• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Започаткування проекту Трастового Фонду НАТО із перезахоронення радіоактивних джерел на об’єкті “Цибульове” (Кіровоградська область) Міністерства оборони України
Опубліковано 26 вересня 2018 року о 10:43

26 вересня 2018 року у Державному агентстві України з управління зоною відчуження  за участі Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції І.О.Климпуш-Цинцадзе, Голови ДАЗВ України, заступника Голови  Державної інспекції ядерного регулювання України, заступника Міністра оборони України з питань євроатлантичної інтеграції, делегації Агенції НАТО з підтримки на постачання (NSPA, Люксембург), Посольства ФРН в Україні відбулося відкриття проекту Трастового Фонду НАТО із перезахоронення радіоактивних джерел в Україні “Ліквідація могильника радіоактивних відходів, які зберігаються на об’єкті “Цибульове” Міністерства оборони України” (с. Цибульове Кіровоградської області).

У різних регіонах України існують об’єкти, на території яких у період між 1960 і 1990 роками Збройними Силами колишнього СРСР у спеціалізованих сховищах (могильниках), були захороненні радіоактивні відходи, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР.

Для ліквідації цих могильників  радіоактивних відходів, зменшення їх  негативного впливу на навколишнє середовище і населення та приведення території об’єктів до екологічно безпечного стану, виконання міжнародних зобов'язань Україна запросила НАТО про допомогу.

Для створення правових умов реалізації проектів допомоги Україні 8 лютого 2013 року була підписана та 17 червня 2015 року ратифікована Верховною Радою України Імплементаційна угода між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки і постачання (ОНПП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні (Закон України № 526-VIII від 17.06.2015).

В рамках цієї Імплементаційної Угоди НАТО разом з Україною у 2016 році був започаткований перший пілотний проект по перезахороненню таких відходів. Першим могильником радіоактивних відходів за ступенем небезпеки був визначений об’єкт “Вакуленчук” Державної прикордонної служби України (смт. Вакуленчук Житомирської області). Проект з його ліквідації був успішно виконаний за допомогою НАТО протягом 2016-2017 років.

На запит України у серпні 2018 року НАТО прийняло рішення про започаткування робіт на наступному об'єкті у рамках Трастового фонду НАТО - проект “Ліквідація могильника радіоактивних відходів, які зберігаються на об’єкті “Цибульове” (військова частина А0981 МО України, с. Цибульове, Кіровоградська область).

Провідною країною в цьому проекті є Федеративна Республіка Німеччина.  Агенція НАТО з підтримки та постачання (NSPA) є Виконавчою агенцією та відповідає за всі аспекти управління проектом до його завершення відповідно до політики Трастового фонду НАТО/ПЗМ.

Координатором та бенефіціаром з боку України в частині супроводу робіт з поводження з радіоактивними відходами є Державне агентство України з управління зоною відчуження.

Етапи реалізації проекту

1. Радіаційне обстеження об’єкту, вивчення історичної інформації майданчика з проведенням радіологічних і екологічних досліджень.

2. Підготовка технічного рішення, попередня обробка радіоактивних відходів, їх вилучення, кондиціонування, пакування у відповідні контейнери та транспортування до місць захоронення.

3. Рекультивація території об’єкту, відновлення території до свого первинного стану.

Результати реалізації проекту

надати допомогу Україні у вирішенні проблеми зберігання та ліквідації радіоактивних відходів;

позбавити Міністерство оборони України невластивих йому функцій;

провести реабілітацію території, на якій зберігаються радіоактивні відходи;

поліпшити стан радіаційної безпеки та усунути загрозу незаконного розповсюдження цих радіоактивних матеріалів, знизити рівень соціальної і психологічної напруженості в регіоні, а також зменшити негативний вплив радіоактивних відходів на навколишнє середовище та безпеку для громадськості;

отримати досвід проведення таких проектів для ліквідації інших наявних могильників та місць зберігання радіоактивних відходів на території України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux