• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Огляди діяльності НАТО
Опубліковано 28 грудня 2019 року о 15:56

14 березня 2019 року Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг представив щорічну доповідь, в якій наведено огляд досягнень НАТО за минулий рік і дається оцінка завдань, що стоять попереду.

Відкрити у новому вікні: Щорічний звіт 2018 (англ. мовою)

15 березня 2018 року Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг представив щорічну доповідь, в якій наведено огляд досягнень НАТО за минулий рік і дається оцінка завдань, що стоять попереду.

Відкрити у новому вікні: Щорічний звіт 2017 (англ. мовою)

13 березня 2017 року Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг представив щорічну доповідь, в якій наведено огляд досягнень НАТО за минулий рік і дається оцінка завдань, що стоять попереду.

Відкрити у новому вікні: Щорічний звіт 2016 (англ. мовою)

28 січня 2016 року Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг представив щорічну доповідь, в якій наведено огляд досягнень НАТО за минулий рік і дається оцінка завдань, що стоять попереду.

Відкрити у новому вікні: Щорічний звіт 2015 (англ. мовою)

30 січня 2015 року Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг представив щорічну доповідь, яка містить здобутки та ініціативи НАТО у 2014 році.

Відкрити у новому вікні: Щорічний звіт 2014

Дата

Подія / місце проведення

Зміст заходу / Основні результати

7 листопада

Заява Генсекретаря НАТО щодо переобрання Б.Обами Президентом США

У заяві, розміщеній на сайті Альянсу, Генсекретар привітав Б.Обаму з переобранням на посаду президента США:

„Я щиро вітаю Президента Обаму з переобранням на посаду президента Сполучених Штатів Америки.

Зв'язок між Європою і Північною Америкою, що базується на спільних цінностях, на яких 60 років тому було утворено наш Альянс, і надалі залишається таким же міцним і важливим для збереження євроатлантичного миру та безпеки.

Президент Обама продемонстрував чудовий приклад підтримки цього життєво важливого зв’язку, і я з нетерпінням чекаю продовження нашої тісної співпраці, щоб НАТО залишалася ефективною у протидії новим загрозам, маючи нові можливості і ще більш міцну мережу партнерів у цілому світі”.

9 листопада

Візит військових високопосадовців Афганістану до штаб-квартири НАТО

До складу делегації увійшло 10 старших офіцерів афганського міністерства оборони і один представник афганського міністерства закордонних справ.

Під час перебування у ШК НАТО група обговорила елементи військово-політичної присутності НАТО в Афганістані до кінця 2014 року з представниками Міжнародного секретаріату НАТО та Міжнародного військового штабу..

У ході відвідання штабу ОЗС НАТО в Монсі учасники делегації взяли участь у семінарі із стратегічного планування для забезпечення національної безпеки. Програма є частиною зусиль НАТО щодо зміцнення професіоналізації афганських сил безпеки та поліції. Ця діяльність проводиться в рамках довготривалого партнерства НАТО з Афганістаном.

Перебуваючи в Брюсселі, афганські високопосадовці обмінялися думками з представниками основних аналітичних та науково-дослідних центрів Бельгії, у тому числі, брюссельського офісу Карнегі-Європа, Німецького фонду Маршалла, Центру безпекового і оборонного порядку денного, Центру з вивчення європейської політики, Європейського інституту азіатських досліджень і Міжнародної служби інформаційної безпеки.

12 листопада

Участь Генсекретаря НАТО у  58 сесії ПА НАТО у Празі

Генсекретар НАТО виступив під час сесії з доповіддю про важливість відновлення повноцінних витрат на оборону.

13-14 листопада

Навчання Ради Росія-НАТО в рамках Ініціативи про співпрацю щодо використання повітряного простору

З 13 по 14 листопада 2012 року у трьох географічних районах оперативного радіолокаційного спостереження Бодо - Мурманськ, Варшава - Калінінград і Анкара - Ростов-на-Дону проводилися навчання з елементами комп'ютерного моделювання для перевірки роботи Системи обміну інформацією (ІЕЗ), створеної в рамках Ініціативи про співробітництво щодо використання повітряного простору (ІСВП) Ради Росія-НАТО. Навчання пройшли під спільним керівництвом НАТО та Російської Федерації, представники яких знаходилися в координаційних центрах ІСВП у Варшаві і Москві.

Мета навчань «Пильне небо - 2012» - перевірити на ділі і консолідувати процеси, процедури і потенціали ІСВП. Ці навчання розвивають досягнення попередніх навчань та семінарів, проведених по лінії ІСВП; вони допоможуть у підготовці навчань із залученням бойових сил і засобів, які можуть відбутися в 2013 році в районі Чорного моря.

ІСВП була ініційована під час першого саміту Ради Росія-НАТО в Римі в травні 2007 року. Вона покликана сприяти співробітництву в спостереженні за повітряним простором і координації повітряного руху з метою недопущення терактів з використанням цивільних літаків. Це допомагає підвищувати транспарентність, зміцнювати довіру і впевненість, а також тренувати сили і засоби, необхідні для того, щоб впоратися з інцидентами, що загрожують безпеці.

Ініціатива гідно пройшла випробування, і в грудні 2011 року, після успішно проведених у червні 2011 року навчань «Пильне небо - 2011», було оголошено, що система готова до експлуатації.

На даний момент до системи ІЕЗ ІСПВ входять чотири структурних одиниці в країнах НАТО і чотири - в Російській Федерації. Обмін інформацією про повітряний рух ведеться в трьох здвоєних районних центрах управління повітряним рухом (Бодо - Мурманськ, Варшава - Калінінград і Анкара - Ростов-на-Дону), підключеним один до одного через Координаційні центри ІСВП, розташовані у Варшаві і Москві. Архітектура ІЕЗ ІСВП дозволяє іншим країнам НАТО і країнам-партнерам приєднатися до програми на будь-якому етапі.

Проект фінансується НАТО і РФ.

14 листопада

Візит Прем’єр-міністра Грузії Б.Іванішвілі до штаб-квартири НАТО

Під час свого візиту до штаб-квартири НАТО Прем’єр-міністр Грузії Б.Іванішвілі взяв участь у спільній з Генсекретарем А.Ф.Расмуссеном прес-конференції, присвяченій майбутньому співробітництву з Альянсом  

14 листопада

Черговий випуск Оборонного коледжу НАТО

У ШК НАТО відбувся черговий випуск її представників – слухачів Оборонного коледжу НАТО. Випускників з числа послів, ключових представників делегацій та місії, офіцерів привітав   Гендиректор Міжнародного військового штабу Ю.Борнеман.

Серед цьогорічних випускників вперше представлений офіцер Китаю, що пройшов навчання за програмою „НАТО - Оборона і безпека в епоху жорсткої економії”.

Звертаючись до студентів, Глава Військового комітету НАТО К.Бартелс підкреслив складність безпекових умов, в яких працює Альянс. Він підкреслив важливість створення повного спектру можливостей у рамках ініціативи «розумна оборона” для набуття необхідних навичок і потужностей.

15 листопада

Візит Генсекретаря НАТО до Фінляндії

Під час візиту до Хельсінкі Генсекретар НАТО закликав до поглиблення співпраці Альянсу з Фінляндією.

У ході зустрічі з Президентом країни А.Ф.Расмуссен подякував за незмінну прихильність Фінляндії місіям НАТО в Афганістані та Косово і заявив, що Фінляндія є "зразковим партнером" для НАТО:

Генсекретар відзначив три напрямки, де співпраця між НАТО і Фінляндією може бути розширеною: тренувальна місія в Афганістані після 2014 року, спільні навчання та спільна розробка військового потенціалу.

У промові, виголошеній перед студентами  Університету в Хельсінкі, А.Ф.Расмуссен підкреслив важливість колективної безпеки. Він заявив, що НАТО стало ключовим фактором для співпраці між країнами у подоланні спільних  проблем безпеки.

У ході свого візиту Генсекретар НАТО також провів переговори з Прем’єр-міністром країни, Міністром закордонних справ, Міністром оборони та членами Парламенту Фінляндії.


Дата

Подія / місце проведення

Зміст заходу / Основні результати

10 грудня

Конференція НАТО присвячена критично важливій інфраструктурі

Відділ НАТО з нових викликів безпеці провів в Брюсселі другу щорічну конференцію на тему «Світ у 2020 році – чи може НАТО нас захистити? Виклики, що стоять перед критично важливою інфраструктурою».

Близько 200 експертів, включаючи представників наукових кіл, ЗМІ та національних урядових відомств обговорили роль НАТО в нових викликах безпеці, необхідні заходи на міжнародному та національному рівнях, взаємодію з приватним сектором, розподіл відповідальності.

11-12 грудня

Конференція Ради НАТО-Росія (РНР), присвячена протидії загрозам саморобних вибухових пристроїв

В Іспанії пройшла конференція РНР присвячена протидії загрозам саморобних вибухових пристроїв (СВП), які не обмежуються театрами військових дій і впливають на кожну з країн РНР.

Захід створив можливість для обміну думками, а також для обміну передовим досвідом у боротьбі з СВП. Учасники розглянули уроки недавніх військових операцій, а також досвід, правоохоронних органів Росії. Обговорення підкреслили важливість співпраці у боротьбі із загрозою СВП.

 У рамках конференції пройшли демонстрації обладнання, яким володіє Міжнародний іспанський центр з розмінування, що дало учасникам уявлення про поточні оперативні зусилля у боротьбі із СВП.

12 грудня

Заява Генсекретаря НАТО щодо запуску ракет Північною Кореєю

 

У заяві йдеться:

«Після стурбованості, висловленої Північноатлантичною радою 5 грудня з приводу оголошення північнокорейською владою про наміри запустити ракету із застосуванням технології балістичного запуску, я рішуче засуджую сьогоднішній північнокорейський пуск ракети.

Цей запуск є прямим порушенням резолюцій РБ ООН 1718 і 1874. Цей провокаційний акт посилює напруженість в регіоні і збільшує ризики подальшої дестабілізації на Корейському півострові.

НАТО, як і раніше, закликає владу Північної Кореї виконати свої зобов'язання відповідно до міжнародного права, повною мірою втілити волю міжнародної спільноти, висловлену РБ ООН, та мораторій на запуски ракет».

13 грудня

Візит до ШК НАТО Прем’єр-міністра Голландії

Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен після переговорів з голландським Прем’єр-міністром М.Рутте подякував Нідерландам за їх відданість Альянсу і, зокрема, за надання двох батарей ракет «Патріот» для посилення турецької ППО.

Генсекретар також подякував М.Рютте за внесок його країни в місії НАТО в Афганістані та Косово, а також антипіратську місію НАТО біля берегів Сомалі. Він високо оцінив провідну роль Нідерландів у реалізації проектів «Розумної оборони», де вони беруть участь у 17 з 22 міжнародних проектів.

12-14 грудня

Візит Голови Військового комітету НАТО до Росії

Метою візиту є поглиблення співпраці між військовими і досягнення спільного розуміння питань стратегічного значення.

К.Бартелс провів переговори з генерал-полковником В.Герасимовим у Міністерстві оборони РФ, під час яких, зокрема, високо оцінив рівень співпраці між НАТО і Росією, а також  висловив подяку за важливу роль, яку Росія відіграє у забезпеченні наземних ліній постачання в Афганістан, її підтримку боротьби проти піратів поблизу Африканського Рогу.

Генерали також обговорили оборону проти балістичних ракет. К.Бартелс знову підтвердив, що система ПРО НАТО не спрямована проти якоїсь країни, а призначена захищати від потенційних загроз, які походять з-поза меж євроатлантичного регіону. Він також наголосив, що співпраця у цій галузі вкрай необхідна для подолання нових загроз і старих підозр.

Звернувшись до питань світової безпеки, генерали обмінялися думками щодо ситуації в Сирії. У дусі взаємної довіри і прозорості генерал Бартелс наголосив на тому, що 4 грудня ц.р. міністри закордонних справ країн – членів НАТО вирішили підсилити засоби ППО Туреччини з метою захисту населення і території цієї країни. Генерали домовилися продовжити діалог на цю тему.

Візит завершився лекцією в Академії Генерального штабу, де К.Бартелс взяв участь в обміні думками щодо операцій НАТО. Генерал Бартелс зазначив: «Взаємна довіра, прозорість і взаємні кроки назустріч є гарною основою для розвитку співпраці».

Засідання Ради НАТО-Росія на рівні начальників Генштабів заплановано в Брюсселі на січень 2013 року. Генерал К.Бартелс головуватиме на цьому засіданні.

13-14 грудня

Обговорення програми НАТО зі створення більш ефективних інституцій у Південно-Східній Європі

Після схвалення відповідного рішення на саміті в Чикаго, НАТО розпочало у країнах Південно-Східної Європи впровадження спеціальних програм із  створення прозорих та більш ефективних інституцій.

За словам Помічника Генсекретаря НАТО Д.Бренгельмана, концепція проекту  проста -  оцінка поточної ситуації, виявлення недоліків і заохочення до покращення.

Ця програма була розроблена в тісній співпраці з Болгарією, Норвегією та Швейцарією за участю міністрів оборони країн Південно-Східної Європи.

Під час обговорення проекту Посол Д.Бренгельман подякував Норвегії та Швейцарії за виділення значних фінансових і інтелектуальних ресурсів.

Заступник міністра оборони Болгарії А.Цвєткова відзначила три важливих компоненти необхідних  для успішної боротьби з корупцією: політична воля, чітка стратегія її практичного застосування та зовнішня оцінка.

Вона підкреслила своє «тверде переконання, що цей проект сприятиме  наданню цілісності та прозорості справі розбудови ефективних інституцій у секторі оборони країн Південно-Східної Європи».

17 грудня

Візит до Прем’єр-міністра Бельгії ШК НАТО

Генсекретар Альянсу подякував бельгійському керівництву за  незмінну підтримку, яку їх країна надає місіям і операціям НАТО.

Він також привітав нещодавнє рішення Бельгії зробити внесок у операцію НАТО з контролювання повітряного простору над країнами Балтії, яку Бельгія розпочне у вересні 2013 року.

Генсекретар підкреслив, що внески Бельгії є ще більш цінними, оскільки зроблені у важкі економічні часи. Бельгія відіграє важливу роль у багатонаціональних проектах, включаючи літаки для системи спостереження AWACS.

Генсекретар подякував Прем'єр-міністру Бельгії за гостинність, яку його країна надає штаб-квартирі НАТО, і висловив надію на тісну співпрацю в майбутньому.

17 грудня

Обговорення операції НАТО по боротьбі з піратством під час засідання Військового комітету НАТО

7 грудня ц.р. командування операцією НАТО по боротьбі з піратством «Океанський щит», що проводиться поблизу узбережжя Сомалі, перебрав італійський контр-адмірала А.Натале.

Його попередник голландський адмірал Б.Беккерінг поінформував ВК НАТО про стан та результати проведення операції протягом 2012 року. За його словами, активне залучення військово-морського патруля поблизу узбережжя сприяло значному падінню кількості  піратських нападів: протягом 6 останніх місяців не відбулося жодного нового захоплення торгових суден,  вдалося відбити чотири піратські атаки. 

На даний час в операції НАТО беруть участь  чотири кораблі з Італії, США, Туреччини і Данії. Кораблі НАТО тісно взаємодіють з іншими суднами країн ЄС, Китаю і Росії.

Важливими факторами, що вплинули на скорочення кількості нападів, є покращення співпраці з місцевими рибалками, а також заходів безпеки торгових суден. Між тим, проблема зниження рівня піратства у відкритому морі залишається відкритою.

18 грудня

Завершення проекту Цільового фонду НАТО з очищення від боєприпасів території  Грузії

На офіційному веб-ресурсі НАТО розміщено інформацію про завершення у жовтні 2012 року проекту Цільового фонду НАТО з очищення від боєприпасів території  Грузії.

Після війни 2008 року з Росією Грузія звернулася до НАТО за допомогою в очищенні території від мінних полів та залишків боєприпасів.

У березні 2011 року 66 членів Товариства EOD розпочали серію базових спеціалізованих навчань з розмінування та знешкодження боєприпасів в Грузії на базі Азербайджанського національного агентства з розмінування (ANAMA) та регіонального навчального центру в Гейгелі.

Крім інтенсивних курсів підготовки в рамках проекту Цільового фонду, Грузії було надано  понад € 600 000 на закупівлю розмінувального устаткування, в тому числі засобів індивідуального захисту, міношукачів, наборів інструментів для розмінування, трьох мікроавтобусів і трьох всюдиходів.

Після завершення навчання учасники програми протягом шести місяців брали участь у практичній підготовці в Грузії. Під час цієї фази програми компанія EOD мала можливість випробувати  устаткування у двох місцях, визначених  Міністерством  оборони Грузії.

У рамках проекту окрема фінансова допомога  надавалася медичним закладам Грузії.

Військовий госпіталь у Горі отримав € 80 000 на закупівлю медичного обладнання для фізіотерапевтичного відділення, яке займається  лікуванням військовослужбовців та цивільного персоналу, що постраждали від залишків боєприпасів.

Контрибуторами Цільового фонду з фінансування проекту стали: Чеська Республіка, Литва, Естонія, Австралія, Азербайджан, Болгарія, Данія, Ізраїль, Японія, Латвія, Норвегія, Польща, Румунія, Іспанія, Туреччина, Великобританія і США.

18 грудня

Засідання Комісії Україна-НАТО

Засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів присвячене обговоренню результатів виконання  Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2012 рік.

У своєму виступі Глава Місії України при НАТО Посол Ігор Долгов окреслив основні підсумки виконання Україною РНП-2012. Посол наголосив, що керівництво держави розглядає Річну національну програму як дієвий механізм у продовженні внутрішньодержавних реформ у безпековій, оборонній, економічній, правовій та інших сферах. Програма відповідає визначеним Президентом України завданням щодо проведення широкомасштабних внутрішніх реформ, а також програмним засадам діяльності Уряду України.

Представники країну Альянсу дали в цілому позитивну оцінку взаємовигідному практичному співробітництву та політичному діалогу Україна-НАТО. Окремо відзначався внесок України в операції з підтримання миру та безпеки під проводом Альянсу. Наголошувалося на готовності й надалі надавати сприяння та підтримку у реформуванні та розбудові української держави, яка є запорукою стабільності та безпеки на євроатлантичному просторі.

Учасники засідання приділили значну увагу майбутньому головуванню України в ОБСЄ, наголошуючи на важливості взаємодії НАТО з цим форумом.

19 грудня

Програму НАТО з реінтеграції колишніх військовослужбовців Боснії і Герцеговини продовжено

На офіційному веб-ресурсі НАТО розміщено інформацію щодо продовження програми з реінтеграції у цивільне життя, яку Альянс надає  колишнім військовослужбовцям з Боснії і Герцеговини.

З 2010 р. проект фінансується Трастовим фондом НАТО за фінансової підтримки Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Словенії, Швеції, Великобританії та США, і втілюється силами Міжнародної організація з міграції (МОМ), яка має досвід перепідготовки військовослужбовців.

Програма здійснює консультативну і навчальну допомогу колишнім військовослужбовцям з метою  інтеграції у цивільне суспільство, а також шляхом надання грантів для малого бізнесу.

Прийнято рішення про продовження проекту до березня 2013 року. Планується також відкрити  чотири регіональні відділення на всій території Боснії і Герцеговини, що дозволить врахувати індивідуальні потреби кожного учасника. Станом на кінець 2012 року  допомогу в рамках програми отримали вже близько 3000 осіб.

21 грудня

Візит Прем’єр-міністра Джибуті до ШК НАТО

У ході візиту Генсекретар НАТО подякував  Прем'єр-міністру Джибуті  М.Ділейті за підтримку його країни в міжнародній боротьбі з піратством.


Огляди діяльності НАТО


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


NATO in Ukraine on Facebook Організація північноатлантичного договору (НАТО) Гаряча лінія Урядова гаряча лінія Україна - НАТО Україна ЮНЕСКО Освіта в Україні для іноземних громадян


prevnext


Участь України у 43-му благодійному ярмарку „NATO Charity Bazzar” 

19-20 листопада 2011 р. в Брюсселі у штаб-квартирі НАТО пройшов 43-ий благодійний ярмарок „NATO Charity Bazzar”.

Україна вже вчетверте бере участь у згаданому благодійному заході, тож її експозиція була очікувана багатьма учасниками заходу. Представники та керівництво МУН за підтримки і активної участі спонсорів доклали максимум зусиль, аби українська експозиція і цього року була цікавою, змістовною та смачною.

За традицією Україна представила торговий стенд – виставку, на якій презентувала найкращі вітчизняні товари відомих торгових марок, вироби майстрів традиційних ремесел, інформаційні матеріали тощо.

Одним із заходів ярмарку бала святкова вікторина, на якій розігрувалися коштовні призи. Завдяки спонсорській допомозі авіакомпанії Міжнародні авіалінії України, яка виділила два безкоштовні авіаквитки за маршрутом „Брюссель-Київ-Брюссель” з відкритою датою, та готельного комплексу „Прем’єр-палац”, який надав подарунковий пакет на безкоштовне проживання двох осіб у готелі протягом 3-х діб з отриманням максимально можливого набору послуг, наша держава була представлена на високому рівні серед учасників вікторини.

Усі кошти, зібрані в рамках „NATO Charity Bazzar”, підуть на благодійність у різних країнах світу. Так, у 2010 р. коштами, що булизібрані під час ярмарку, було профінансовано 16 міжнародних проектів в 11 країнах світу, в тому числі, у таких віддалених як Танзанія, Гаїті, Афганістан.

Цього року вперше участь Місії України при НАТО у благодійному ярмарку Альянсу відкрила можливість фінансування українських проектів з допомоги дітям-інвалідам та хворим на церебральний параліч, що реалізуються Національною Асамблеєю інвалідів України  в Одесі та Харкові.

Реалізація таких благодійних проектів є свідченням поваги до України як країни-партнера НАТО і вдячності нашій державі за її постійну підтримку благодійності в інших країнах.

„Такі заходи є гарною можливістю представити країну. Але головна мета - це благодійність. Важливо, що цього року вперше частина коштів, отримана від проведення базару, буде спрямована на український проект, тобто українським дітям", - заявивГлава Місії України при НАТО Ігор Долгов. 

Візит Генерального прокурора Австралії до штаб-квартири НАТО

22 листопада 2011 р. у ході візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі, Генеральний прокурор Австралії Р.Макклелланд зустрівся із заступником Генсекретаря  Альянсу К.Бізоньєро.

Посол Бізоньєро підкреслив, що „партнерство між НАТО та Австралією продовжує розвиватися у позитивному ключі”. „Ваша країна робить надзвичайно важливий внесок до операцій Альянсу, особливо для нашої операції в Афганістані, де є одним із найбільших контрибуторів серед країн-не членів НАТО", - зазначив К.Бізоньєро.

Австралія надає понад 1500 військовослужбовців до Міжнародних сил сприяння безпеці, які дислоковані переважно в південній провінції Урузган.

„Австралія дуже хоче мати міцні відносини з НАТО”, - сказав у свою чергу Р.Макклелланд. - „У нас є спільні виклики в галузі безпеки не тільки щодо Афганістану, але й у таких галузях як кіберзлочинність".

Заступник Генсекретаря Альянсу пояснив, що питання протидії новим загрозам набуло надзвичайної актуальності у контексті підготовки до травневого саміту НАТО в Чикаго. Як приклад він навів прийняття нової політики Альянсу щодо кіберзахисту і діяльність Центру передового досвіду в Таллінні, що діє під егідою уряду Естонії.

Засідання Комісії  Україна-НАТО

23 листопада 2011 р.    у штаб-квартирі НАТО відбулося підсумкове засідання Комісії Україна–НАТО за участю заступника Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна. Захід пройшов під головуванням заступника Генерального секретаря НАТО Клаудіо Бізоньєро.

В ході засідання заступник Міністра поінформував представників Альянсу про основні результати виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна–НАТО на 2011 р.  (РНП). Окрема увага була приділена інформуванню країн Альянсу про ключові кроки в контексті здійснення реформ.

Представники країн-членів НАТО в цілому позитивно оцінили зусилля України та результати, досягнуті в реалізації РНП.

Під час обговорення зовнішньополітичних пріоритетів України країни-члени Альянсу були поінформовані про останні кроки в євроінтеграційному вимірі, включаючи підготовку Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Сторони відзначили успішність спільних зусиль, спрямованих на подальше наповнення практичним змістом конструктивного партнерства України з НАТО. Було підтверджено обопільне прагнення продовжувати двосторонній політичний діалог на високому рівні.

Крім того, сторони висловили готовність до подальшої взаємодії  в процесі удосконалення міжнародної архітектури безпеки. Зокрема, домовлено й надалі співпрацювати у сфері протидії традиційним та новим безпековим викликам і загрозам.

Позитивно було відзначено взаємодію сторін в рамках співпраці щодо забезпечення безпеки Євро – 2012. Також домовлено про організацію в Україні у другому півріччі наступного року конференції з широкого спектру питань протидії новим викликам і загрозам. Така співпраця матиме важливе значення для головування України в ОБСЄ у 2013 р.

Заявa А.Ф.Расмуссена у відповідь на заяву Д.Мєдвєдєва щодо ПРО

23 листопада 2011 р.    на офіційному сайті НАТО оприлюднено заяву Генсекретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена у відповідь на заяву Президента Росії Д.Мєдвєдєва щодо системи протиракетної оборони (ПРО).

У заяві, зокрема, йдеться: „Я взяв до відома заяву Президента Медведєва щодо ПРО. Система протиракетної оборони НАТО, до згоди про створення якої глави держав і урядів країн НАТО прийшли на саміті в Лісабоні в минулому році, призначена для захисту від загроз, що виходять з районів за межами Європи, і не призначена для порушення балансу сил стримування.

Я вітаю готовність Президента Медведєва не закривати двері у триваючому діалозі з НАТО і США з питань ПРО і розглянути питання щодо практичного співробітництва в цій галузі. У минулому році глави держав і урядів країн НАТО вирішили запросити Росію до обговорення можливостей для співпраці з нами і створення стратегічного партнерства на основі відносин Росії і НАТО. Ця пропозиція залишається в силі.

Припущення про те, що розміщення ракет в сусідніх з Північноатлантичним альянсом районах є належною відповіддю на створення системи НАТО, дуже розчаровує. Подібне розміщення є поверненням до минулого, воно не відповідає стратегічним відносинам, яких НАТО і Росія домовилися прагнути, а також духу діалогу, який ведеться між ними сьогодні, в тому числі з питань ПРО.

Співпраця з питань ПРО чітко продемонструвала б, що НАТО і Росія можуть зміцнювати безпеку разом, а не один проти одного. Це дозволило б нам одночасно вирішити проблему нових загроз і старих підозр. Це продемонструвало б, що наш шлях - співпраця, а не конфронтація”.

Виступ Головуючого в ОБСЄ на засіданні Північноатлантичної ради

23 листопада 2011 р.  головуючий в ОБСЄ Міністр закордонних справ Литви А.Ажубаліс взяв участь у засіданні Північноатлантичної ради.

Під час засідання Міністр поінформував присутніх про порядок денний наступного засідання Ради міністрів ОБСЄ, що відбудеться 6-7 грудня ц.р. у Вільнюсі.

Особливу увагу А.Ажубаліс зосередив на питаннях, які є цікавими, як для ОБСЄ, так і для НАТО, включаючи зміцнення верховенства права, поваги прав людини і розвитку демократичних інститутів на Балканах, у Східній Європі, в Центральній Азії і в Афганістані.

Діючий голова ОБСЄ обговорив із союзниками по НАТО пріоритети головування Литви в ОБСЄ та перспективи подальшого співробітництва між двома організаціями, включаючи підтримку середземноморських країн.

„Під час головування Литви в ОБСЄ ми спостерігаємо розширення діалогу між НАТО і ОБСЄ”, - наголосив заступник Генсекретаря НАТО К.Бізоньєро. „Сьогоднішній обмін підкреслює важливість ролі ОБСЄ, а також те, що ця організація є цінним партнером для НАТО”, - зазначив заступник Генсекретаря.

НАТО і ОБСЄ підтримують постійний діалог з питань регіональної безпеки та співпрацюють з широкого кола питань - від контролю над озброєннями, нерозповсюдження стрілецької зброї і легких озброєнь, знищення боєприпасів, до боротьби з тероризмом і кіберзагрозами.

Про міжнародне співробітництво у боротьбі з піратством

12 листопада 2011 р. на офіційному сайті Альянсу розміщено матеріал, в якому відзначається, що в результаті успішної операції за участю бойового корабля НАТО і патрульного літака військово-морських сил Японії був виявлений і роззброєний піратський скіф, що діяв у міжнародному транзитному коридорі в Аденській затоці. Після розслідування все обладнання, яке належало піратам, було конфісковано НАТО з метою уникнення загрози для міжнародного судноплавства. 

Заява Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена про вибори в Південній Осетії

14 листопада 2011 р. на офіційному сайті НАТО розміщено заяву Генерального секретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена щодо виборів у Південній Осетії (Грузія).

„НАТО не визнає результатів виборів, що відбулися 13 листопада ц.р. в грузинському регіоні Південна Осетія.

Проведення таких виборів не сприяє мирному і остаточному врегулюванню ситуації в Грузії. Альянс у черговий раз заявляє про свою цілковиту підтримку суверенітету і територіальної цілісності Грузії в межах її міжнародно визнаних кордонів”, - йдеться у заяві.

Візит Військового комітету НАТО до Афганістану

15-17 листопада 2011 р. делегація Військового комітету НАТО (ВК)  відвідала з офіційним візитом штаб-квартиру Міжнародних сил сприяння безпеці в Кабулі та провела зустрічі з командуванням контингенту з метою отримання вичерпної інформації щодо безпеки та реалізації перехідного процесу в регіоні.

Глава ВК адмірал Ді Паола під час візиту зазначив, що наразі триває перехід до майбутнього Афганістану.

„Сьогодні понад 300 000 афганських військовослужбовців вже забезпечують безпеку для чверті населення країни. Це обнадійливі ознаки прогресу, які повинні залишатися стійкими. НАТО зберігатиме відданість країні і продовжуватиме навчати афганські сили безпеки”, - підсумував Ді Паола.

Заява Генсекретаря НАТО у зв'язку із призначенням адмірала

Дж. Ді Паоли на посаду Міністра оборони Італії

16 листопада 2011 р. на сайті НАТО розміщено заяву Генсекретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена, у якій, зокрема, йдеться: „Я хочу висловити гарячі вітання Голові Військового комітету НАТО адміралу Ді Паолі у зв'язку із його призначенням на посаду Міністра оборони Італійської Республіки.

За останні три роки адмірал Ді Паола, як мій головний військовий радник, був незамінним джерелом знань і досвіду. Неоціненною є його підтримка наших спільних зусиль з реформування НАТО з метою  протистояння сучасним викликам.

Військовий досвід і дипломатичні навички адмірала були корисні для партнерів Альянсу і для нашої діяльності з розвитку зовнішніх зв'язків. Зростаюча роль наших партнерів в операціях НАТО є свідченням того, скільки часу і зусиль витратив адмірал на розвиток цих відносин.

Бажаю йому усіляких успіхів на новій посаді і з нетерпінням чекаю можливості співпрацювати з ним у майбутньому”.

Звіт Генерального секретаря НАТО щодо жінок, миру і безпеки

17 листопада 2011 р. оприлюднено Звіт Генерального секретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена щодо жінок, миру і безпеки.

Звіт відображає зобов'язання держав-членів і партнерів НАТО зробити принципи резолюції РБ ООН 1325 невід'ємною частиною повсякденної діяльності своїх політичних, громадянських і військових структур, а також операцій і місій. У звіті увага зосереджується на реалізації шести напрямків, які у 2011 році на саміті в Лісабоні лідери країн Альянсу визначили як ключові з виконання резолюції 1325.

У звіті наголошується на прогресі, що досягнутий по кожному з шести напрямків діяльності: операції; впровадження керівних принципів резолюції РБ ООН 1325; програми та документація; співпраця з іншими міжнародними і неурядовими організаціями та громадянським суспільством; навчання і підготовка; громадська дипломатія; національні ініціативи (повний текст документу розміщено за адресою: http://www.nato.int/cps/en/natolive/official_texts_81007.htm ).

Довідково: 11 років тому Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію 1325, в якій визнавалося, що війни і збройні конфлікти мають непропорційний вплив на жінок і дітей. Протягом кількох років країни НАТО співпрацюють з цього питання зі своїми євроатлантичними партнерами, що входять до Ради євроатлантичного партнерства, яка  розробила політику щодо виконання резолюції РБ ООН 1325.

Проведення перших випробувань системи ПРО НАТО

17 листопада 2011 р. офіційний сайт НАТО інформує, що під час навчань „Швидка стрілка-2011”, які пройшли під керівництвом Німеччини, були успішно протестовані можливості системи протиракетної оборони НАТО.

До цього часу загрози балістичних ракет тільки моделюються і не включають стрільбу з реальної ракети-перехоплювача. Цього разу було реально запущено ракету-перехоплювач цілі.

Генерал Ф.Пльогер, командувач Союзним командуванням штабу військово-повітряних сил в м. Рамштайн, наголосив, що успішне випробування дозволяє НАТО бути готовим до реальних загроз.

Суть випробувань передбачала передачу радаром корабля США Sullivans інформації про виявлену ціль до Центру розміщення німецьких батарей Patriot.

Як показав аналіз випробувань, жодної затримки у передачі-отриманні інформації системи ПРО США і НАТО виявлено не було, що є надзвичайно важливим для операцій із залученням індивідуальних національних елементів.

Презентація збірника „Виховання доброчесності та боротьба з корупцією в оборонному секторі. Збірник прикладів позитивного досвіду”

17 листопада 2011 р. у штаб-квартирі НАТО відбулася презентація перекладу українською та російською мовами швейцарського видання „Виховання доброчесності та боротьба з корупцією в оборонному секторі. Збірник прикладів позитивного досвіду”.

Збірник зосереджує увагу на концепції та інструментах реалізації необхідних заходів в галузі управління обороною і політикою.

Мета видання - послужити довідковим посібником для персоналу, який  працює у сфері оборони та громадянського суспільства. Він пропонує концептуальні і практичні поради, а також тематичні дослідження, які охоплюють весь спектр діяльності щодо забезпечення безпеки управління.

Збірник виданий у 2010 р. Женевським центром демократичного контролю над збройними силами у співпраці з НАТО.

Повна версія перекладу за адресою: http://www.dcaf.ch/DCAF-Migration/KMS/Publications/Building-Integrity-and-Reducing-Corruption-in-Defencу .

Засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанням європейській інтеграції України

18 листопада 2011 р. у штаб-квартирі НАТО відбулося чергове засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанням європейській інтеграції України.

Про просування у переговорному процесі між Україною та ЄС щодо укладення Угоди про асоціацію присутніх поінформував Представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв.

У своєму виступі Представник України при ЄС К.Єлісєєв, зокрема, підкреслив, що європейська інтеграція – незмінний пріоритет і стратегічний орієнтир внутрішньої та зовнішньої політики України. У свою чергу, співробітництво України з НАТО, залучення допомоги держав-членів Альянсу у проведенні політичних, оборонних і безпекових реформ є визначальними для національної безпеки нашої країни і сприятимуть підготовці України на шляху до членства в ЄС.

Стороною НАТО завершується підготовка оцінки виконання Річної національної програми на 2011 р., яка, поряд з іншими напрямами, включатиме бачення прогресу у відносинах між Україною та Євросоюзом.

Довідково: переговорний процес між Україною та ЄС щодо Угоди про асоціацію був розпочатий в березні 2007 р. і склав 21 раунд переговорів.

21 держава з 28 країн-членів Організації Північноатлантичного договору є одночасно членами Європейського Союзу. Ще 4 країни-члена ЄС, а саме Австрія, Фінляндія, Швеція та Ірландія, є не тільки учасниками програми НАТО „Партнерство заради миру”, але й активно співпрацюють з Альянсом, особливо у сфері впровадження „уніфікованих” оборонних реформ, підвищення рівня оперативної взаємосумісності та підтримання миру.

4-11 березня 2010 року

Генеральний секретар НАТО виступив перед учасниками семінару з розробки нової Стратегічної концепції НАТО у Хельсінкі (Фінляндія)

4 березня ц.р. Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен відвідав Фінляндію, де взяв участь у семінарі „Нова Стратегічна концепція НАТО – комплексний підхід до врегулювання криз”.

В роботі семінару також взяли участь Президент Фінляндії Т.Халонен та Міністри закордонних справ і оборони О.Стубб і Ю.Хякяміес, Міністр закордонних справ Швеції К.Більдт, віце-голова групи експертів НАТО Є.Ван дер Веєр, Верховний Головнокомандувач ОЗС НАТО з питань трансформації С.Абріал та інші.

Учасники семінару обговорили питання щодо шляхів посилення взаємодії між НАТО та іншими міжнародними організаціями у сфері врегулювання криз.

У своєму виступі перед учасниками семінару Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен, зокрема, наголосив на необхідності більш тісної співпраці між цивільними і військовими учасниками врегулювання криз та висловився за активне залучення до цієї роботи громадських організацій.

Представники Фінляндії і Швеції презентували учасникам семінару спільний документ щодо бачення ролі НАТО у врегулюванні криз та посилення співпраці між ЄС, Північноатлантичним договором та Скандинавськими державами з метою мінімізації їхніх негативних наслідків.

Візит Генерального секретаря НАТО до Чеської Республіки

5 березня ц.р. Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен відвідав Чеську Республіку. Його прийняли Прем’єр-міністр країни Я.Фішер, Міністр закордонних справ Я.Когут, Міністр оборони М.Бартак, відбулися також зустрічі з лідерами провідних чеських партій.

Серед основних питань, які обговорювалися в ході цих зустрічей були питання Афганістану, співпраці у сфері безпеки та підготовка нової Стратегічної концепції НАТО. Генсекретар НАТО, зокрема, подякував керівництву Чеської Республіки за внесок до МССБ в Афганістані та позитивно оцінив внесок чеських військовослужбовців у підготовку афганських сил безпеки та поліції.

Обговорюючи питання щодо створення системи протиракетної оборони НАТО, А.Ф.Расмуссен підкреслив, що вважає співпрацю на цьому напрямі важливою складовою захисту євроатлантичної спільноти.

Візит Генерального секретаря НАТО до Йорданії

7 березня ц.р. Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен відвідав Йорданію, яка стала першою з країн-партнерів Середземноморського діалогу, де керівник Альянсу перебував з офіційним візитом.

Відбулися переговори А.Ф.Расмуссена з Королем Абдаллою II, Прем'єр-міністром, Міністром оборони, Міністром закордонних справ та Начальником Генерального штабу Збройних Сил Йорданії.

Він також виступив на конференції, організованій за сприяння Інституту йорданської дипломатії в Аммані та Департаменту громадської дипломатії НАТО.

Високо оцінюючи роль Йорданії на міжнародній арені, Генеральний секретар НАТО відзначив : "Йорданія докладає значних зусиль для сприяння миру і стабільності не лише в регіоні, а й далеко за його межами. Це викликає велику міжнародну повагу і захоплення. І я також хочу закликати Його Величність короля Абдаллу, уряд Йорданії і Йорданські Збройні Сили продовжувати цю справу".

Візит Генерального секретаря НАТО до Бахрейну

7-8 березня ц.р. Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен здійснив офіційний візит до Королівства Бахрейн. Його прийняли король Бахрейну, Міністр закордонних справ та Головнокомандуючий Збройними Силами цієї держави.

Виступаючи в столиці Бахрейну м.Манамі, Генеральний секретар НАТО наголосив, що партнерство з країнами-учасницями Стамбульської ініціативи співпраці (СІС) є важливим, оскільки як і держави-члени Альянсу, вони стикаються з такими викликами і загрозами, як тероризм, розповсюдження зброї масового знищення, піратство та забезпечення енергетичної безпеки.

„Усе це питання безпеки, які не можуть бути успішно вирішені жодною країною самотужки – вони вимагають багатостороннього та узгодженого підходу, у тому числі в рамках Стамбульської ініціативи співпраці”, - наголосив він. Саме тому безпека Бахрейну, а також інших країн-партнерів СІС, перебуває у зоні стратегічного інтересу НАТО", - підкреслив А.Ф.Расмуссен.

Візит Голови ВК НАТО адмірала Ді Паола до Іспанії

5 березня ц.р. відбувся офіційний візит голови Військового комітету НАТО адмірала Дж.Ді Паола до Іспанії. Під час свого перебування в Мадриді, адмірал Ді Паола зустрівся з Міністром оборони Іспанії К.Ч.Пікерас та подякував їй за нещодавнє рішення направити додаткові сили до Афганістану для підготовки афганської поліції.

Він також виступив перед студентами Центру оборонних студій (CESEDEN) у Мадриді (Іспанія). Він, зокрема, підкреслив, що нова Стратегічна концепція НАТО буде короткою, конкретною і простою.

Адмірал відзначив, що підготовка нової Стратегічної концепції НАТО на сьогодні є одним з основних питань для Альянсу. Він також наголосив на тому, що цей документ має бути прийнятий під час зустрічі на вищому рівні в Лісабоні восени ц.р.

Заява Генерального секретаря НАТО щодо результатів виборів в Іраку

8 березня ц.р. прес-служба НАТО оприлюднила заяву Генерального секретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена, в якій він привітав народ та керівництво Іраку з успішним проведенням виборів.

„Незважаючи на намагання екстремістів, ці вибори стали ще одним важливим кроком на шляху до побудови демократії в Іраку. Вибори 7 березня – це внесок у процес національної консолідації та встановлення політичної стабільності в країні”, - йдеться у заяві А.Ф.Расмуссена.

Щотижнева прес-конференція речника НАТО Дж.Аппатурая

10 березня ц.р. відбувся черговий брифінг речника НАТО Дж.Аппатурая, під час якого він повідомив, що Північноатлантична рада  продовжила до кінця 2012 року мандат на операцію НАТО по боротьбі з піратством біля узбережжя Сомалі.

Речник НАТО підкреслив, що рішення ґрунтується на результатах операції „Океанський щит”, яка стала значним внеском у забезпечення безпеки міжнародного мореплавства в Аденській затоці. За словами Дж.Аппатурая „хоча кількість нападів піратів зросла порівняно з попереднім роком, їх успішність знизилася на 40%".

Він повідомив, що незабаром відбудеться ротація учасників операції, а саме Постійнодіючу військово-морську групу НАТО - 1 (ПВМГ-1) змінить ПВМГ - 2, до складу якої увійдуть 5 суден Військово-морських сил США, Великої Британії, Італії, Туреччини і Греції.

Семінар Парламентської асамблеї НАТО Роуза-Рота в Єревані

11-13 березня ц.р. у Єревані (Вірменія) проходить 73-й семінар Парламентської асамблеї НАТО Роуза-Рота під назвою "Ситуація в регіоні Південного Кавказу: виклики, можливості та перспективи". В його роботі беруть участь близько 40 членів парламенту з 16 країн-членів і партнерів НАТО, а також 72 представники науково-дослідних інститутів, неурядових організацій, Міжпарламентської асамблеї НАТО та міжнародних організацій. Серед основних тем обговорюваних під час заходу - відносини НАТО з Грузією, Азербайджаном та Вірменією, вплив конфліктів у регіоні на взаємодію з Росією, врегулювання ситуації у Нагорному Карабаху. 

У штаб-квартирі НАТО відбулася відеоконференція присвячена посиленню ролі жінок, які опинилися у зонах конфліктів

8 березня ц.р. Департамент громадської дипломатії НАТО провів першу з низки запланованих відеоконференцію, присвячену посиленню захисту жінок у зонах конфліктів.

Основною темою обговорення, яке пройшло у Міжнародний жіночий день 8 березня, став огляд діяльності НАТО, спрямованої на втілення у життя положень Резолюції 1325 Ради Безпеки ООН (РБООН) щодо захисту жінок у зонах конфлікту.

Ухвалена 31 жовтня 2000 року, Резолюція РБООН закликає держави і міжнародні організації активно захищати жінок і дітей від насильства під час збройних конфліктів, активізувати переслідування осіб винних у сексуальних та воєнних злочинах, включати гендерні підходи до операцій з підтримання миру, вдосконалювати спеціальну підготовку, підтримувати місцеві жіночі мирні ініціативи і посилювати роль жінок у прийнятті рішень з питань миру і безпеки.

Участь в обговоренні взяли заступник помічника Генерального секретаря з людських ресурсів Т.Гален, співробітниця Відділу політичних справ і політики безпеки, яка очолює спеціальну групу НАТО з питань виконання Резолюції 1325 РБООН Л.Мюїр та бригадний генерал Я.П.Спійк, який активно працює над цим питанням в Командуванні ОЗС НАТО з питань операцій.

Співорганізаторами заходу виступили Європейський Союз, ООН, Організація з безпеки і співробітництва в Європі та численні громадські організації.

Цивільний представник НАТО в Афганістані М.Седвілл взяв участь у засіданні в штаб-квартирі Альянсу

10 березня ц.р. Цивільний представник НАТО в Афганістані  М.Седвілл виступив перед Північноатлантичною Радою з інформацією про хід військового і цивільного етапів операції „Моштарак”, яка триває на півдні Афганістану.

Виступаючи під час прес-конференції за результатами засідання, М.Седвілл, зокрема, наголосив, що проведення операції „Моштарак”, є „зразком взаємодії афганського уряду з МССБ” та відображенням намірів афганської влади вже за півтора року повністю перебрати на себе відповідальність у країні.

25 лютого – 4 березня 2010 року

Корабель НАТО знищив плавучу базу піратів неподалік від узбережжя Сомалі

28 лютого флагман флотилії НАТО, датський військовий корабель „Абсалон” провів операцію зі знищення плавучої бази піратів в Індійському океані, неподалік узбережжя Сомалі. „Це була добре спланована і блискуче виконана операція”, – заявив Командувач НАТО з протидії піратству в Аденській затоці К.Руні. „Зруйнувавши одну з основних піратських баз ми продемонстрували, що НАТО і міжнародна спільнота рішуче налаштовані протидіяти піратству” – підкреслив він.

Влада афганської провінції Марджа залучає населення до цивільних програм

1 березня Віце-президент Афганістану К.Халілі, губернатор провінції Гільменд М.Мангал, цивільний представник НАТО в Афганістані М.Седвіл та командувач МССБ генерал С.Маккрістел відвідали район Маржа у провінції Гільменд, де зустрілися з місцевим населенням та представниками афганських сил безпеки. Це перший візит представників афганської влади та МССБ НАТО з моменту початку військової операції зі звільнення території провінції від талібів.

Виступаючи перед місцевим населенням М.Халілі запевнив, що уряд Афганістану зробить усе можливе для утвердження в провінції безпеки, стабільності, поліпшення системи управління, економічного і соціального розвитку регіону. Він закликав жителів провінції підтримати уряд Афганістану на шляху впровадження реформ.

Розпочалися Командно-штабні навчання НАТО з врегулювання кризових ситуацій «СМХ09»

4 березня розпочалися традиційні щорічні командно-штабні навчання Альянсу з врегулювання кризових ситуацій СМХ09. Їхньою метою є відпрацювання дій у кризових ситуаціях із залученням військового і цивільного персоналу Організації у державах-членах НАТО, державах-партнерах, штаб-квартирі та обох Стратегічних командуваннях Альянсу. Сценарій навчань базується на виникненні кризової ситуації поза межами євроатлантичного регіону і передбачає відпрацювання заходів реагування з метою попередження конфлікту між віртуальними країнами-сусідами, які не є членами Альянсу.

У навчаннях беруть участь представники країн-членів та партнерів НАТО, зокрема, Вірменії, Австрії, Азербайджану, Фінляндії, Грузії, Ірландії, Швеції, Швейцарії, Македонії, України, Ізраїлю, а також Управління з координації гуманітарних питань ООН, Управління ООН з проведення миротворчих операцій та Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Навчання триватимуть до 10 березня ц.р.

Президент Італії відвідав штаб-квартиру НАТО

2 березня Президент Італійської Республіки Дж.Наполітано відвідав штаб-квартиру НАТО. Він зустрівся з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном і виступив перед членами Північноатлантичної Ради. У своєму виступі Дж.Наполітано, зокрема, наголосив, що "ми не можемо відчувати себе у безпеці, коли в інших частинах світу руйнуються держави, а насильницький екстремізм і тероризм знайшли собі безпечний притулок". Афганістан, підкреслив Дж.Наполітано – це серйозне випробування для Альянсу, однак Італія підтверджує свої зобов’язання щодо участі в МССБ та відбудові афганського суспільства.

Генсекретар НАТО подякував уряду Італії за нещодавнє рішення направити 1100 додаткових військовослужбовців та інструкторів до Афганістану. За його словами, це є свідченням солідарності Італії з афганським народом та НАТО. "Італія відіграє дуже важливу роль на заході країни в регіоні Гірет, де відбувається підготовка афганської національної армії і поліції. Особливо слід відзначити професійне ставлення італійських військових до виконання завдань та взаємодію з місцевою громадою. Саме у цьому суть нашого нового «людиноцентричного підходу», – наголосив А.Ф.Расмуссен.

Флагманські навчання розпочалися у оборонному коледжі НАТО

2 березня в оборонному коледжі НАТО (Рим, Італія) розпочалися 116-і флагманські навчання. З урочистою промовою з нагоди початку навчань перед студентами коледжу виступив Міністр оборони Італії В.Кампоріні. Він наголосив на важливості співпраці між НАТО і Європейським Союзом, підкреслив основну мету нової Стратегічної концепції Альянсу – вирішення нових глобальних загроз і запевнив, що завдяки зміцненню солідарності союзників НАТО зможе краще реагувати на будь-які виклики і загрози.

Головне завдання коледжу полягає у підготовці старших офіцерів і цивільного персоналу для високих посад в Альянсі шляхом поглибленого вивчення міжнародної обстановки та безпекової проблематики. Шестимісячні флагманські навчання є одним із основних елементів підготовки у коледжі.

Голова Ради міністрів Боснії та Герцеговини відвідав штаб-квартиру НАТО

3 березня Голова Ради міністрів Боснії та Герцеговини (БіГ) Н.Шпіріч, відвідав штаб-квартиру НАТО, де зустрівся з Генеральним секретарем А.Ф.Расмуссеном та виступив на засіданні Північноатлантичної ради (ПАР). Учасники засідання ПАР зазначали, що БіГ приєднається до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) після проведення необхідних реформ, а рішення міністрів закордонних справ з цього питання буде базуватися на загальній оцінці реформ в країні. Вони наголосили, що особливо важливою у цьому контексті є розбудова ефективних державних інститутів.

Підбиваючи підсумки дискусії А.Ф.Расмуссен зазначив: "у грудні на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО було вирішено, що Боснія і Герцеговина приєднається до ПДЧ після проведення необхідних реформ. Тому питання про приєднання вже не обговорюється. Сьогодні ми говоримо про часові рамки”.

Щомісячна прес-конференція Генсекретаря НАТО

  3 березня у штаб-квартирі НАТО відбулася традиційна щомісячна прес-конференція Генерального секретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена. Коментуючи перебіг операції в провінції Гільменд Генсекретар НАТО зазначив, що вона була перевіркою стратегії Альянсу щодо Афганістану і перші успішні результати підтвердили її правильність.

  Він виділив три ключові аспекти операції, а саме: залучення афганського народу; уряд Афганістану довів, що може забезпечити керівництво країною; попри обмеженість сил та засобів, військові підрозділи МССБ залишатимуться в провінції доки це буде потрібно.

  Відповідаючи на запитання журналіста щодо того, чи планується його зустріч із новообраним Президентом України, та як бачить Генсекретар НАТО подальші відносини між Україною та Альянсом А.Ф.Расмуссен зазначив: „Я із задоволенням зустрінуся з новим керівництвом України, щоб обговорити майбутнє наших відносин. Що стосується позиції НАТО, то вона після виборів не змінилася. Ми залишаємося вірними рішенням Бухарестського саміту, що Україна та Грузія стануть членами НАТО, якщо самі того захочуть і якщо досягнуть необхідних для членства критеріїв. Тепер від України залежить якими будуть відносини між нею та НАТО, чи це буде партнерство, чи рух на шляху до членства”.

  У ході прес-конференції Генсекретар також зупинився на тематиці участі НАТО у процесі ядерного роззброєння. А.Ф.Расмуссен зазначив, що це важливе питання буде включено до нової Стратегічної концепції Альянсу.

19 – 25 лютого 2010 року

У Вашингтоні відбувся четвертий етап обговорення нової стратегічної концепції НАТО

23 лютого ц.р. в Університеті національної оборони США (м.Вашингтон) відбувся четвертий заключний семінар під назвою „Трансформація, сили і можливості” щодо підготовки пропозицій до нової Стратегічної концепції НАТО. Цей документ відображатиме нові підходи до ролі, завдань, можливостей та стратегії Альянсу у боротьбі із викликами 21 сторіччя. Стратегічна концепція має бути схвалена наприкінці 2010 року.

Участь у семінарі взяли усі 12 членів групи „мудреців”, відповідальної за підготовку пропозицій до нової Стратегічної концепції НАТО, високопосадовці із військових та цивільних структур Альянсу, посли і глави військових представництв при НАТО, а також представники трансатлантичної безпекової спільноти (загалом 250 учасників).

Пріоритетну увагу учасники семінару приділили питанням застосування статті 5 Північноатлантичного договору про колективну оборону, а також необхідності адаптації потенціалу Альянсу до нових викликів.

Перші три семінари з обговорення пропозицій до нової Стратегічної концепції НАТО відбулися у Люксембурзі, Словенії та Норвегії і стосувалися питань ролі і завдань Альянсу в нових умовах, здійснення операцій НАТО та удосконалення механізму партнерства. 

Глава Військового комітету НАТО виступив з лекцією „НАТО і боротьба за безпеку у небезпечному світі”

22 лютого ц.р. Глава Військового комітету НАТО адмірал Дж.Ді Паола виступив з лекцією у фундації „Heritage” (м.Вашингтон) на тему „НАТО і боротьба за безпеку в небезпечному світі”.

Він зупинився на обґрунтуванні необхідності розробки нової Стратегічної концепції НАТО, наголосив на унікальній природі НАТО як політико-безпекової організації та роз’яснив основну роль військового компоненту в підтримці та реалізації завдань Альянсу.

Адмірал Ді Паола підкреслив, що у майбутньому НАТО може відігравати більш важливу роль у встановленні та розвитку плідного партнерства, зокрема може стати майданчиком для дискусій у питаннях глобальної безпеки, в рамках якого буде посилено співпрацю та обмін інформацією.

Заява цивільного представника НАТО в Афганістані щодо підтримки планів афганського уряду з поліпшення системи управління

17 лютого ц.р. цивільний представник НАТО в Афганістані М.Седвілл зустрівся із Генеральним директором незалежного департаменту місцевого самоврядування Афганістану Дж.Попалом. У ході бесіди було обговорено особливості регіонального управління, зокрема питання підготовки до здійснення цивільної фази операції „Моштарак”.

До реалізації цивільного етапу цієї операції у районі Марджа, який розпочнеться після завершення її військової фази, будуть залучені 25 міністерств та відомств Афганістану.

Головним елементом має стати Програма із поліпшення системи управління на територіях, де відновлено мир та стабільність. Імплементація цієї програми здійснюватиметься та координуватиметься Генеральним директором незалежного департаменту місцевого самоврядування Афганістану в співпраці з місцевою владою та населенням.

Генсекретар НАТО висловив співчуття з приводу жертв серед мирного населення Афганістану

22 лютого ц.р. прес-служба НАТО поширила заяву Генсекретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена, в якій він висловив співчуття з приводу жертв серед мирного населення Афганістану в ході військової операції „Моштарак”.

„Сьогодні я розмовляв із Президентом Карзаєм і передав свої глибокі співчуття афганському народу з приводу трагічної загибелі невинних афганців, яка сталася під час проведення військової операції”, - йдеться у заяві.

Генсекретар також підкреслив, що НАТО перебуває в Афганістані для того, щоб захищати афганський народ і Альянс продовжуватиме робити усе, аби звести кількість жертв серед цивільного населення у майбутньому до абсолютного мінімуму. „НАТО залишається вірним своєму зобов’язанню допомагати людям у розбудові стабільного суспільства, що не сприйматиме тероризм”, - наголошено у заяві.

Представники Африканського Союзу обговорили практичні питання співробітництва із НАТО

18-19 лютого ц.р. група високопосадовців із країн Африканського Союзу (АС) на чолі з Головою відділу з підтримки миру АС С.Т.Бамом відвідали штаб-квартиру НАТО та Управління військового співробітництва  у  м.Монс (Бельгія). Візит відбувся за підтримки Департаменту громадської дипломатії НАТО.

Зустріч стала нагодою для відкритого та конструктивного діалогу на різноманітні теми, зокрема щодо ролі НАТО у світовому безпековому просторі та подальшого розвитку практичної складової співпраці НАТО і АС.

З 2005 року співробітництво між країнами НАТО, ЄС та АС значно розширилося. На прохання АС, НАТО надає підтримку миротворчій місії Союзу у Судані та здійсненню операції в Сомалі.

Крім того, НАТО надає допомогу у розвитку миротворчих потужностей країн АС, зокрема тренуванні Африканських постійнодіючих сил. Така взаємодія свідчить про те, що сторони мають спільні погляди на питання утвердження миру та стабільності в Африці.

11 – 18 лютого 2010 року

Розпочалися щорічні навчання НАТО з протидії підводним човнам «Noble Manta»

10 лютого ц.р. розпочалися найбільші щорічні навчання НАТО з протидії підводним човнам під назвою «Noble Manta».

У маневрах, які триватимуть до 24 лютого в Іонічному морі (південний схід Сицилії), беруть участь кораблі 10 держав НАТО – Канади, Франції, Німеччини, Греції, Італії, Норвегії, Іспанії, Туреччини, Великобританії та США.

Метою навчань є відпрацювання взаємодії учасників у ході операції по боротьбі з підводними човнами та кораблями. Передбачається, що цьогорічні навчання стануть початковим етапом підготовки сил реагування НАТО, сприятимуть удосконаленню їх навичок з метою застосування в операціях по боротьбі з тероризмом.

Серед техніки, задіяної у навчаннях – 7 підводних човнів, 8 кораблів та 18 літаків та вертольотів, у тому числі корабельного базування.

Командування навчаннями здійснюють Командувач підводними силами об’єднаних ВМС НАТО «Південь» адмірал Дж.Річардсон та Командувач базовою патрульною авіацією НАТО адмірал Д.Мерц.

Розпочався третій етап реалізації проекту Цільового фонду НАТО ПЗМ із знищення пестицидів та небезпечних хімічних речовин у Республіці Молдова

10 лютого ц.р. у штаб-квартирі НАТО відбулася процедура започаткування третього етапу реалізації проекту Цільового фонду програми НАТО «Партнерство заради миру» із знищення пестицидів і небезпечних хімікатів у Республіці Молдова. Для проведення відповідних робіт передбачено виділити кошти в сумі 2,1 мільйона євро і триватиме зазначений етап не менше 12 місяців. В рамках проекту буде знищено 1300 тон пестицидів та інших небезпечних хімікатів.

Глава групи «мудреців» з розробки нової Стратегічної концепції НАТО М.Олбрайт виступила у Московському державному інституті міжнародних відносин

11 лютого ц.р. в рамках візиту до Російської Федерації групи «мудреців» з розробки нової Стратегічної концепції НАТО керівник Групи М.Олбрайт виступила перед колективом та студентами Московського державного інституту міжнародних відносин (МДІМВ) МЗС Росії.

У своєму виступі М.Олбрайт поінформувала присутніх про ключові завдання, які ставить перед собою група «мудреців». Вона зазначила, що перші пропозиції до проекту документа будуть представлені Генсекретарю НАТО у травні цього року. На даний час група експертів все ще знаходиться в процесі збирання ідей.

Коментуючи мету розробки нової концепції М.Олбрайт зазначила, що цей документ необхідний не тому, що змінилася основна ціль НАТО щодо захисту держав-учасниць а тому, що змінився світ. Мета групи експертів НАТО – проаналізувати, що ці зміни можуть означати для Альянсу та інших провідних світових держав, включаючи Росію.

М.Олбрайт висловила переконання, що Росія і Захід глибоко зацікавлені у зміцненні стабільності, безпеки та миру, а це означає, що є хороші підстави шукати спільні рішення загальних проблем. Майданчиком для таких дискусій повинна стати Рада Росія-НАТО.

Колишній держсекретар США погодилася, що Росія і НАТО не можуть мати однакові погляди на всі питання в силу різних історичних причин, однак повинні дивитися в майбутнє і думати про те, що кожен може зробити для підтримки стабільності і процвітання у 21 столітті.

Серед важливих відмінностей у позиціях НАТО і РФ М.Олбрайт назвала розбіжності щодо Договору про звичайні збройні сили в Європі, угоду між Вашингтоном і Москвою з питання ПРО, ініціативу Росії щодо створення загальної системи безпеки для Європи.

Водночас, метою НАТО, за словами М.Олбрайт, є захист своїх членів і сприяння зміцненню міжнародної стабільності, демократії та верховенства права. «Ми вважаємо, що кожна країна повинна мати право реалізувати свої законні і суверенні права, включаючи право вступати чи не вступати до альянсу. Ми також дотримуємося принципу непорушності територіальної цілісності країн», – наголосила вона.

Глава групи «мудреців» підкреслила, що нещодавній візит до Москви Генерального секретаря НАТО в поєднанні з візитом групи експертів, є «знаками пошани» НАТО російському народу і глобальній ролі цієї країни.

М.Олбрайт запевнила, що «НАТО ніколи не нападе на Росію. І ми не вважаємо, що Росія буде атакувати НАТО. Водночас вона погодилася, що члени НАТО відчувають загрозу з боку багатьох процесів, які мають відношення і до Росії, зокрема тероризм, поширення ядерної зброї, незаконний обіг наркотиків і транскордонна організована злочинність. Саме тому Альянс пропонує Росії співпрацювати і спільно долати ці загрози.

Розпочалася військова операція зі звільнення від талібів провінції Гільменд

13 лютого ц.р. уряд Афганістану оголосив про початок масштабної військової операції зі звільнення від талібів центру провінції Гільменд.

Головна мета операції – надання підтримки уряду Афганістану у відновленні контролю в провінції Гільменд, а також відновлення у регіоні миру, стабільності, верховенства права, свободи пересування та дотримання прав людини.

До участі в операції під назвою «Муштарак» залучені війська афганської національної армії та поліції, а також МССБ та команди з відбудови провінції Гільменд.

Зустріч Командувача антипіратською операцією НАТО в Аденській затоці з представником ВМС Республіки Корея

13 лютого ц.р. Командувач операцією НАТО з протидії піратству в Аденській затоці К.Руні зустрівся з капітаном есмінця ВМС Республіки Корея К.Кімом на борту флагманського корабля НАТО «Абсалон».

К.Руні серед іншого зазначив, що cпівпраця з ВМС Кореї стане запорукою успішної боротьби з піратством в Аденській затоці.

Військові кораблі Республіки Корея разом із силами НАТО, ЄС та інших держав здійснюють патрулювання у районі Аденської затоки. У квітні 2010 року Республіка Корея переймає командування оперативною об’єднаною військово-морською групою, яка діє під егідою ООН. 

Візит Міністра закордонних справ Пакистану до штаб-квартири НАТО

17 лютого ц.р. Міністр закордонних справ Пакистану М.Куреші відвідав штаб-квартиру НАТО, де зустрівся з Генсекретарем Альянсу А.Ф.Расмуссеном та виступив перед учасниками засідання Північноатлантичної Ради (ПАР).

В ході обміну думками з главою пакистанського зовнішньополітичного відомства члени ПАР підкреслили, що налаштовані на поглиблення відносин із демократично обраним урядом Пакистану.

Вони привітали зусилля Пакистану, спрямовані на стабілізацію в країні, висловили вдячність пакистанській армії за протидію бойовикам на кордоні з Афганістаном та наголосили, що мир в цій країні є запорукою миру у Пакистані. Члени ПАР висловили готовність і надалі сприяти встановленню стабільності по обидва боки кордону. Координація військової співпраці між Афганістаном, Пакистаном і НАТО буде покладена на Тристоронню комісію та Центр прикордонної координації.

Конференція з питань боротьби із саморобними вибуховими пристроями

15-18 лютого ц.р. в Угорщині відбулася конференція з питань боротьби із саморобними вибуховими пристроями (СВП). Участь у заході взяли представники Командування об’єднаних збройних сил НАТО з трансформації та Агентства НАТО з консультацій, командування і управління (NC3A).

Боротьба із саморобними вибуховими пристроями нещодавно стала одним із важливих питань порядку денного у діяльності НАТО. Генсекретар Альянсу А.Ф.Расмуссен назвав цю проблему одним із нагальних завдань НАТО, до розв’язання якого повинні бути залучені усі країни.

Очолити реалізацію Плану дій у боротьбі із СВП доручено Командуванню об’єднаних збройних сил НАТО з трансформації у співпраці із причетними комітетами та структурами НАТО, головним серед яких є NC3A.

Позиція НАТО щодо розміщення російської військової бази в Абхазії

17 лютого ц.р. офіційний представник альянсу К.Ромео заявила, що НАТО засуджує і не визнає угоду між Росією і Абхазією про розміщення російської військової бази в цій самопроголошеній республіці.

«НАТО вважає незаконними угоди між Росією і грузинськими територіями. Позиція НАТО з цього питання завжди була незмінною. Країни НАТО продовжують вимагати відведення російських військ на рубежі, на яких вони перебували до початку конфлікту, і наполягають на допуску спостерігачів на всю грузинську територію», - нагадала вона.

4 – 11 лютого 2010 року

Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен привітав В.Януковича з його обранням Президентом України

«Від імені НАТО я тепло вітаю Віктора Януковича з його обранням Президентом України. Вибори були вільними, чесними і демократичними та є прикладом для усього регіону.

НАТО віддана поглибленню нашого стратегічного партнерства з Україною, включаючи сприяння, де це можливо, реформаторським зусиллям України. І я особисто сподіваюсь на тісну співпрацю з Президентом В.Януковичем».

Військовий корабель НАТО провів успішну операцію проти піратів

4-5 лютого ц.р. датський військовий корабель „Абсалон”, який виконує патрулювання в рамках операції НАТО „Океанський щит”, врятував від атаки піратів вантажне судно  „Аріелла”. З проханням допомогти до сил НАТО звернувся власник судна, на борт якого висадилися озброєні пірати.

Командувач штабом ВМС НАТО у м.Норсвуді (Великобританія) адмірал Т.Соар, коментуючи дії команди датського „Абсалону” зазначив, що ця операція продемонструвала дієвість НАТО у стримуванні піратських нападів в районі Африканського рогу. Адмірал Т.Соар також підкреслив злагодженість дій учасників антипіратських операцій, зокрема місії НАТО „Активні зусилля”, ВМС Росії та Індії, які надавали підтримку  у  проведенні згаданої операції.

Виступ Генерального секретаря НАТО під час Мюнхенської конференції

6 лютого ц.р. Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен виступив з промовою на 46-й Мюнхенській конференції з питань політики безпеки.

У своєму виступі Генсекретар виокремив три основні пункти сучасної безпекової ситуації у світі, а саме.

«По-преше, у вік глобальної нестабільності наша територіальна оборона повинна починатися далеко за нашими кордонами.

По-друге, наша безпека значною мірою залежить від ступеня порозуміння та співпраці між нами.

По-третє, НАТО повинна стати форумом консультацій на тему глобальної безпеки. Реформу Північноатлантичного Альянсу ми повинні піднести на вищий рівень і включити Альянс у ширшу міжнародну систему».

Також А.Ф.Расмуссен запропонував створити на базі НАТО майданчик для дискусій між країнами та міжнародними організаціями. Він наголосив, що перші кроки у цьому напрямку вже зроблені: підписано Спільну декларацію між НАТО та ООН щодо галузей, у яких слід розширити співробітництво; Світовий банк залучений до низки проектів в Афганістані та країнах Африканського Союзу. Однак цього мало. Міжнародні організації не здійснюють спільного планування, їх миротворчі підрозділи не тренуються під єдиним командуванням, не відбувається обміну думками, як краще діяти в тій чи іншій ситуації. 

А.Ф.Расмуссен запевнив, що НАТО не має наміру замінити ООН, оскільки йдеться лише про питання безпеки, однак досвід Альянсу щодо взаємодії з різними світовими гравцями, випробуваний в Афганістані, повинен бути використаний.

Візит Заступника Генсекретаря НАТО К.Бізоньєро до Катару

8-9 лютого ц.р. Заступник Генсекретаря НАТО К.Бізоньєро відвідав Катар, де виступив з промовою на конференції «Взаємодія у рамках Стамбульської ініціативи співпраці».

Організатори заходу, серед яких Міністерство закордонних справ Катару та Департамент громадської дипломатії НАТО, зібрали у м.Доха науковців, представників академічних та офіційних кіл країн-учасниць Стамбульської ініціативи співпраці та Середземноморського діалогу.

Під час візиту до Катару К.Бізоньєро також провів зустрічі з Прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ Катару та представниками фірми «Катар Петролеум».

Спільна прес-конференція керівника цивільної місії НАТО в Афганістані М.Седвілла та Губернатора провінції Хелманд М.Х.Мангала

9 лютого ц.р. новопризначений керівник цивільної місії НАТО в Афганістані М.Седвілл провів зустріч з губернатором афганської провінції Хелманд М.Х.Мангалом.

Під час прес-конференції за підсумками зустрічі М.Седвілл розповів про підтримку, яку цивільна місія НАТО планує надати населенню регіону Марджа, що розташований у центрі провінції. У свою чергу,  М.Х.Мангал поінформував, що афганський уряд при підтримці МССБ має намір взяти під контроль регіон Марджа, де наркодилери розгорнули потужну торгівельну мережу. 

Візит групи «мудреців» з розробки нової Стратегічної концепції НАТО до Російської Федерації

9-12 лютого ц.р. на запрошення керівництва Російської Федерації група «мудреців» з розробки нової Стратегічної концепції НАТО відвідує Москву.

У ході візиту група на чолі з колишнім Держсекретарем США М.Олбрайт, зустрінеться з Міністром закордонних справ С.Лавровим, Секретарем Ради безпеки М.Патрушевим, а також членами Державної думи Росії.

Програмою також передбачається низка неформальних зустрічей членів групи з провідними російськими експертами у галузі безпеки.

Щотижнева прес-конференція речника НАТО Дж.Аппатурая

10 лютого ц.р. відбувся черговий брифінг речника НАТО Дж.Аппатурая.

Відповідаючи на запитання журналістів, щодо можливих змін у відносинах між НАТО та Україною, зокрема стосовно участі українських підрозділів у силах реагування НАТО,  Дж.Апатурай зазначив таке.

«Наша політика щодо України не зміниться. Україна важливий партнер, тому ми продовжуватимемо співробітництво, незалежно від того, якого президента Україна обере. Ми продовжуватимемо підтримувати їхні реформи. Ми зацікавлені у продовжені стратегічного діалогу з Україною у питаннях європейської безпеки. Вибір, чи продовжувати Україні шлях на зближення з НАТО, залишається за Україною. Що стосується участі у силах реагування НАТО, то це рішення теж залишається за Україною».

Коментуючи питання розміщення на румунській території американських ракет-перехоплювачів SM-3, речник НАТО охарактеризував його як двосторонню домовленість між США і Румунією. При цьому він не виключив, що елементи протиракетної оборони США у ряді країн Європи можуть бути інтегровані в натівську систему ПРО, але про це поки не йдеться.

Що стосується продажу Францією Росії новітнього ударного десантного корабля-вертольотоносця у контексті прийняття нової військової доктрини РФ, то Дж.Аппатурай зазначив, що НАТО не заперечує проти такої угоди, якщо вона не суперечить міжнародному праву. Разом з тим, Дж.Аппатурай визнав, що серед членів НАТО існують розбіжності із згаданого питання. Він також повідомив, що відбулася зустріч Генсекретаря НАТО з Міністром закордонних справ Росії С.Лавровим, під час якої А.Ф.Расмуссен висловив своє здивування новою редакцією військової доктрини РФ і наголосив, що НАТО не вважає Росію загрозою для Альянсу, тому Росія не повинна вважати НАТО загрозою для себе.

Візит делегації Молдови до штаб-квартири НАТО

10 лютого ц.р. делегація Молдови відвідала штаб-квартиру НАТО, де провела зустріч із Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном та взяла участь у засіданні Північноатлантичної Ради у форматі „28+1”.

До складу молдавської делегації увійшли Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ і європейської інтеграції І.Лянке та Міністр оборони В.Марінута.

Під час засідання сторони обговорили досягнення Молдови у реалізації Індивідуального плану дій, учасником якого Молдова є з 2006 року, а також обмінялися думками щодо питань регіональної безпеки. Союзники також підтвердили, що готові й надалі допомагати Молдові у проведенні реформ.

28 січня – 4 лютого 2010 року

Щомісячний брифінг Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена

1 лютого ц.р. у штаб-квартирі НАТО відбувся черговий щомісячний брифінг Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена. Виступаючи перед представниками ЗМІ він зазначив, що 2010 рік стане вирішальним для майбутнього Афганістану. А.Ф.Расмуссен наголосив, що афганська тема буде центральною на порядку денному неформальної зустрічі міністрів оборони країн-членів Альянсу, що відбудеться 4-5 лютого ц.р. у Стамбулі.

Генсекретар НАТО також поінформував, що під час міністерської зустрічі у турецькій столиці обговорюватимуться питання трансформації Альянсу, ситуація в Косово в контексті поступового скорочення присутності НАТО у цій провінції за умови дотримання необхідних для цього політичних та безпекових вимог.

Відповідаючи на запитання щодо практичної реалізації заяв про покращення співробітництва із РФ, Генсекретар НАТО зазначив, що  Росія і Північноатлантичний альянс вже розпочали роботу щодо аналізу спільних безпекових загроз у 21-у столітті. За словами А.Ф. Расмуссена звіт про виконану роботу передбачається підготувати до квітня, а до кінця цього року має бути оприлюднений підсумковий документ.

Він також наголосив, що поліпшення відносин з Росією сприятиме стабілізації взаємин між Росією і Грузією.

Багатонаціональні стратегічні авіатранспортні сили (SAC) продовжують надавати допомогу Гаїті

 2 лютого ц.р. літак багатонаціональних стратегічних авіатранспортних сил (SAC) доставив гуманітарну допомогу для населення Гаїті.  Це третя партія  гуманітарної допомоги доставлена важкою транспортною авіацією НАТО (HAW) населенню, яке постраждало внаслідок землетрусу.

Літак доставив обладнання та медикаменти надані Естонією, Фінляндією та Швецією, необхідні для обладнання центру допомоги працівникам аеропорту Порт-о-Пренс (столиця Гаїті).

У SAC беруть участь 10 країн – членів Альянсу: Болгарія, Естонія, Угорщина, Литва, Нідерланди, Норвегія, Польща, Словенія, Румунія і США, а також дві країни – учасниці програми НАТО «Партнерства заради миру» – Фінляндія і Швеція.

Заява Північноатлантичної Ради за результатами Лондонської конференції щодо Афганістану

3 лютого ц.р. Північноатлантична Рада (ПАР) оприлюднила заяву, у якій  привітала результати Лондонської конференції. У заяві наголошено, що конференція продемонструвала  рішучість афганської влади та світової спільноти у забезпеченні стабільності Афганістану, а також готовність НАТО та країн-учасниць МССБ і надалі відігравати важливу роль у цьому процесі.

ПАР привітала наміри афганського уряду взяти на себе відповідальність за ситуацію в країні, зокрема у тих регіонах, де це дозволяють обставини, а також відзначила прогрес, досягнутий у розвитку афганських національних сил безпеки.

ПАР  підкреслила важливість посилення цивільної складової підтримки Афганістану, яку надає НАТО та схвалила пропозиції афганського уряду щодо реінтеграції, покращення координації між міністерствами, боротьби з корупцією та зосередження на питаннях надання допомоги цивільному населенню. 

Зустріч Міністрів оборони країн-членів НАТО у Стамбулі

4 лютого ц.р. у Стамбулі розпочалася неформальна зустріч міністрів оборони країн-членів НАТО. Під час зустрічі планується обговорити такі ключові для Альянсу питання, як участь НАТО в операціях на території Афганістану та Косово, а також оборонної трансформації Альянсу.

Під час зустрічі міністри також обміняються думками щодо більш широкого залучення до МССБ країн-партнерів Альянсу, а також необхідності збільшення кількості інструкторів для тренування і підготовки військовослужбовців для афганської національної армії та поліції.

Значну увагу буде приділено питанню імплементації рішень, досягнутих у ході Лондонської конференції, а саме втіленню намірів афганського уряду щодо реінтеграції та підтримки міжнародною спільнотою афганської влади у цих зусиллях.

Що стосується Косово, то представники Альянсу обговорять результати перебування там сил НАТО, а також питання скорочення чисельності миротворчої місії Альянсу до 10 тис. чол. та її переведення на більш гнучку структуру.

Міжнародний семінар, присвячений подоланню наслідків екологічних катастроф

9-11 лютого ц.р. під егідою Комітету НАТО з питань науки заради миру та безпеки Німеччина та Нідерланди проведуть міжнародний семінар під назвою «Перспективи розвитку навколишнього середовища і його військові наслідки». Захід відбудеться на базі центру Збройних сил Німеччини з питань атомної хімічної та біологічної зброї у м.Зонтхофен (ФРН) за участю Командування об’єднаних збройних сил НАТО з питань трансформації.

Протягом трьох днів експерти НАТО та представники міністерств оборони та наукових інституцій із різних країн обговорюватимуть питання розвитку навколишнього середовища та стратегічне планування у цій галузі.

21 – 28 січня 2010 року

Передача Данії командування силами НАТО, які задіяні в антипіратській операції „Океанський щит” 

25 січня ц.р. представник ВМС Португалії, адмірал П.Кунда передав командування Постійнодіючою першою військово-морською групою НАТО Командувачу королівськими ВМС Данії К.Руне. 

Церемонія передачі командування відбулася на борту португальського флагмана «Альварес Кабрал» в м.Мускат (Оман).

Засідання Військового комітету НАТО

26-27 січня ц.р. у штаб-квартирі НАТО відбулося засідання Військового комітету Альянсу, в якому взяли участь представники 28 країн-членів Альянсу та 35 країн-партнерів. У рамках заходу відбулися також засідання Військових комітетів Україна-НАТО, Росія-НАТО і Грузія-НАТО на рівні начальників генштабів.

Основними питаннями, які обговорювалися під час засідання, були: хід операцій Північноатлантичного альянсу в Афганістані та Косово, підготовка нової Стратегічної концепції НАТО та  подальша розробка та  імплементація робочого плану Росія-НАТО.

В обговоренні ходу міжнародної антитерористичної операції в Афганістані взяли участь воєначальники країн-членів та партнерів Альянсу, а також начальник генштабу ЗС Пакистану.

Військове командування НАТО було представлено під час зустрічі Командувачем міжнародними силами сприяння безпеці в Афганістані, Командувачем місією військових інструкторів Альянсу в цій країні, а також Командувачами Об`єднаних збройних сил НАТО в Європі та двох стратегічних командувань НАТО - з операцій та трансформації.

У рамках засідання Військового комітету НАТО Генеральний секретар Альянсу А.Ф.Расмуссен представив нового керівника цивільної місії НАТО в Афганістані, британського посла у Кабулі М.Седвілла.

М.Седвілл приступить до виконання своїх обов’язків після завершення Лондонської конференції з питань Афганістану і змінить на посту представника Італії Ф.Джентіліні.

У засіданні Військового комітету Україна-НАТО взяв участь начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України (ЗСУ) генерал-полковник І.Свида. Він поінформував представників Альянсу про основні заходи в рамках виконання Державної програми розвитку ЗСУ на 2006-2011 роки.

І.Свида, зокрема, наголосив, що «євроатлантичний та європейський вектори військового співробітництва залишатимуться пріоритетними для ЗСУ, оскільки такий підхід сприяє ефективній підготовці української армії для виконання завдань, визначених Конституцією та законодавством України».

Українська делегація також представила пропозиції щодо участі ЗСУ у Силах реагування НАТО. «Процес залучення підрозділів до Сил реагування НАТО розглядається як дієвий практичний механізм досягнення стандартів Альянсу», - наголосив начальник ГШ ЗСУ.

І.Свида також зазначив, що в рамках реалізації Концепції оперативних спроможностей НАТО 12 підрозділів зі складу усіх видів ЗСУ проходять відповідний цикл підготовки та оцінювання.

Він поінформував, що початкова оцінка стану підготовки українських підрозділів буде дана під час спільних навчань Альянсу «Голден маск – 2010» та «Репід Фог».

І.Свида провів робочі зустрічі з Головою Військового комітету НАТО адміралом Дж.Ді Паоло, Головою Військового Комітету ЄС генералом Х.Сіреном, начальниками генеральних штабів збройних сил Литви, Туреччини, Польщі, Словаччини, Канади та Греції.

Під час заключної прес-конференції за результатами засідання Військового комітету Альянсу його керівник італійській адмірал Дж.Ді Паоло наголосив, що Україна не є єдиною країною-партнером запрошеною до участі у Силах реагування НАТО, але вона буде першою державою, яка здійснить такий намір на практиці. Принаймні, союзники очікують, що вже незабаром Україна буде здатна реалізувати свої пропозиції щодо участі у таких силах.

Відповідаючи на запитання журналістів про те, якими силами і коли Україна розпочне участь у Силах реагування та як на ці наміри можуть вплинути результати президентських виборів в країні, адмірал зауважив: «Не думаю, що варто чекати на будь-які коментарі з нашого боку щодо цих виборів. Це справа вашого народу, кого обирати, і ми будемо поважати цей вибір, яким би він не був. Ми будемо продовжувати нашу співпрацю і взаємну підтримку. Ці відносини залишаються для нас ключовими».

Дж.Ді Паоло також наголосив на важливості внеску України в Сили реагування НАТО, яка, зокрема, оголосила про намір виділити підрозділ РХБ захисту (захисту від радіологічної, хімічної та біологічної загрози), а також запропонувала транспортні потужності, які завжди є критично важливими у контексті стратегічних перевезень.

Адмірал також зазначив, що участь у Силах реагування НАТО України, яка не є членом Альянсу, жодним чином не підриває спроможність цих сил відповідати на будь-які виклики, включаючи ті, що підпадають під дію статті 5 Вашингтонського договору щодо колективної оборони.

За результатами засідання Військового комітету Росія-НАТО, на якому російську делегацію представляв начальник Генштабу РФ генерал М.Макаров, було оголошено про відновлення військового співробітництва між Альянсом та РФ. Представники 29 країн (НАТО+РФ) обмінялися поглядами щодо подальшої співпраці у таких галузях, як логістика, боротьба з тероризмом, проведення рятувальних операцій на морі та протидія піратству.

Сторони досягли домовленості щодо розробки робочого плану з реалізації військового співробітництва Росія-НАТО. Його обговорення заплановано провести під час наступної зустрічі Військового комітету РФ-НАТО у травні ц.р.

Виступ Генерального секретаря НАТО на конференції, присвяченій ролі жінок у справі забезпечення миру

27 січня ц.р. Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен взяв участь у міжнародній конференції «Жінки, мир і безпека», що відбулася у Брюсселі з нагоди 10-ї річниці прийняття РБ ООН резолюції №1325 про надання жінкам рівних прав та можливостей для участі у різного роду заходах із запобігання та врегулювання конфліктів.

«Ми повинні підтримувати жінок, якщо хочемо успішно протистояти загрозам і викликам 21 століття. Це завдання не лише НАТО, а виклик, який повинні спільно подолати європейська спільнота та представники громадського сектору. Мене тішить прогрес, якого ми вже досягли на цьому напрямку»,– зазначив Генсекретар НАТО.

У своїй промові А.Ф.Расмуссен також поінформував про те, що військове командування НАТО розробило рекомендації щодо впровадження гендерних аспектів в діяльність Альянсу на основі резолюції №1325. Він також зазначив, що Альянсом проводиться робота щодо якомога ширшого залучення жінок до операції НАТО в Афганістані.

Візит Міністра закордонних справ Казахстану до штаб-квартири НАТО

27 січня ц.р. Міністр закордонних справ Казахстану К.Саудабаєв відвідав штаб-квартиру НАТО, де зустрівся з Генсекретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном. Сторони обговорили зовнішньополітичні пріоритети Казахстану у 2010 році у контексті головування країни в ОБСЄ та питання двостороннього співробітництва між НАТО та Казахстаном у рамках Індивідуального робочого плану партнерства.

А.Ф.Расмуссен подякував К.Саудаєву за завершення процедури схвалення Угоди про залізничні перевезення територією країни невійськових вантажів для потреб МССБ в Афганістані.

Конференція з питань обговорення нової Стратегічної концепції НАТО в Іспанії

27 січня ц.р. Департамент громадської дипломатії НАТО та Інститут з міжнародних питань та зовнішньої політики провели у Мадриді (Іспанія) конференцію присвячену обговоренню нової Стратегічної концепції НАТО.

Участь у ній взяли такі провідні експерти з питань міжнародної безпеки, як Директор дослідницького відділу оборонного коледжу НАТО Х.Камп, професор Нідерландської оборонної академії Д.Ліндлі-Френч, Віце-президент Міжнародної групи з кризових питань А.Делетроз, представник Німецького інституту розвитку політики Д.Меснер та інші.

Учасники конференції оговорили можливість відображення в новій Концепції таких понять, як самооборона і безпека, кіберзлочинність та припинення постачання енергоресурсів, кліматичні зміни та роль НАТО у забезпеченні стабільності через механізми партнерства.

Заява Генсекретаря НАТО напередодні Лондонської конференції з питань Афганістану

27 січня ц.р. прес-служба Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена оприлюднила заяву щодо очікувань від результатів Лондонської конференції.

У ній, зокрема,Генсекретар НАТО привітав заяву Канцлера Німеччини А.Меркель про намір збільшити кількість німецьких військових в Афганістані на 850 чоловік.

Це, а також рішення Румунії про збільшення на 600 чоловік свого контингенту значно зміцнює позиції МССБ. Ці додаткові сили разом з діючим 37 000 контингентом із 36 країн, наголошено у заяві, є прикладом солідарності і бажання країн-членів та партнерів НАТО успішно завершити місію в Афганістані.

14 – 21 січня 2010 року

Відеоконференція Генерального секретаря НАТО щодо ситуації в Афганістані

15 січня ц.р. у рамках підготовки до Лондонської конференції по Афганістану Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен у ході відеоконференції відповів на запитання представників громадськості та журналістів щодо залучення міжнародної спільноти до стабілізації ситуації в Афганістані.

Він, зокрема,  зазначив, що очікує позитивних результатів Лондонської конференції. На його думку, зараз сприятливий час для обговорення таких важливих питань, як подальший розвиток країни та поліпшення методів державного управління, оскільки світова спільнота надзвичайно зацікавлена у якомога швидшому вирішенні існуючих в Афганістані проблем. 

Зустріч Генерального секретаря НАТО з Прем’єр-міністром колишньої Югославської Республіки Македонія

15 січня ц.р. у штаб-квартирі НАТО відбулася зустріч Прем’єр-міністра колишньої Югославської Республіки Македонія Н.Груєвскі з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном. Сторони обговорили внесок Македонії до операцій НАТО в Афганістані та досягнення країни на шляху інтеграції до Альянсу.

У виступі перед представниками ЗМІ, після завершення зустрічі, Генсекретар НАТО наголосив на широкій підтримці населенням Македонії євроатлантичних устремлінь держави та підтвердив наміри Альянсу щодо прийняття Македонії до НАТО.

«Я переконаний, що євроатлантична інтеграція залишається найефективнішим шляхом досягнення тривалого процвітання і стабільності стратегічно важливого балканського регіону. Саме тому ми хотіли б бачити Македонію членом НАТО найближчим часом, одразу ж, як тільки вирішиться питання щодо її назви», – сказав А.Ф.Расмуссен. 

Заява А.Ф.Расмуссена щодо терористичних атак в Кабулі

18 січня ц.р. прес-служба НАТО оприлюднила заяву Генсекретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена щодо терористичних нападів що сталися у Кабулі, в якій він засудив дії терористів.

Генсекретар НАТО наголосив, що: «ті, хто здійснив ці напади продемонстрували, що їм не потрібне краще життя і краще майбутнє для Афганістану. Вони знехтували життям невинних людей. Я віддаю належне афганським силам безпеки за їх намагання захистити населення від таких нападів та відновити порядок у місті».

Лондонська конференція по Афганістану

28 січня ц.р. у Лондоні відбудеться міжнародна конференція, присвячена обговоренню подальшої стратегії дій щодо Афганістану. На конференції головуватимуть Прем’єр-міністр Великобританії Г.Браун, Президент Афганістану Х.Карзай, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун та міністри закордонних справ Афганістану та Великобританії.

До участі у заході запрошені також глави зовнішньополітичних відомств країн-контрибуторів МССБ, сусідніх з Афганістаном країн, ключових регіональних держав, представники від ЄС, Світового Банку та інших міжнародних організацій.

10 – 14 січня 2010 року

Коментар НАТО щодо результатів опитування громадської думки в Афганістані

11 січня ц.р. прес-служба НАТО оприлюднила результати соціологічного опитування,  проведеного інформаційними агентствами ABC, BBC та ARD серед афганських жителів в середині грудня 2009 року. Участь в опитуванні взяли 1500 чоловік.

У цьому зв’язку речник НАТО Дж.Аппатурай зазначив: «Зростання оптимізму серед населення Афганістану є підбадьорюючим сигналом для НАТО та персоналу МССБ. Результати опитування підтверджують, що наше рішення про направлення додаткових сил до Афганістану є правильним».

Результати опитування продемонстрували найвищу з 2005 року підтримку населенням Афганістану місії НАТО у країні. Так, 70% опитаних переконані, що їхня країна рухається у правильному напрямку, що умови життя покращилися порівняно з 2001 роком. Крім того, опитані висловили впевненість, що ситуація покращуватиметься і в поточному році. Близько двох третин опитаних вірять, що у їхніх дітей буде краще майбутнє.

Респонденти позитивно оцінили діяльність афганської поліції та військових, їх здатність забезпечити безпеку і стабільність в країні. Третина респондентів висловила переконання, що афганські сили безпеки будуть готові перебрати на себе відповідальність вже через 18 місяців, а напади на сили МССБ не можуть бути виправдані. Таким чином, підтримка місії НАТО афганцями зросла до 62%. Лише 6% опитаних підтримали дії талібану, що свідчить про незначну підтримку екстремістських сил населенням.

Як зазначається у повідомленні, народ Афганістану все ще стоїть перед численними викликами, найбільш важливими серед яких є корупція та безробіття. Надійний уряд та довгостроковий розвиток є обов’язковими складовими безпеки країни. Саме тому стабільність у країні не можна забезпечити лише військовими засобами.

Позитивні тенденції, які показало зазначене опитування, є важливими напередодні проведення 28 січня ц.р. Лондонської конференції, оскільки під час заходу міжнародне співтовариство має намір схвалити нову угоду щодо Афганістану.

Візит Генерального секретаря НАТО до Канади

13 січня ц.р. відбувся візит Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена до Канади.

Під час візиту Генсекретар зустрівся з Прем’єр-міністром країни С.Хапером, Міністром закордонних справ Л.Канноном, Міністром оборони П.Маккеєм, а також Міністром міжнародної торгівлі С.Деєм, начальником Генерального штабу, генералом В.Натинчиком, іншими представниками Збройних Сил Канади.

Семінар з питань нової Стратегічної концепції НАТО

14 січня ц.р. у  Норвегії відбувся третій семінар з питань підготовки нової Стратегічної концепції НАТО. Продовжуючи практику обговорення підходів щодо формування нової Стратегічної концепції Альянсу у Люксембурзі та Словенії, семінар в Осло був присвячений майбутньому євроатлантичного партнерства.

Головували під час семінару М.Олбрайт та  Міністр закордонних справ Норвегії Д.Стор. Від України участь у заході взяли заступник Міністра закордонних справ К.П.Єлісєєв та директор Департаменту НАТО А.Т.Олійник.

Співорганізаторами семінару виступили Німеччина, Румунія та Іспанія. Захід організований у співпраці з Фондом науки та політики (Німеччина), Норвезьким інститутом оборонних студій, Румунським дипломатичним інститутом і Центром міжнародних студій Барселони.

Участь в обговоренні взяли представники «групи мудреців», обраних Генсекретарем НАТО, військові та цивільні представники держав-партнерів Альянсу, представники міжнародних організацій, громадських об’єднань, журналісти та експерти. Вони обговорили формати співпраці НАТО з державами-партнерами, включаючи Партнерство заради миру, Раду євроатлантичного партнерства, Середземноморський діалог, Стамбульську ініціативу, Раду Росія-НАТО, Комісію Україна-НАТО тощо.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux