• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Проект Трастового Фонду НАТО із захоронення радіоактивних джерел в Україні “Ліквідація могильника радіоактивних відходів, які зберігаються на об’єкті “Вакуленчук” Державної прикордонної служби України (смт. Вакуленчук Житомирської області)
Опубліковано 13 лютого 2017 року о 14:56

13 лютого 2017 року у смт Вакуленчук Житомирської області проходить церемонія завершення проекту Трастового Фонду НАТО із захоронення радіоактивних джерел: “Ліквідація могильника радіоактивних відходів, які зберігаються  на об’єкті Державної прикордонної служби України  “Вакуленчук”. 

Даний об’єкт - один з тих, що є в різних регіонах України і на території яких у період між 1960 і 1990 роками Збройними Силами колишнього СРСР у спеціалізованих сховищах (могильниках) були захороненні радіоактивні відходи, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР.

Україна попросила про допомогу у ліквідації радіоактивних відходів, розташованих на об’єкті “Вакуленчук” Державної прикордонної служби України (смт. Вакуленчук Житомирської обл.) для ліквідації їх негативного впливу на навколишнє середовище та населення і приведення території об’єкту до екологічно безпечного стану.

НАТО разом з Україною започаткували проект по захороненню таких відходів. Цей проект є допомогою Україні. Він передбачав виконання робіт трьома етапами (попереднє обстеження, вилучення радіоактивних відходів та елементів сховища, рекультивація території) на протязі одного року. Реалізацію проекту розпочато 1 січня 2016 року та завершено, згідно з визначеними термінами, до 31 грудня 2016 року. 

Зазначений проект реалізовувався в рамках Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки і постачання (ОНПП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні, яка була підписана 8 лютого 2013 року та ратифікована Верховною Радою України 17 червня 2015 року (Закон України № 526-VIII від 17.06.2015).

Провідною країною в цьому проекті є Федеративна Республіка Німеччина. ОНПП є виконавчою агенцією та відповідає за всі аспекти управління проектом до його завершення, відповідно до політики Трастового фонду НАТО.

Координатором та бенефіціаром з боку України в частині супроводу робіт з поводження з радіоактивними відходами є Державне агентство України з управління зоною відчуження.

Етапи реалізації проекту

1. Радіаційне обстеження об’єкту, вивчення історичної інформації майданчика з проведенням радіологічних і екологічних досліджень.

2. Підготовка технічного рішення, попередня обробка відходів, вилучення радіоактивних відходів, кондиціонування, пакування у відповідні контейнери та транспортування до місць захоронення.

3. Рекультивація території об’єкту, відновлення території до свого первинного стану.

Стан реалізації проекту

В листопаді 2015 року були завершені необхідні процедури і отримано дозвіл на реалізацію проекту. Потенційні виконавці, зареєстровані на сайті НАТО/NSPA, отримали інформацію для підготовки до участі у міжнародному конкурсі.

За попередніми результатами досліджень було виявлено наявність гамма-, бета-, альфа- та нейтронного випромінювання та радіоактивних відходів, які містять джерела кобальту (60Co), цезію (137Cs), стронцію (90Sr) і плутонію (239 Pu) та джерела випромінювання з швидкими нейтронами. Потужність дози досягала до 2500 мР/год. Точні габарити відходів, а також точна інженерна конструкція могильника були невідомі. Крім того, існував ризик витоку цих джерел за межі захоронення, у довкілля.

 Протягом лютого - травня 2016 року було успішно проведено роботи етапу 1 (обстеження та радіологічні дослідження) Державним спеціалізованим підприємством "Київський Державний Міжрегіональний спецкомбінат" та сформовано карту радіаційного забруднення.

За результатами міжнародного конкурсу (NSPA, Люксембург) 27 червня 2016 року підписаний контракт з Виконавцем - ТОВ «НТ-ІНЖИНІРИНГ» на виконання 2-го і 3-го етапів робіт. Протягом липня 2016 року, Виконавцем розроблено Технічне рішення для виконання робіт за Проектом, яке було погоджено з Держатомрегулювання України. ТОВ «НТ-ІНЖИНІРИНГ»  отримало ліцензію Держатомрегулювання України на право провадження діяльності з переробки та вилучення РАВ із сховища «Вакуленчук».

У період з 1 вересня по 31 грудня 2016 року ТОВ «НТ-ІНЖИНІРИНГ» успішно виконало всі роботи згідно Технічного рішення, а саме:

-         додаткове обстеження, підготовка майданчика та повна мобілізація з розгортанням на місці спеціалізованої техніки та обладнання для виконання робіт;

-         вилучення твердих РАВ з сховища, їх кондиціонування, контейнеризація та транспортування до місць захоронення;

-         вилучення рідких РАВ та їх переробка у тверді РАВ, для їх подальшого транспортування та захоронення;

-         вилучення, фрагментація та транспортування тіла сховища та прилеглого ґрунту до місць захоронення;

-         повна рекультивація території.

ТОВ «НТ-ІНЖИНІРИНГ» виконало Проект відповідно до вимог чинних державних та міжнародних стандартів і правил.

За результатами робіт отримано позитивне заключення контролюючих органів державної влади.

На сьогодні, радіаційний фон рекультивованої території відповідає визначеним безпечним нормам. Отриманий досвід планується використати у подальшому під час реалізації наступних проектів з ліквідації могильників “історичних” відходів.

 

 Результати реалізації проекту

Надано допомогу Україні країнами-членами НАТО у вирішенні проблеми зберігання та ліквідації історичного сховища радіоактивних відходів;

Повністю реабілітовано територію, на якій зберігались небезпечні радіоактивні відходи;

Поліпшено стан радіаційної безпеки та усунена загроза незаконного розповсюдження та використання цих радіоактивних відходів, знижено рівень соціальної і психологічної напруженості в регіоні, а також ліквідовано негативний вплив радіоактивних відходів на навколишнє природне середовище та безпеку населення;

Напрацьовано ключовий досвід реалізації проектів по ліквідації могильників «історичних» відходів та інших подібних місць неконтрольованого зберігання радіоактивних відходів на території України.

 {video}https://www.youtube.com/watch?v=Ff1jOxhKqAg&spfreload=5{/video}

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux