• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
А.Ф.Расмуссен: Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за безпеку
Опубліковано 12 листопада 2012 року о 12:40

12 листопада ц.р. Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен виступив під час чергової 58-ї сесії Парламентської асамблеї НАТО, що пройшла у Празі (Чехія).

У своєму виступі А.Ф.Расмуссен наголосив на таких важливих проблемах, що сьогодні постали перед Альянсом:

Необхідно відновити належні бюджетні витрати на оборону

„Свобода не дається задарма. І будь-які рішення, прийняті для поліпшення економічної ситуації, не повинні призвести до безпекової кризи.
Щоб захистити своїх громадян ефективно, уряди повинні продовжувати вкладати кошти в їх безпеку. Ми повинні мати сили і можливості для стримування і захисту від будь-якої загрози...

Кризи будуть залишатися непередбачуваними, як і Лівії в минулому році. У нестабільних державах будуть розвиватися терористичні організації, які нам загрожують.

Поширення зброї масового знищення і ракетних технологій теж навряд чи зупиниться.

Наші морські комунікації та інші життєво важливі системи транспортування та зв'язку, як і раніше, потребуватимуть захисту.

Всі ці складні проблеми не зникнуть, поки ми зосереджені на економічній кризі. Вони не чекатимуть, доки наші економіки відновляться.

У порівнянні з 2009 роком загальні витрати союзників на оборону в минулому році скоротилася більш ніж на 56 мільярдів доларів США. В Європі в минулому році лише шість союзників фактично збільшили витрати на оборону в порівнянні з 2009 роком. Але це була невелика сума. І глибокі скорочення інших дев'ятнадцяти союзників нівелювали її.

Серед європейських союзників в минулому році тільки двоє витратили понад 2% від їх валового внутрішнього продукту на оборону. Чотири - менше 1%.”

Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за безпеку

„Статистика показує іншу тривожну тенденцію. З 1991 року за межами США частка витрат на оборону НАТО знизилася з 35% до 23% на сьогодні. Цей зростаючий розрив трансатлантичних зв’язків підриває принцип солідарності Альянсу.

Союзники повинні розділити ризики і відповідальність, так само як вони розподіляють користь від спільної безпеки. І якщо ми подивимося на те, що відбувається в світі навколо нас, зрозуміємо, що завдання Європи полягає в наступному: ми повинні взяти на себе більшу відповідальність за нашу безпеку.

Ми також повинні розглядати ці цифри в контексті того, що відбувається навколо нас. У той час як ми скорочуємо, інші гравці у всьому світі витрачають та інвестують.

За деякими оцінками, витрати на оборону в Азії подвоїлися за останнє десятиліття і в цьому році вони вперше перевищили витрати на оборону європейських союзників НАТО.

До 2015 року Китай буде витрачати на оборону більше, ніж 8 основних європейських союзників НАТО разом узятих. І Росія має намір подвоїти свій військовий бюджет з 3% до 6% від валового внутрішнього продукту протягом найближчих 10 років.”

А.Ф.Расмуссен окреслив три основні проблеми, які вимагають негайного вирішення:

По-перше, глибокі скорочення деяких європейських оборонних бюджетів створять дисбаланс усередині самої Європи. Багатьом союзникам буде все важче набути необхідного оборонного потенціалу. Це призведе до нездатності діяти колективно у сфері міжнародного регулювання криз.

По-друге, зростаючий розрив у витратах на трансатлантичну оборону загрожує послабити підтримку Альянсу з боку США. Уже зараз існує стурбованість... Кожного разу, коли я зустрічаю законодавців на Капітолійському пагорбі, мене запитують, „чому ми повинні брати участь у фінансуванні НАТО, якщо європейці не готові?” Це справедливе зауваження, яке вимагає правильної відповіді.

І, по-третє, зростання нових світових сил створюватиме асиметрію між їхніми і нашими здатностями. Зрозумійте мене неправильно. Я не маю на увазі, що їх зростання буде представляти пряму загрозу для Альянсу. Але якщо ми продовжимо далі зменшувати витрати на оборону, то побачимо, що наш вплив на міжнародній арені зменшуватиметься настільки ж швидко.

Вирішити існуючі проблеми, на думку А.Ф.Расмуссена, має реалізація концепції „Сили НАТО 2020”, яка включає втілення принципів „розумної оборони” , ініціативи „пов’язаних сил”, вдосконалення СРН тощо.

„Зрештою, багатонаціональні рішення матимуть життєво важливе значення для підтримки ефективності нашої роботи як Альянсу. Вони дозволять нам отримати значно більшу віддачу від витрачених коштів, а також більш високий рівень безпеки при обмежених ресурсах. Вони призведуть до економії, кошти від якої можуть бути інвестовані в інші життєво важливі галузі оборони”, підкреслив А.Ф.Расмуссен.

Представники ПА НАТО повинні просувати у своїх парламентах ініціативи Альянсу

Закінчуючи свій виступ, Генсекретар НАТО сказав: „У вас, як членів Парламентської асамблеї НАТО, також є обов'язки. НАТО потребує вас, щоб пояснювати своїм колегам у парламенті і вашим виборцям вдома, що інвестиції в галузі оборони і безпеки, як і раніше, необхідні для захисту цінностей, які закладені в основу нашого способу життя ...”.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux