• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Співробітництво Україна – НАТО у сфері економіки
Опубліковано 27 грудня 2019 року о 17:21

Основою економічної співпраці країн-членів НАТО є стаття 2 Північноатлантичного договору, в якій зазначається, що держави Альянсу “намагаються усувати суперечності у своїй зовнішній економічній політиці та сприяють економічній співпраці між окремими або між усіма учасниками Договору”.

Оскільки основою діяльності НАТО є забезпечення безпеки та оборони, її робота у сфері економіки зосереджена на специфічних економічних аспектах безпеки і оборони, в яких вона може бути корисною. Крім того, Альянс завжди підтримує співпрацю між своїми членами, якщо мова йде про економічні питання, які мають безпосередній вплив на безпеку і оборону.

Невід’ємним елементом економічної діяльності НАТО є співпраця з країнами-партнерами та іншими державами, з якими Альянс встановив співробітництво.

Так, співпраця в рамках Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП) реалізується шляхом конференцій, семінарів і засідань експертів. Спільно розробляються схеми співпраці за допомогою Центру досліджень безпеки імені Джорджа Маршалла та інших установ. Ці механізми дають країнам –членам Альянсу можливість поділитися своїм досвідом з країнами-партнерами в низці сфер. Останніми прикладами такої співпраці є економічні аспекти розбудови оборонних інституцій, економічні та фінансові аспекти боротьби проти тероризму, нові методики керування оборонними ресурсами в країнах Альянсу і партнерах. Економічними структурами НАТО також здійснюється моніторинг економічних питань оборони і безпеки, включених в індивідуальні плани партнерства.

Співпраця України з НАТО у сфері економічних аспектів оборони та безпеки здійснюється на двох напрямах: інституційних діалог, який зосереджується на економічних питаннях оборони і безпеки та економічних аспектах перебудови оборонної промисловості, та діяльність з перепідготовки військовослужбовців, звільнених у запас.

Особливо важливою сферою співпраці з Альянсом є допомога в  ліквідації негативних економічних та соціальних наслідків оборонної реформи в Україні.

За угодою з Українським національним координаційним центром, який відповідає за соціальну адаптацію звільнених у запас військовослужбовців, НАТО з 1999 р. фінансує в Україні курси іноземних мов і менеджменту, на яких щороку навчаються майже 100 колишніх українських офіцерів. Після початку Інтенсифікованого діалогу з Україною НАТО подвоїла ресурси, що виділяються на співпрацю в цій сфері. Ця програма приносить відчутні результати, допомагаючи звільненим у запас військовослужбовцям інтегруватись у цивільне життя.

У квітні 2005 року держави-члени НАТО та Україна домовилися щодо розширення допомоги у вирішенні проблем, пов’язаних із соціально-економічними наслідками воєнної реформи.

У вересні 2005 року Альянс взяв на себе ініціативу щодо фінансування Трастового Фонду НАТО – Програми “Партнерство заради миру”. Цей проект гарантує продовження в Україні програми, започаткованої Великою Британією у 2002 році та дає можливість перепідготувати  180 військових щорічно у Хмельницькому центрі перепідготовки та соціальної адаптації при Хмельницькому Національному університеті. Перепідготовка здійснюється на 3-місячних курсах, що проводяться за 500 годинною програмою. У 2007 році збільшено фінансування Проекту “Україна – НАТО з перепідготовки військовослужбовців”.

Наразі в Україні здійснюється Програма “Україна-НАТО з перепідготовки військовослужбовців”, яка включає два проекти у цій сфері: Програма Україна – НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони та Проект Трастового фонду НАТО – Хмельницький центр перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців (retrain.km.ua). Крім цього, надається допомога в реалізації економічних курсів.

Спільна робоча група Україна-НАТО з питань економічної безпеки (NATO-Ukraine Joint Working Group on economic security)

У ході засідань СРГ з питань економічної безпеки обговорювалися теоретичні та практичні питання економічної безпеки, розглядалися концепції забезпечення цієї важливої складової загальної безпеки держави.

Починаючи з 2007 року до порядку денного засідань СРГ з питань економічної безпеки включено проблематику енергетичної безпеки та безпеки енергетичної інфраструктури. З 2008 року в рамках СРГ Україна-НАТО було розпочато співробітництво у боротьбі з фінансуванням тероризму та запобіганні відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України спільно з Місією України при НАТО та Офісом зв’язку НАТО в Україні є організатором засідань Спільних робочих груп, до участі у яких, зазвичай, залучаються представники Міністерства оборони України, Міністерства закордонних справ України, Національного інституту стратегічних досліджень, а також Міжнародного секретаріату НАТО та ряду неурядових організацій.

У зв'язку з реорганацією структури робочих органів НАТО діяльність СРГ з питань економічної безпеки припинена.

Щодо щорічного Семінару з розвитку оборонно-промислового комплексу України за участі експертів НАТО

9 грудня 2019 року під головуванням заступниці Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Світлани Панаіотіді та Помічника Генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Гордона Девіса проведено щорічний IV семінар з розвитку оборонно-промислового комплексу України за участі експертів НАТО.

У заході також взяли участь генеральний директор ДК "Укроборонпром" Айварас Абромавичус, народні депутати України, експерти з міжнародного секретаріату НАТО, фахівці  Мінекономіки та  Міністерства оборони України.

Під час свого виступу заступниця Міністра Світлана Панаіотіді зазначила, що семінар є майданчиком для обміну експертним досвідом та кращими міжнародними практиками розвитку оборонної промисловості.

"Курс України до НАТО є незмінною та стратегічною ціллю нашої держави. Ми всіляко  зацікавлені  у послідовній співпраці з Північноатлантичним альянсом та імплементації кращого досвіду наших міжнародних колег у розвиток вітчизняної оборонної промисловості України",- підкреслила Світлана Панаіотіді.

Також заступниця Міністра наголосила, що Україна  зацікавлена у швидкому і системному  впровадженні важливих реформ в оборонній промисловості та активно рухається у цьому напрямку.

"Нещодавно Верховна Рада прийняла у першому читанні важливий законопроект "Про оборонні закупівлі". Він передбачає  впровадження ефективних механізмів захисту українського виробника, зміну радянської системи планування та покликаний підвищити прозорість та конкуренцію в оборонних закупівлях",- зазначила Світлана Панаіотіді.

Під час семінару учасники обговорили реформування системи оборонних закупівель, практичні аспекти оборонних контрактів, а також перспективні напрями співпраці оборонної промисловості з НАТО.

Щодо розгляду питань економічної безпеки в рамках 28-го засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва

12 грудня 2019 року заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Світлана Панаіотіді у штаб-квартирі НАТО взяла участь у 28-му засіданні Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва.

Під час свого виступу Світлана Панаіотіді представила присутнім Міністерство як орган,  що відповідає за формування та реалізацію військово-промислової політики. В контексті цього зі стороною НАТО було обговорено стан реформування оборонно-промислового комплексу України.

Окрім того, під час свого виступу заступниця Міністра ознайомила присутніх відносно здійснених Міністерством кроків для забезпечення підготовки та проведення огляду оборонно-промислового комплексу України.

Також, на засіданні обговорили наступні шляхи співпраці з Альянсом у контексті реформування національного оборонно-промислового комплексу: консультативно-дорадча допомога у проведенні огляду оборонно-промислового комплексу, участь у діяльності робочих груп Конференції національних директорів з озброєння (CNAD) з метою впровадження стандартів НАТО та використання під час удосконалення нормативно-правової бази, залучення до Програми НАТО з виховання доброчесності (Building Integrity).

На завершення свого виступу заступниця Міністра Панаіотіді С. М. зазначила, що Мінекономіки у межах компетенції продовжуватиме використовувати наявні механізми співпраці з НАТО задля реалізації євроатлантичного курсу держави, закріпленого в Конституції України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux