Верховна Рада України ухвалила 335 голосами законопроект щодо закріплення у Конституції України курсу на членство України в Європейському Союзі та Північноатлантичному Альянсі. Також Верховна Рада схвалила звернення до лідерів та парламентів держав-членів НАТО, Північноатлантичної Ради та Парламентської асамблеї НАТО з проханням надати Україні план дій щодо членства (ПДЧ) на саміті в Лондоні в грудні 2019 року.
6 березня 2019 року у Брюсселі відбулось засідання Комісії України-НАТО на рівні послів, де обговорювалася поточна ситуація в Криму через п’ять років після незаконної анексії півострова Росією. Підтверджено незміну підтримку Альянсом суверенітету та територіальної цілісності України.
25 квітня 2019 року Верховна Рада України схвалила постанову "Про проведення весняної сесії Парламентської асамблеї НАТО у Києві 22-25 травня 2020 року".
4 червня 2019 року новообраний Президент України Володимир Зеленський здійснив перший закордонний візит у якості Глави Держави до Брюсселю. Курс на набуття повноправного членства у Європейському Союзі та НАТО залишається незмінним зовнішньополітичним пріоритетом України - заявив Президент України Володимир Зеленський у Брюсселі.