• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
«В усіх реформах ми орієнтуємося на стандарти, запроваджені в країнах Альянсу» — Міністр оборони України
Опубліковано 20 квітня 2016 року о 20:58

«Коли відбуваються реформи, завжди є протистояння. Цей опір відчувається з боку наших ворогів, які не бажають, аби українські Збройні Сили мали перспективу й були сильними. Адже міцні Збройні Сили — це гарант територіальної цілісності України. Сьогодні Збройні Сили України вже стали іншими». На цьому сьогодні, 20 квітня, наголосив Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак під час спілкування з іноземними журналістами.

«В усіх реформах ми орієнтуємося на стандарти, запроваджені в країнах Альянсу»

«Останнім часом я провів багато зустрічей у Штаб-квартирі Альянсу. Ми обговорювали багато важливих питань. За останній рік ми підготували абсолютно нові по суті документи оборонного планування. Сьогодні ми практично завершуємо відпрацювання Стратегічного оборонного бюлетеня, який стане дорожньою картою реформування Збройних Сил України. Усі ці документи ми відпрацьовували разом з Офісом НАТО в Україні, залучали до цієї роботи, у тому числі, науковців та радників з Альянсу, які працюють при Міноборони та Генеральному штабі. Неодноразово я обговорював з керівництвом Альянсу ті кроки, які ми спільно робимо задля того, аби реформувати Збройні Сили України. І практично по всім позиціям, по всім нашим планам ми отримали повну підтримку. Звичайно, що кожна людина має особисту думку. На моє глибоке переконання, ми все робимо правильно і виважено. Ми обрали шлях, і ми ним прямуємо, маючи на меті змінити Збройні Сили. Те, що ми спланували, буде виконано».

Щодо розподілу повноважень Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України

«Суть реформи полягає в необхідності створення системи керівництва Збройних Сил, яка буде побудована на новому розподілі завдань функцій, а також повноважень та звітності. Ця система і принципи, на яких ми працюємо, є абсолютно новою, такою, що є в країнах Альянсу. Тобто, це демократичний цивільний контроль над Збройними Силами України та уникнення дублювання функцій, які сьогодні існують між Міністерством оборони та Генеральним штабом. Це також розподіл повноважень щодо формування оборонної політики та практичне виконання цих заходів. Нам необхідно максимально розділити повноваження, починаючи від вищих органів військового управління і до найнижчих ланок. Сьогодні я вже почав цю роботу у Міністерстві оборони. Дуже багато своїх повноважень я делегую своїм заступникам та керівникам департаментів, тим самим значно підвищу їх відповідальність за прийняття рішень».

«На сьогодні у Міністерстві оборони працює 770 чоловік і 300 забезпечують роботу. Тобто, тисяча людей щодня працює, а рішення приймає одна людина — Міністр оборони. Звичайно, що ефективність такої системи є низькою. Тому її необхідно змінити. Це дасть можливість швидко, оперативно та своєчасно приймати рішення практично по всіх позиціях. Нам необхідно розмежувати функції щодо формування, оснащення, підготовки особового складу. Практично ми вже на стадії завершення. Треба чітко розуміти, що має робити Міністерство оборони, а що — Генеральний штаб».

«Другий, дуже серйозний блок питань, які нам необхідно вирішити — це зміна системи оборонного планування та управління ресурсами. І тут ми також орієнтуємося на стандарти, запроваджені в країнах Альянсу».

«Цього року ми завершимо роботу з набуття бойових спроможностей Силами спеціальних операцій»

«Наступний важливий блок питань — це набуття бойових спроможностей основними підрозділами Збройних Сил, запровадження спільної підготовки військ за стандартами Альянсу. Наприклад, щороку ми збільшуємо кількість спільних навчань з країнами Альянсу. Це, у тому числі, підготовка інструкторів у навчальних центрах. Цього року ми плануємо завершити роботу з набуття бойових спроможностей Силами спеціальних операцій. Також плануємо провести оптимізацію номенклатури озброєння та військової техніки, і сьогодні, коли ми проводимо закупівлю нового озброєння, ми робимо це відповідно до стандартів Альянсу. Наш оборонно-промисловий комплекс так само пристосовується до цих стандартів».

«Сьогодні дуже важливу роль відіграє і створення нової логістичної системи. Тут ми за основу беремо й вивчаємо основні логістичні доктрини, які вже десятки років працюють в Альянсі. Я зустрічався з представниками компаній, в тому числі американських, які можуть нам надати практичну допомогу у впровадженні цих підходів у Збройних Силах України».

Щодо професіоналізації Збройних Сил України

«Ще одне, дуже важливе питання, пов’язане з професіоналізацією Збройних Сил України. Це і нова система підготовки, і нові підходи: створення сучасної системи кадрового менеджменту, концепція кадрового забезпечення. Я прийняв рішення скоротити на 200 чоловік апарат Міністерства оборони, але думаю, що їх буде більше. Сьогодні ми зробили оголошення — пропозицію для усіх, хто має відповідний досвід та бажання працювати в Міністерстві оборони. Будемо набирати нових людей».

Щодо реформування військової освіти і науки

«Ми також плануємо реформувати військову освіту та науку. Вже наступного тижня ви почуєте про зміни в нашому основному військовому виші — Національному університеті оборони України. Про зміни в керівництві і підходах у навчанні. За основу візьмемо досвід, який отримали в зоні АТО та досвід підготовки наших партнерів».

«Дорожньою картою передбачається реформування Міністерства оборони до кінця 2018 року, а Збройних Сил — до кінця 2020 року»

«У нас є чіткий план. До кінця цього року ми плануємо удосконалити нормативно-правову базу для оборонної реформи і почати активну фазу реформування Міністерства оборони. У цьому році ми плануємо в Міноборони та Генштабі здійснити реорганізацію мінімум чверті всіх структурних підрозділів. Також плануємо значно посилити силами і засобами Повітряні Сили, Сили спеціальних операцій та Військово-Морські Сили».

«До кінця 2017 року у нас в планах — реорганізація 80 % Міністерства оборони, всіх підрозділів і завдань. Паралельно реорганізуємо завдання, підрозділи, структуру, персонал. Так необхідно робити тому, що якщо змінювати щось одне та не змінити інше, то результату не буде. Ми помилялися на першому етапі, коли почали реформу знизу — коли доходили до якогось органу військового управління, ми зупинялися. Ми визнаємо свої помилки, які були, але ми їх бачимо і працюємо по-іншому. У Генеральному штабі до кінця 2017 року ми плануємо на 40 % поміняти структурні підрозділи та реорганізувати їх. Ми повинні у 2017 році завершити набуття бойових спроможностей Об’єднаного оперативного штабу, на який буде покладено величезне завдання. Також плануємо завершити реформування видів Збройних Сил до кінця 2017 року».

«У 2018 році ми плануємо завершити реформування Міністерства оборони, у Генеральному штабі завершити реорганізацію 90% всіх структурних підрозділів. Завершити реформування та набуття відповідних бойових спроможностей територіальних органів управління, оперативних та повітряних командувань відповідно до нових структур та завдань».

«У 2019 році плануємо завершити реформування Генерального штабу та створити систему управління Збройними Силами відповідно до стандартів Альянсу, провести реформування органів військового управління і підрозділів до взводу включно. Попереду — величезна робота. І до кінця 2020 року ми плануємо зробити ще раз аналіз, де ми знаходимося, де помилилися, що ще не зробили, і вже до кінця року завершити цю роботу».

«По завершенню ми хочемо отримати та побачити те, що в Міністерстві оборони реалізований основний принцип країн Альянсу, а також цивільний контроль над Збройними Силами України. Це означає, що Міністр оборони — цивільна посадова особа, вводиться посада державного секретаря, ми значно удосконалимо нормативно-правову базу з питань забезпечення воєнної безпеки і оборони держави. І ми плануємо досягнути чіткого розподілу функцій і завдань між усіма органами військового управління».

«У Генеральному штабі плануємо отримати перехід на стандарти НАТО в організації планування та управління військами. Я дуже часто чую, коли деякі експерти кажуть „стандарти НАТО“. В НАТО на першому плані — принципи і підходи. Тому що можна навчити солдата діяти за стандартами НАТО і дати йому зброю, як в країнах Альянсу, але якщо не поміняти принципи прийняття рішення, планування і управління, цей солдат довго на полі бою жити не зможе. Тому в Генеральному штабі нам необхідно реалізувати структуру, яка максимально наближена до стандартів Альянсу. В цьому питанні Генеральний штаб достатньо плідно працює, і я думаю, що ми виходимо на гарний результат».

«Нам необхідно створити ефективну систему логістичного забезпечення, і вона буде створена. І також необхідно вивільнити Збройні Сили від виконання невластивих функцій, поміняти систему підготовки, управління, підходи. Все це по завершенню нашої реформи матиме результат».

«Реформа армії є надзвичайно коштовною і важливою. Але окремо робити реформу армії від реформи військово-промислового комплексу, економіки дуже важко. Адже можливості обмежуються. Тут все залежить від нашої економіки, як буде просуватися вперед ОПК».

«Ми підготували програму реформування та розвитку системи медичного забезпечення Збройних Сил України. І є абсолютно позитивна рецензія від штаб-квартири НАТО, що та реформа, яку ми плануємо провести, є ефективною і правильною, відповідає всім вимогам Альянсу».

Управління комунікацій та преси Міністерства оборони України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux