Україна - НАТО

Київ 21:18

Огляд діяльності НАТО за 2012 рік

 

7-15 листопада 2012 року

Дата

Подія / місце проведення

Зміст заходу / Основні результати

7 листопада

Заява Генсекретаря НАТО щодо переобрання Б.Обами Президентом США

У заяві, розміщеній на сайті Альянсу, Генсекретар привітав Б.Обаму з переобранням на посаду президента США:

„Я щиро вітаю Президента Обаму з переобранням на посаду президента Сполучених Штатів Америки.

Зв'язок між Європою і Північною Америкою, що базується на спільних цінностях, на яких 60 років тому було утворено наш Альянс, і надалі залишається таким же міцним і важливим для збереження євроатлантичного миру та безпеки.

Президент Обама продемонстрував чудовий приклад підтримки цього життєво важливого зв’язку, і я з нетерпінням чекаю продовження нашої тісної співпраці, щоб НАТО залишалася ефективною у протидії новим загрозам, маючи нові можливості і ще більш міцну мережу партнерів у цілому світі”.

9 листопада

Візит військових високопосадовців Афганістану до штаб-квартири НАТО

До складу делегації увійшло 10 старших офіцерів афганського міністерства оборони і один представник афганського міністерства закордонних справ.

Під час перебування у ШК НАТО група обговорила елементи військово-політичної присутності НАТО в Афганістані до кінця 2014 року з представниками Міжнародного секретаріату НАТО та Міжнародного військового штабу..

У ході відвідання штабу ОЗС НАТО в Монсі учасники делегації взяли участь у семінарі із стратегічного планування для забезпечення національної безпеки. Програма є частиною зусиль НАТО щодо зміцнення професіоналізації афганських сил безпеки та поліції. Ця діяльність проводиться в рамках довготривалого партнерства НАТО з Афганістаном.

Перебуваючи в Брюсселі, афганські високопосадовці обмінялися думками з представниками основних аналітичних та науково-дослідних центрів Бельгії, у тому числі, брюссельського офісу Карнегі-Європа, Німецького фонду Маршалла, Центру безпекового і оборонного порядку денного, Центру з вивчення європейської політики, Європейського інституту азіатських досліджень і Міжнародної служби інформаційної безпеки.

12 листопада

Участь Генсекретаря НАТО у  58 сесії ПА НАТО у Празі

Генсекретар НАТО виступив під час сесії з доповіддю про важливість відновлення повноцінних витрат на оборону.

13-14 листопада

Навчання Ради Росія-НАТО в рамках Ініціативи про співпрацю щодо використання повітряного простору

З 13 по 14 листопада 2012 року у трьох географічних районах оперативного радіолокаційного спостереження Бодо - Мурманськ, Варшава - Калінінград і Анкара - Ростов-на-Дону проводилися навчання з елементами комп'ютерного моделювання для перевірки роботи Системи обміну інформацією (ІЕЗ), створеної в рамках Ініціативи про співробітництво щодо використання повітряного простору (ІСВП) Ради Росія-НАТО. Навчання пройшли під спільним керівництвом НАТО та Російської Федерації, представники яких знаходилися в координаційних центрах ІСВП у Варшаві і Москві.

Мета навчань «Пильне небо - 2012» - перевірити на ділі і консолідувати процеси, процедури і потенціали ІСВП. Ці навчання розвивають досягнення попередніх навчань та семінарів, проведених по лінії ІСВП; вони допоможуть у підготовці навчань із залученням бойових сил і засобів, які можуть відбутися в 2013 році в районі Чорного моря.

ІСВП була ініційована під час першого саміту Ради Росія-НАТО в Римі в травні 2007 року. Вона покликана сприяти співробітництву в спостереженні за повітряним простором і координації повітряного руху з метою недопущення терактів з використанням цивільних літаків. Це допомагає підвищувати транспарентність, зміцнювати довіру і впевненість, а також тренувати сили і засоби, необхідні для того, щоб впоратися з інцидентами, що загрожують безпеці.

Ініціатива гідно пройшла випробування, і в грудні 2011 року, після успішно проведених у червні 2011 року навчань «Пильне небо - 2011», було оголошено, що система готова до експлуатації.

На даний момент до системи ІЕЗ ІСПВ входять чотири структурних одиниці в країнах НАТО і чотири - в Російській Федерації. Обмін інформацією про повітряний рух ведеться в трьох здвоєних районних центрах управління повітряним рухом (Бодо - Мурманськ, Варшава - Калінінград і Анкара - Ростов-на-Дону), підключеним один до одного через Координаційні центри ІСВП, розташовані у Варшаві і Москві. Архітектура ІЕЗ ІСВП дозволяє іншим країнам НАТО і країнам-партнерам приєднатися до програми на будь-якому етапі.

Проект фінансується НАТО і РФ.

14 листопада

Візит Прем’єр-міністра Грузії Б.Іванішвілі до штаб-квартири НАТО

Під час свого візиту до штаб-квартири НАТО Прем’єр-міністр Грузії Б.Іванішвілі взяв участь у спільній з Генсекретарем А.Ф.Расмуссеном прес-конференції, присвяченій майбутньому співробітництву з Альянсом  

14 листопада

Черговий випуск Оборонного коледжу НАТО

У ШК НАТО відбувся черговий випуск її представників – слухачів Оборонного коледжу НАТО. Випускників з числа послів, ключових представників делегацій та місії, офіцерів привітав   Гендиректор Міжнародного військового штабу Ю.Борнеман.

Серед цьогорічних випускників вперше представлений офіцер Китаю, що пройшов навчання за програмою „НАТО - Оборона і безпека в епоху жорсткої економії”.

Звертаючись до студентів, Глава Військового комітету НАТО К.Бартелс підкреслив складність безпекових умов, в яких працює Альянс. Він підкреслив важливість створення повного спектру можливостей у рамках ініціативи «розумна оборона” для набуття необхідних навичок і потужностей.

15 листопада

Візит Генсекретаря НАТО до Фінляндії

Під час візиту до Хельсінкі Генсекретар НАТО закликав до поглиблення співпраці Альянсу з Фінляндією.

У ході зустрічі з Президентом країни А.Ф.Расмуссен подякував за незмінну прихильність Фінляндії місіям НАТО в Афганістані та Косово і заявив, що Фінляндія є "зразковим партнером" для НАТО:

Генсекретар відзначив три напрямки, де співпраця між НАТО і Фінляндією може бути розширеною: тренувальна місія в Афганістані після 2014 року, спільні навчання та спільна розробка військового потенціалу.

У промові, виголошеній перед студентами  Університету в Хельсінкі, А.Ф.Расмуссен підкреслив важливість колективної безпеки. Він заявив, що НАТО стало ключовим фактором для співпраці між країнами у подоланні спільних  проблем безпеки.

У ході свого візиту Генсекретар НАТО також провів переговори з Прем’єр-міністром країни, Міністром закордонних справ, Міністром оборони та членами Парламенту Фінляндії.

10 - 21 грудня 2012 року

Дата

Подія / місце проведення

Зміст заходу / Основні результати

10 грудня

Конференція НАТО присвячена критично важливій інфраструктурі

Відділ НАТО з нових викликів безпеці провів в Брюсселі другу щорічну конференцію на тему «Світ у 2020 році – чи може НАТО нас захистити? Виклики, що стоять перед критично важливою інфраструктурою».

Близько 200 експертів, включаючи представників наукових кіл, ЗМІ та національних урядових відомств обговорили роль НАТО в нових викликах безпеці, необхідні заходи на міжнародному та національному рівнях, взаємодію з приватним сектором, розподіл відповідальності.

11-12 грудня

Конференція Ради НАТО-Росія (РНР), присвячена протидії загрозам саморобних вибухових пристроїв

В Іспанії пройшла конференція РНР присвячена протидії загрозам саморобних вибухових пристроїв (СВП), які не обмежуються театрами військових дій і впливають на кожну з країн РНР.

Захід створив можливість для обміну думками, а також для обміну передовим досвідом у боротьбі з СВП. Учасники розглянули уроки недавніх військових операцій, а також досвід, правоохоронних органів Росії. Обговорення підкреслили важливість співпраці у боротьбі із загрозою СВП.

 У рамках конференції пройшли демонстрації обладнання, яким володіє Міжнародний іспанський центр з розмінування, що дало учасникам уявлення про поточні оперативні зусилля у боротьбі із СВП.

12 грудня

Заява Генсекретаря НАТО щодо запуску ракет Північною Кореєю

 

У заяві йдеться:

«Після стурбованості, висловленої Північноатлантичною радою 5 грудня з приводу оголошення північнокорейською владою про наміри запустити ракету із застосуванням технології балістичного запуску, я рішуче засуджую сьогоднішній північнокорейський пуск ракети.

Цей запуск є прямим порушенням резолюцій РБ ООН 1718 і 1874. Цей провокаційний акт посилює напруженість в регіоні і збільшує ризики подальшої дестабілізації на Корейському півострові.

НАТО, як і раніше, закликає владу Північної Кореї виконати свої зобов'язання відповідно до міжнародного права, повною мірою втілити волю міжнародної спільноти, висловлену РБ ООН, та мораторій на запуски ракет».

13 грудня

Візит до ШК НАТО Прем’єр-міністра Голландії

Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен після переговорів з голландським Прем’єр-міністром М.Рутте подякував Нідерландам за їх відданість Альянсу і, зокрема, за надання двох батарей ракет «Патріот» для посилення турецької ППО.

Генсекретар також подякував М.Рютте за внесок його країни в місії НАТО в Афганістані та Косово, а також антипіратську місію НАТО біля берегів Сомалі. Він високо оцінив провідну роль Нідерландів у реалізації проектів «Розумної оборони», де вони беруть участь у 17 з 22 міжнародних проектів.

12-14 грудня

Візит Голови Військового комітету НАТО до Росії

Метою візиту є поглиблення співпраці між військовими і досягнення спільного розуміння питань стратегічного значення.

К.Бартелс провів переговори з генерал-полковником В.Герасимовим у Міністерстві оборони РФ, під час яких, зокрема, високо оцінив рівень співпраці між НАТО і Росією, а також  висловив подяку за важливу роль, яку Росія відіграє у забезпеченні наземних ліній постачання в Афганістан, її підтримку боротьби проти піратів поблизу Африканського Рогу.

Генерали також обговорили оборону проти балістичних ракет. К.Бартелс знову підтвердив, що система ПРО НАТО не спрямована проти якоїсь країни, а призначена захищати від потенційних загроз, які походять з-поза меж євроатлантичного регіону. Він також наголосив, що співпраця у цій галузі вкрай необхідна для подолання нових загроз і старих підозр.

Звернувшись до питань світової безпеки, генерали обмінялися думками щодо ситуації в Сирії. У дусі взаємної довіри і прозорості генерал Бартелс наголосив на тому, що 4 грудня ц.р. міністри закордонних справ країн – членів НАТО вирішили підсилити засоби ППО Туреччини з метою захисту населення і території цієї країни. Генерали домовилися продовжити діалог на цю тему.

Візит завершився лекцією в Академії Генерального штабу, де К.Бартелс взяв участь в обміні думками щодо операцій НАТО. Генерал Бартелс зазначив: «Взаємна довіра, прозорість і взаємні кроки назустріч є гарною основою для розвитку співпраці».

Засідання Ради НАТО-Росія на рівні начальників Генштабів заплановано в Брюсселі на січень 2013 року. Генерал К.Бартелс головуватиме на цьому засіданні.

13-14 грудня

Обговорення програми НАТО зі створення більш ефективних інституцій у Південно-Східній Європі

Після схвалення відповідного рішення на саміті в Чикаго, НАТО розпочало у країнах Південно-Східної Європи впровадження спеціальних програм із  створення прозорих та більш ефективних інституцій.

За словам Помічника Генсекретаря НАТО Д.Бренгельмана, концепція проекту  проста -  оцінка поточної ситуації, виявлення недоліків і заохочення до покращення.

Ця програма була розроблена в тісній співпраці з Болгарією, Норвегією та Швейцарією за участю міністрів оборони країн Південно-Східної Європи.

Під час обговорення проекту Посол Д.Бренгельман подякував Норвегії та Швейцарії за виділення значних фінансових і інтелектуальних ресурсів.

Заступник міністра оборони Болгарії А.Цвєткова відзначила три важливих компоненти необхідних  для успішної боротьби з корупцією: політична воля, чітка стратегія її практичного застосування та зовнішня оцінка.

Вона підкреслила своє «тверде переконання, що цей проект сприятиме  наданню цілісності та прозорості справі розбудови ефективних інституцій у секторі оборони країн Південно-Східної Європи».

17 грудня

Візит до Прем’єр-міністра Бельгії ШК НАТО

Генсекретар Альянсу подякував бельгійському керівництву за  незмінну підтримку, яку їх країна надає місіям і операціям НАТО.

Він також привітав нещодавнє рішення Бельгії зробити внесок у операцію НАТО з контролювання повітряного простору над країнами Балтії, яку Бельгія розпочне у вересні 2013 року.

Генсекретар підкреслив, що внески Бельгії є ще більш цінними, оскільки зроблені у важкі економічні часи. Бельгія відіграє важливу роль у багатонаціональних проектах, включаючи літаки для системи спостереження AWACS.

Генсекретар подякував Прем'єр-міністру Бельгії за гостинність, яку його країна надає штаб-квартирі НАТО, і висловив надію на тісну співпрацю в майбутньому.

17 грудня

Обговорення операції НАТО по боротьбі з піратством під час засідання Військового комітету НАТО

7 грудня ц.р. командування операцією НАТО по боротьбі з піратством «Океанський щит», що проводиться поблизу узбережжя Сомалі, перебрав італійський контр-адмірала А.Натале.

Його попередник голландський адмірал Б.Беккерінг поінформував ВК НАТО про стан та результати проведення операції протягом 2012 року. За його словами, активне залучення військово-морського патруля поблизу узбережжя сприяло значному падінню кількості  піратських нападів: протягом 6 останніх місяців не відбулося жодного нового захоплення торгових суден,  вдалося відбити чотири піратські атаки. 

На даний час в операції НАТО беруть участь  чотири кораблі з Італії, США, Туреччини і Данії. Кораблі НАТО тісно взаємодіють з іншими суднами країн ЄС, Китаю і Росії.

Важливими факторами, що вплинули на скорочення кількості нападів, є покращення співпраці з місцевими рибалками, а також заходів безпеки торгових суден. Між тим, проблема зниження рівня піратства у відкритому морі залишається відкритою.

18 грудня

Завершення проекту Цільового фонду НАТО з очищення від боєприпасів території  Грузії

На офіційному веб-ресурсі НАТО розміщено інформацію про завершення у жовтні 2012 року проекту Цільового фонду НАТО з очищення від боєприпасів території  Грузії.

Після війни 2008 року з Росією Грузія звернулася до НАТО за допомогою в очищенні території від мінних полів та залишків боєприпасів.

У березні 2011 року 66 членів Товариства EOD розпочали серію базових спеціалізованих навчань з розмінування та знешкодження боєприпасів в Грузії на базі Азербайджанського національного агентства з розмінування (ANAMA) та регіонального навчального центру в Гейгелі.

Крім інтенсивних курсів підготовки в рамках проекту Цільового фонду, Грузії було надано  понад € 600 000 на закупівлю розмінувального устаткування, в тому числі засобів індивідуального захисту, міношукачів, наборів інструментів для розмінування, трьох мікроавтобусів і трьох всюдиходів.

Після завершення навчання учасники програми протягом шести місяців брали участь у практичній підготовці в Грузії. Під час цієї фази програми компанія EOD мала можливість випробувати  устаткування у двох місцях, визначених  Міністерством  оборони Грузії.

У рамках проекту окрема фінансова допомога  надавалася медичним закладам Грузії.

Військовий госпіталь у Горі отримав € 80 000 на закупівлю медичного обладнання для фізіотерапевтичного відділення, яке займається  лікуванням військовослужбовців та цивільного персоналу, що постраждали від залишків боєприпасів.

Контрибуторами Цільового фонду з фінансування проекту стали: Чеська Республіка, Литва, Естонія, Австралія, Азербайджан, Болгарія, Данія, Ізраїль, Японія, Латвія, Норвегія, Польща, Румунія, Іспанія, Туреччина, Великобританія і США.

18 грудня

Засідання Комісії Україна-НАТО

Засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів присвячене обговоренню результатів виконання  Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2012 рік.

У своєму виступі Глава Місії України при НАТО Посол Ігор Долгов окреслив основні підсумки виконання Україною РНП-2012. Посол наголосив, що керівництво держави розглядає Річну національну програму як дієвий механізм у продовженні внутрішньодержавних реформ у безпековій, оборонній, економічній, правовій та інших сферах. Програма відповідає визначеним Президентом України завданням щодо проведення широкомасштабних внутрішніх реформ, а також програмним засадам діяльності Уряду України.

Представники країну Альянсу дали в цілому позитивну оцінку взаємовигідному практичному співробітництву та політичному діалогу Україна-НАТО. Окремо відзначався внесок України в операції з підтримання миру та безпеки під проводом Альянсу. Наголошувалося на готовності й надалі надавати сприяння та підтримку у реформуванні та розбудові української держави, яка є запорукою стабільності та безпеки на євроатлантичному просторі.

Учасники засідання приділили значну увагу майбутньому головуванню України в ОБСЄ, наголошуючи на важливості взаємодії НАТО з цим форумом.

19 грудня

Програму НАТО з реінтеграції колишніх військовослужбовців Боснії і Герцеговини продовжено

На офіційному веб-ресурсі НАТО розміщено інформацію щодо продовження програми з реінтеграції у цивільне життя, яку Альянс надає  колишнім військовослужбовцям з Боснії і Герцеговини.

З 2010 р. проект фінансується Трастовим фондом НАТО за фінансової підтримки Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Словенії, Швеції, Великобританії та США, і втілюється силами Міжнародної організація з міграції (МОМ), яка має досвід перепідготовки військовослужбовців.

Програма здійснює консультативну і навчальну допомогу колишнім військовослужбовцям з метою  інтеграції у цивільне суспільство, а також шляхом надання грантів для малого бізнесу.

Прийнято рішення про продовження проекту до березня 2013 року. Планується також відкрити  чотири регіональні відділення на всій території Боснії і Герцеговини, що дозволить врахувати індивідуальні потреби кожного учасника. Станом на кінець 2012 року  допомогу в рамках програми отримали вже близько 3000 осіб.

21 грудня

Візит Прем’єр-міністра Джибуті до ШК НАТО

У ході візиту Генсекретар НАТО подякував  Прем'єр-міністру Джибуті  М.Ділейті за підтримку його країни в міжнародній боротьбі з піратством.