Україна - НАТО

Київ 21:28

Огляд діяльності НАТО за 2011 рік

19-23 листопада 2011 року

Участь України у 43-му благодійному ярмарку „NATO Charity Bazzar” 

19-20 листопада 2011 р. в Брюсселі у штаб-квартирі НАТО пройшов 43-ий благодійний ярмарок „NATO Charity Bazzar”.

Україна вже вчетверте бере участь у згаданому благодійному заході, тож її експозиція була очікувана багатьма учасниками заходу. Представники та керівництво МУН за підтримки і активної участі спонсорів доклали максимум зусиль, аби українська експозиція і цього року була цікавою, змістовною та смачною.

За традицією Україна представила торговий стенд – виставку, на якій презентувала найкращі вітчизняні товари відомих торгових марок, вироби майстрів традиційних ремесел, інформаційні матеріали тощо.

Одним із заходів ярмарку бала святкова вікторина, на якій розігрувалися коштовні призи. Завдяки спонсорській допомозі авіакомпанії Міжнародні авіалінії України, яка виділила два безкоштовні авіаквитки за маршрутом „Брюссель-Київ-Брюссель” з відкритою датою, та готельного комплексу „Прем’єр-палац”, який надав подарунковий пакет на безкоштовне проживання двох осіб у готелі протягом 3-х діб з отриманням максимально можливого набору послуг, наша держава була представлена на високому рівні серед учасників вікторини.

Усі кошти, зібрані в рамках „NATO Charity Bazzar”, підуть на благодійність у різних країнах світу. Так, у 2010 р. коштами, що булизібрані під час ярмарку, було профінансовано 16 міжнародних проектів в 11 країнах світу, в тому числі, у таких віддалених як Танзанія, Гаїті, Афганістан.

Цього року вперше участь Місії України при НАТО у благодійному ярмарку Альянсу відкрила можливість фінансування українських проектів з допомоги дітям-інвалідам та хворим на церебральний параліч, що реалізуються Національною Асамблеєю інвалідів України  в Одесі та Харкові.

Реалізація таких благодійних проектів є свідченням поваги до України як країни-партнера НАТО і вдячності нашій державі за її постійну підтримку благодійності в інших країнах.

„Такі заходи є гарною можливістю представити країну. Але головна мета - це благодійність. Важливо, що цього року вперше частина коштів, отримана від проведення базару, буде спрямована на український проект, тобто українським дітям", - заявивГлава Місії України при НАТО Ігор Долгов. 

Візит Генерального прокурора Австралії до штаб-квартири НАТО

22 листопада 2011 р. у ході візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі, Генеральний прокурор Австралії Р.Макклелланд зустрівся із заступником Генсекретаря  Альянсу К.Бізоньєро.

Посол Бізоньєро підкреслив, що „партнерство між НАТО та Австралією продовжує розвиватися у позитивному ключі”. „Ваша країна робить надзвичайно важливий внесок до операцій Альянсу, особливо для нашої операції в Афганістані, де є одним із найбільших контрибуторів серед країн-не членів НАТО", - зазначив К.Бізоньєро.

Австралія надає понад 1500 військовослужбовців до Міжнародних сил сприяння безпеці, які дислоковані переважно в південній провінції Урузган.

„Австралія дуже хоче мати міцні відносини з НАТО”, - сказав у свою чергу Р.Макклелланд. - „У нас є спільні виклики в галузі безпеки не тільки щодо Афганістану, але й у таких галузях як кіберзлочинність".

Заступник Генсекретаря Альянсу пояснив, що питання протидії новим загрозам набуло надзвичайної актуальності у контексті підготовки до травневого саміту НАТО в Чикаго. Як приклад він навів прийняття нової політики Альянсу щодо кіберзахисту і діяльність Центру передового досвіду в Таллінні, що діє під егідою уряду Естонії.

Засідання Комісії  Україна-НАТО

23 листопада 2011 р.    у штаб-квартирі НАТО відбулося підсумкове засідання Комісії Україна–НАТО за участю заступника Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна. Захід пройшов під головуванням заступника Генерального секретаря НАТО Клаудіо Бізоньєро.

В ході засідання заступник Міністра поінформував представників Альянсу про основні результати виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна–НАТО на 2011 р.  (РНП). Окрема увага була приділена інформуванню країн Альянсу про ключові кроки в контексті здійснення реформ.

Представники країн-членів НАТО в цілому позитивно оцінили зусилля України та результати, досягнуті в реалізації РНП.

Під час обговорення зовнішньополітичних пріоритетів України країни-члени Альянсу були поінформовані про останні кроки в євроінтеграційному вимірі, включаючи підготовку Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Сторони відзначили успішність спільних зусиль, спрямованих на подальше наповнення практичним змістом конструктивного партнерства України з НАТО. Було підтверджено обопільне прагнення продовжувати двосторонній політичний діалог на високому рівні.

Крім того, сторони висловили готовність до подальшої взаємодії  в процесі удосконалення міжнародної архітектури безпеки. Зокрема, домовлено й надалі співпрацювати у сфері протидії традиційним та новим безпековим викликам і загрозам.

Позитивно було відзначено взаємодію сторін в рамках співпраці щодо забезпечення безпеки Євро – 2012. Також домовлено про організацію в Україні у другому півріччі наступного року конференції з широкого спектру питань протидії новим викликам і загрозам. Така співпраця матиме важливе значення для головування України в ОБСЄ у 2013 р.

Заявa А.Ф.Расмуссена у відповідь на заяву Д.Мєдвєдєва щодо ПРО

23 листопада 2011 р.    на офіційному сайті НАТО оприлюднено заяву Генсекретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена у відповідь на заяву Президента Росії Д.Мєдвєдєва щодо системи протиракетної оборони (ПРО).

У заяві, зокрема, йдеться: „Я взяв до відома заяву Президента Медведєва щодо ПРО. Система протиракетної оборони НАТО, до згоди про створення якої глави держав і урядів країн НАТО прийшли на саміті в Лісабоні в минулому році, призначена для захисту від загроз, що виходять з районів за межами Європи, і не призначена для порушення балансу сил стримування.

Я вітаю готовність Президента Медведєва не закривати двері у триваючому діалозі з НАТО і США з питань ПРО і розглянути питання щодо практичного співробітництва в цій галузі. У минулому році глави держав і урядів країн НАТО вирішили запросити Росію до обговорення можливостей для співпраці з нами і створення стратегічного партнерства на основі відносин Росії і НАТО. Ця пропозиція залишається в силі.

Припущення про те, що розміщення ракет в сусідніх з Північноатлантичним альянсом районах є належною відповіддю на створення системи НАТО, дуже розчаровує. Подібне розміщення є поверненням до минулого, воно не відповідає стратегічним відносинам, яких НАТО і Росія домовилися прагнути, а також духу діалогу, який ведеться між ними сьогодні, в тому числі з питань ПРО.

Співпраця з питань ПРО чітко продемонструвала б, що НАТО і Росія можуть зміцнювати безпеку разом, а не один проти одного. Це дозволило б нам одночасно вирішити проблему нових загроз і старих підозр. Це продемонструвало б, що наш шлях - співпраця, а не конфронтація”.

Виступ Головуючого в ОБСЄ на засіданні Північноатлантичної ради

23 листопада 2011 р.  головуючий в ОБСЄ Міністр закордонних справ Литви А.Ажубаліс взяв участь у засіданні Північноатлантичної ради.

Під час засідання Міністр поінформував присутніх про порядок денний наступного засідання Ради міністрів ОБСЄ, що відбудеться 6-7 грудня ц.р. у Вільнюсі.

Особливу увагу А.Ажубаліс зосередив на питаннях, які є цікавими, як для ОБСЄ, так і для НАТО, включаючи зміцнення верховенства права, поваги прав людини і розвитку демократичних інститутів на Балканах, у Східній Європі, в Центральній Азії і в Афганістані.

Діючий голова ОБСЄ обговорив із союзниками по НАТО пріоритети головування Литви в ОБСЄ та перспективи подальшого співробітництва між двома організаціями, включаючи підтримку середземноморських країн.

„Під час головування Литви в ОБСЄ ми спостерігаємо розширення діалогу між НАТО і ОБСЄ”, - наголосив заступник Генсекретаря НАТО К.Бізоньєро. „Сьогоднішній обмін підкреслює важливість ролі ОБСЄ, а також те, що ця організація є цінним партнером для НАТО”, - зазначив заступник Генсекретаря.

НАТО і ОБСЄ підтримують постійний діалог з питань регіональної безпеки та співпрацюють з широкого кола питань - від контролю над озброєннями, нерозповсюдження стрілецької зброї і легких озброєнь, знищення боєприпасів, до боротьби з тероризмом і кіберзагрозами.

12-18 листопада 2011 року

Про міжнародне співробітництво у боротьбі з піратством

12 листопада 2011 р. на офіційному сайті Альянсу розміщено матеріал, в якому відзначається, що в результаті успішної операції за участю бойового корабля НАТО і патрульного літака військово-морських сил Японії був виявлений і роззброєний піратський скіф, що діяв у міжнародному транзитному коридорі в Аденській затоці. Після розслідування все обладнання, яке належало піратам, було конфісковано НАТО з метою уникнення загрози для міжнародного судноплавства. 

Заява Генерального секретаря НАТО А.Ф.Расмуссена про вибори в Південній Осетії

14 листопада 2011 р. на офіційному сайті НАТО розміщено заяву Генерального секретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена щодо виборів у Південній Осетії (Грузія).

„НАТО не визнає результатів виборів, що відбулися 13 листопада ц.р. в грузинському регіоні Південна Осетія.

Проведення таких виборів не сприяє мирному і остаточному врегулюванню ситуації в Грузії. Альянс у черговий раз заявляє про свою цілковиту підтримку суверенітету і територіальної цілісності Грузії в межах її міжнародно визнаних кордонів”, - йдеться у заяві.

Візит Військового комітету НАТО до Афганістану

15-17 листопада 2011 р. делегація Військового комітету НАТО (ВК)  відвідала з офіційним візитом штаб-квартиру Міжнародних сил сприяння безпеці в Кабулі та провела зустрічі з командуванням контингенту з метою отримання вичерпної інформації щодо безпеки та реалізації перехідного процесу в регіоні.

Глава ВК адмірал Ді Паола під час візиту зазначив, що наразі триває перехід до майбутнього Афганістану.

„Сьогодні понад 300 000 афганських військовослужбовців вже забезпечують безпеку для чверті населення країни. Це обнадійливі ознаки прогресу, які повинні залишатися стійкими. НАТО зберігатиме відданість країні і продовжуватиме навчати афганські сили безпеки”, - підсумував Ді Паола.

Заява Генсекретаря НАТО у зв'язку із призначенням адмірала

Дж. Ді Паоли на посаду Міністра оборони Італії

16 листопада 2011 р. на сайті НАТО розміщено заяву Генсекретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена, у якій, зокрема, йдеться: „Я хочу висловити гарячі вітання Голові Військового комітету НАТО адміралу Ді Паолі у зв'язку із його призначенням на посаду Міністра оборони Італійської Республіки.

За останні три роки адмірал Ді Паола, як мій головний військовий радник, був незамінним джерелом знань і досвіду. Неоціненною є його підтримка наших спільних зусиль з реформування НАТО з метою  протистояння сучасним викликам.

Військовий досвід і дипломатичні навички адмірала були корисні для партнерів Альянсу і для нашої діяльності з розвитку зовнішніх зв'язків. Зростаюча роль наших партнерів в операціях НАТО є свідченням того, скільки часу і зусиль витратив адмірал на розвиток цих відносин.

Бажаю йому усіляких успіхів на новій посаді і з нетерпінням чекаю можливості співпрацювати з ним у майбутньому”.

Звіт Генерального секретаря НАТО щодо жінок, миру і безпеки

17 листопада 2011 р. оприлюднено Звіт Генерального секретаря Альянсу А.Ф.Расмуссена щодо жінок, миру і безпеки.

Звіт відображає зобов'язання держав-членів і партнерів НАТО зробити принципи резолюції РБ ООН 1325 невід'ємною частиною повсякденної діяльності своїх політичних, громадянських і військових структур, а також операцій і місій. У звіті увага зосереджується на реалізації шести напрямків, які у 2011 році на саміті в Лісабоні лідери країн Альянсу визначили як ключові з виконання резолюції 1325.

У звіті наголошується на прогресі, що досягнутий по кожному з шести напрямків діяльності: операції; впровадження керівних принципів резолюції РБ ООН 1325; програми та документація; співпраця з іншими міжнародними і неурядовими організаціями та громадянським суспільством; навчання і підготовка; громадська дипломатія; національні ініціативи (повний текст документу розміщено за адресою: http://www.nato.int/cps/en/natolive/official_texts_81007.htm ).

Довідково: 11 років тому Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію 1325, в якій визнавалося, що війни і збройні конфлікти мають непропорційний вплив на жінок і дітей. Протягом кількох років країни НАТО співпрацюють з цього питання зі своїми євроатлантичними партнерами, що входять до Ради євроатлантичного партнерства, яка  розробила політику щодо виконання резолюції РБ ООН 1325.

Проведення перших випробувань системи ПРО НАТО

17 листопада 2011 р. офіційний сайт НАТО інформує, що під час навчань „Швидка стрілка-2011”, які пройшли під керівництвом Німеччини, були успішно протестовані можливості системи протиракетної оборони НАТО.

До цього часу загрози балістичних ракет тільки моделюються і не включають стрільбу з реальної ракети-перехоплювача. Цього разу було реально запущено ракету-перехоплювач цілі.

Генерал Ф.Пльогер, командувач Союзним командуванням штабу військово-повітряних сил в м. Рамштайн, наголосив, що успішне випробування дозволяє НАТО бути готовим до реальних загроз.

Суть випробувань передбачала передачу радаром корабля США Sullivans інформації про виявлену ціль до Центру розміщення німецьких батарей Patriot.

Як показав аналіз випробувань, жодної затримки у передачі-отриманні інформації системи ПРО США і НАТО виявлено не було, що є надзвичайно важливим для операцій із залученням індивідуальних національних елементів.

Презентація збірника „Виховання доброчесності та боротьба з корупцією в оборонному секторі. Збірник прикладів позитивного досвіду”

17 листопада 2011 р. у штаб-квартирі НАТО відбулася презентація перекладу українською та російською мовами швейцарського видання „Виховання доброчесності та боротьба з корупцією в оборонному секторі. Збірник прикладів позитивного досвіду”.

Збірник зосереджує увагу на концепції та інструментах реалізації необхідних заходів в галузі управління обороною і політикою.

Мета видання - послужити довідковим посібником для персоналу, який  працює у сфері оборони та громадянського суспільства. Він пропонує концептуальні і практичні поради, а також тематичні дослідження, які охоплюють весь спектр діяльності щодо забезпечення безпеки управління.

Збірник виданий у 2010 р. Женевським центром демократичного контролю над збройними силами у співпраці з НАТО.

Повна версія перекладу за адресою: http://www.dcaf.ch/DCAF-Migration/KMS/Publications/Building-Integrity-and-Reducing-Corruption-in-Defencу .

Засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанням європейській інтеграції України

18 листопада 2011 р. у штаб-квартирі НАТО відбулося чергове засідання Комісії Україна-НАТО, присвячене питанням європейській інтеграції України.

Про просування у переговорному процесі між Україною та ЄС щодо укладення Угоди про асоціацію присутніх поінформував Представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв.

У своєму виступі Представник України при ЄС К.Єлісєєв, зокрема, підкреслив, що європейська інтеграція – незмінний пріоритет і стратегічний орієнтир внутрішньої та зовнішньої політики України. У свою чергу, співробітництво України з НАТО, залучення допомоги держав-членів Альянсу у проведенні політичних, оборонних і безпекових реформ є визначальними для національної безпеки нашої країни і сприятимуть підготовці України на шляху до членства в ЄС.

Стороною НАТО завершується підготовка оцінки виконання Річної національної програми на 2011 р., яка, поряд з іншими напрямами, включатиме бачення прогресу у відносинах між Україною та Євросоюзом.

Довідково: переговорний процес між Україною та ЄС щодо Угоди про асоціацію був розпочатий в березні 2007 р. і склав 21 раунд переговорів.

21 держава з 28 країн-членів Організації Північноатлантичного договору є одночасно членами Європейського Союзу. Ще 4 країни-члена ЄС, а саме Австрія, Фінляндія, Швеція та Ірландія, є не тільки учасниками програми НАТО „Партнерство заради миру”, але й активно співпрацюють з Альянсом, особливо у сфері впровадження „уніфікованих” оборонних реформ, підвищення рівня оперативної взаємосумісності та підтримання миру.