• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Про результати зустрічі міністрів оборони та закордонних справ країн-членів Альянсу у штаб-квартирі НАТО
Опубліковано 19 квітня 2012 року о 17:40

У рамках зустрічі відбулися такі заходи: засідання Ради НАТО-Росія, засідання Північноатлантичної ради у форматі країн – контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці під проводом НАТО в Афганістані та дві прес-конференції Генсекретаря НАТО, а також брифінг Міністра закордонних справ РФ С.Лаврова.

У своєму вступному слові перед засіданням Ради Росія-НАТО А.Ф.Расмуссен сказав:
„Нам є що святкувати разом. У наступному місяці виповнюється 15 років як ми підписали Основоположний акт Росія-НАТО та 10 років підписанню Римської декларації з питань відносин Росії з НАТО, за якою і була створена ця Рада. Нам потрібно лише згадати, що зроблено за останні п'ятнадцять років, щоб зрозуміти, що ми пройшли довгий шлях і багато чого добилися.
Ми можемо особливо пишатися результатами нашого співробітництва з метою створення сильного і стабільного Афганістану. Перші афганські техніки вже почали навчатися в центрі обслуговування вертольотів у Новосибірську, який фінансується Радою Росія-НАТО. Ми розширили угоду по транзиту. У цьому місяці кількість фахівців з країн Центральної Азії, що пройшли підготовку з боротьби з наркотиками, перевищить 2000 осіб.
Ми досягли також практичного прогресу в інших областях. Нещодавно тут, в Брюсселі, понад 70 цивільних і військових фахівців з країн НАТО і Росії провели спільні навчання з боротьби з тероризмом у відкритому морі. І одночасно у випробувальному центрі в Німеччині ми провели успішні навчання з протиракетної оборони. Ці комп'ютерні навчання проводилися у віртуальній реальності. Але вони показують, що співпраця між НАТО і Росією є реальною і може давати відчутні результати.
Добре відомо, що ми поки не досягли згоди з усіх питань. Але також ясно, що ми сповнені рішучості продовжити їх обговорення у будь-який час - тому що Рада Росія-НАТО є всеохоплюючим форумом. І вона має невикористаний потенціал.
Співпраця у ПРО може змінити наші відносини. І підвищити безпеку для всіх нас, оскільки ми стикаємося з однаковими загрозами. І нам варто співпрацювати для того, щоб ефективно захищатись від них.
У рамках НАТО ми досягли значних успіхів у розробці комплексної інтегрованої системи протиракетної оборони Альянсу. Ця система не загрожує Росії. Вона також не змінить стратегічний баланс. Так що я впевнений, що і у цій сфері ми зможемо знайти шлях вперед у дусі діалогу, довіри і транспарентності, який ми створили за столом переговорів протягом останніх п'ятнадцяти років”.

Після засідання Ради Росія-НАТО відбулася прес-конференція Генсекретаря НАТО, під час якої він, зокрема, наголосив:
„Це рік був важливим для відносин між Росією і НАТО. П'ятнадцять років тому ми підписали Основоположний акт між Росією і НАТО, який став першим кроком на шляху нашого стратегічного співробітництва.
Десять років тому ми створили Раду Росія-НАТО, щоб дати цій співпраці міцну основу і впевнене майбутнє.
З тих пір були злети і падіння. У деяких областях ми добилися великих успіхів. В інших - ми рухались повільно. Але в цілому, ми просунулися вперед. П'ятнадцять років тому мало хто очікував, що НАТО та Росія будуть боротися з тероризмом разом, але ми це робимо зараз.
П'ятнадцять років тому мало хто думав, що ми протидіятимемо піратству, але ми робимо це.
І п'ятнадцять років тому мало хто очікував, що ми разом допомагатимемо зробити Афганістан більш безпечним і стабільним, але ми робимо це.
Ми сподіваємось незабаром ширше використовувати транзитні можливості, запропоновані Росією для місії НАТО в Афганістані. Це дозволить нам перевозити вантажі в Афганістан і з Афганістану, використовуючи російську мережу залізничного і повітряного транспорту. Ми високо цінуємо внесок Росії в загальну безпеку, заснований на спільних інтересах.
Ми також обговорили Чиказький саміт. Як ви знаєте, ми погодились з новообраним Президентом В.Путіним про те, що було б важко провести в Чикаго Раду Росія-НАТО на вищому рівні, але ми незабаром організуємо двосторонню зустріч.
НАТО також запросила Росію взяти участь у розширеному засіданні по Афганістану в Чикаго, тому що Росія, вочевидь, зацікавлена у забезпеченні регіональної безпеки. І в інтересах забезпечення транспарентності і довіри ми сьогодні обговорили з міністром С.Лавровим порядок денний саміту, шляхи подальшої співпраці з Афганістаном та пакет дій, який ми плануємо затвердити в Чикаго, а також питання протиракетної оборони.
Крім того, ми обговорили ті питання, де ми, як і раніше, маємо розбіжності принципового характеру. Грузія є одним з таких питань. НАТО підтримує суверенітет Грузії та її територіальну цілісність в рамках міжнародно визнаних кордонів.
Ще одним питанням, з якого ми поки що не дійшли згоди, є шляхи просування у співробітництві в галузі протиракетної оборони. Але саме у цьому і полягає цінність створеної десять років тому Ради Росія-НАТО. Ми можемо обговорювати будь-які питання у будь-який час.
І хоча цей діалог не завжди є легким, ми продовжуємо вивчати різні варіанти і можливості. Наприклад, минулого місяця Рада Росія-НАТО провела в Німеччині віртуальні військові навчання з протиракетної оборони театру дій. Це крок у правильному напрямку. І ми сповнені рішучості продовжувати цю роботу.
За останні 15 років стало ясно, що співпраця між НАТО і Росією має сенс і дійсно працює. Вона забезпечує більш високий рівень безпеки як для НАТО, так і для Росії. А за рахунок збільшення рівня безпеки зміцнюється довіра.
Я очікую, що наша співпраця зміцнюватиметься. Безпеки буде більше. І більше довіри. Оскільки вони є життєвоважливими стовпами стратегічних відносин, які ми домовилися розвивати».

Відповідаючи на запитання про можливість надання гарантій Російській Федерації щодо ненаправленості системи ПРО проти Росії, Генсекретар заявив, що розвиток системи протиракетної оборони в Європі не становить загрози для жодної з держав.
„В рамках Альянсу ми досягли значного прогресу у розвитку інтегрованої загальнонатівської протиракетної системи. Вона не загрожує Росії і не порушує стратегічного балансу. Я впевнений, що і в цьому ми зможемо знайти спільну мову в дусі діалогу, довіри та прозорості, які ми вибудовували за цим столом переговорів останні 15 років”, - зазначив він.
На думку Глави Альянсу, система ПРО НАТО технічно не призначена обмежувати військовий потенціал Росії.
„Щодо політичних гарантій, то в цьому році виповнюється 15 років Основоположному акту Росія-НАТО, в якому обидві сторони вже чітко заявили, що не розглядають один одного як супротивників… Найкращою гарантією для Росії стане практичне співробітництво з НАТО у сфері ПРО, обмін інформацією, спільний аналіз загроз. Це дозволить Росії на власні очі побачити, що ця система не спрямована проти неї”, - сказав А.Ф.Расмуссен.
Стосовно можливості приїзду Президента РФ В.Путіна до Чикаго А.Ф.Расмуссен запевнив, що засідання Ради Росія-НАТО в Чикаго не буде. Разом з тим він зазначив, що під час сьогоднішнього засідання було погоджено, що співпраця між РФ і НАТО не залежить від якоїсь однієї конкретної зустрічі і триватиме поза межами саміту в Чикаго.
Генеральний секретар також заявив, що НАТО запрошує Росію співпрацювати з Альянсом у напрямку аналізу ядерних загроз спільній безпеці та створення відповідних спільних центрів.

У вступному слові перед засіданням Північноатлантичної ради у форматі країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці під проводом НАТО в Афганістані А.Ф.Расмуссен зазначив:
“Зараз наші війська в Афганістані знаходяться на етапі передачі афганським силам безпеки відповідальності за забезпечення безпеки в країні, яка має завершитися до кінця 2014 року.
Це те, про що ми погодилися на останньому саміті НАТО в Лісабоні. Це велике досягнення. І воно стало можливим завдяки мужності, рішучості та самовідданості наших афганських партнерів і всіх 50 країн, що співпрацюють у МССБ.
Передача повноважень іде активно й у встановлені терміни. Половина населення Афганістану в даний час проживає у районах, де афганські війська несуть відповідальність за безпеку. Я думаю, що у найближчі місяці все більше районів і провінцій Афганістану поступово перейдуть під відповідальність афганців. По мірі того, як афганські сили перебирають на себе більшу відповідальність у сфері безпеки, наші сили можуть брати на себе більше функцій у напрямку її підтримки і забезпечення.
Наші зобов'язання в Афганістані залишаються незмінними: ми готові і здатні вести, якщо це необхідно, бойові дії. І ми збережемо цю можливість до завершення нашої місії.
У Лісабоні ми визначили мету передачі повноважень: до 2014 року досягти готовності афганської сторони повністю забезпечувати власну безпеку. Ця мета залишається незмінною. Наш план досягнення цієї мети, як і наша рішучість втілити його у життя, також залишаються без змін.
На саміті в Чикаго в наступному місяці ми вирішимо, як завершити передачу повноважень. І ми домовимося про нашу підтримку Афганістану після цього. Будемо обговорювати завдання, які виконуватиме НАТО після 2014 року для надання необхідної допомоги шляхом навчання, підготовки та консультацій нашим афганським партнерам. Ми готові робити свій внесок у фінансування майбутніх афганських сил безпеки спільно з нашими міжнародними партнерами.
Будемо обговорювати всі ці питання сьогодні вранці, щоб прокласти шлях для успішного саміту в Чикаго. Саміт, який підтвердить нашу підтримку стабільного і безпечного майбутнього Афганістану. Це те, що НАТО і наші партнери по МССБ хочуть для Афганістану. Це те, що афганці хочуть для себе. І це в інтересах нашої власної безпеки”.

У свою чергу, під час брифінгу Міністр закордонних справ РФ С.Лавров закликав долати розбіжності з НАТО через більше розуміння один одного і заявив, що РФ до цього готова.
Він також зазначив, що Росія поки не визначилася з рівнем участі в саміті НАТО, який пройде через місяць у Чикаго.
„Важливий не стільки зовнішній ефект, який напевно очікується в Чикаго, а конкретна спільна робота. І якщо, як і раніше, в Росії зацікавлені як у партнері для співпраці по Афганістану, то я взагалі відмовляюся розуміти, чому нас знову не хочуть запрошувати на регулярні зустрічі, які експерти та посли проводять тут, в Брюсселі. Так що ми, з урахуванням всіх цих обставин, розглянемо це запрошення і, думаю, найближчим часом дамо відповідь”, - сказав С.Лавров.
Конкретизуючи свої слова Міністр зазначив: „Історія полягає в тому, що вже років п'ять чи шість ми пропонуємо нашим натовським партнерам, щоб вони запрошували нас на регулярні зустрічі країн-постачальників контингентів для міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF), які проводяться в Брюсселі. Ми це пояснювали так: ми не поставляємо контингенти до складу міжнародних сил, але ми надаємо можливості транзиту, які дуже і дуже високо оцінюються партнерами, які надають маршрути, що відіграють зараз вирішальну роль у постачанні контингентів і заміні обладнання”, - сказав він.
За словами С.Лаврова, в Росії вважають свій внесок у діяльність МССБ щодо виконання рішення ООН не меншим, ніж країн, «які направили в Афганістан офіцерів для роботи в штабі і завдяки цьому мають право брати участь у зустрічах країн-контрибуторів контингентів”. За його словами, „якщо дивитися відкритими очима, без бюрократичних шор, - це несправедливо, нечесно”.
Він уточнив, що, коли російська сторона отримала запрошення на зустріч з Афганістану в Чикаго, в РФ поцікавилися, чи означає це, що після Чикаго РФ братиме участь у зустрічах з Афганістану в Брюсселі на регулярній основі.
„Виявилося, що ні. Виявилося, що це запрошення одноразове - просто взяти участь в урочистостях з нагоди того, як все добре йде в Афганістані”, - сказав С. Лавров.
Він також зазначив, що під час засідання РНР він звернув увагу НАТО на пропозиції ОДКБ налагодити співпрацю, починаючи з боротьби з виробництвом наркотиків, їх транспортуванням.
Відносно гарантій щодо ПРО, то, за словами С.Лаврова, РФ вважає їх недостатніми.
„Нам потрібні чіткі і тверді гарантії, що система ПРО не направлена проти нас, причому обов'язково доповнені узгодженими спільно військово-технічними критеріями, які дозволять протягом всієї реалізації протиракетного проекту США і НАТО переконуватися, що він не спрямований проти жодної з європейських країн, включаючи Росію”, - підкреслив С.Лавров. „Сподіваємося, що рішення з питань ПРО, які планується прийняти на саміті НАТО в Чикаго, не перекреслять можливості нашої спільної роботи”, - сказав він.
Щодо взаємного скорочення тактичної ядерної зброї, то про це, за словами Міністра, можна буде говорити тільки після того, як США приберуть його з Європи. „Щоб на якомусь етапі починати розмову, треба спочатку порівняти позиції: вивести на територію держави-господаря цю зброю, демонтувати цю інфраструктуру, а потім вже можна буде повернутися до цієї теми в контексті загальної стратегічної стабільності”, - пояснив С.Лавров.
Глава російського МЗС також зазначив, що Москву непокоїть процес швидкої ремілітаризації Грузії та перспектива її членства в НАТО. За словами С.Лаврова, М.Саакашвілі заявив, що домігся повного відновлення військових поставок і обіцянки прийняти Грузію в НАТО. „Це все викликає тривогу, тому що ми не хочемо чергової дестабілізації на Південному Кавказі”, - заявив Міністр.
За словами С.Лаврова, з початку 2008 року Росія докладала всіх зусиль, щоб не допустити військового вирішення територіальних проблем Грузії, і намагалася розробити документ про незастосування сили, який підписали б усі сторони конфлікту, проте Грузія, за словами Міністра, відмовилася його підписувати.
„Ми зацікавлені в тому, щоб на Південному Кавказі все держави, які там розташовані, налагоджували між собою конструктивні контакти без якихось реваншистських задумів, без якихось спроб чергових авантюр”, - сказав С.Лавров.
Серед іншого C.Лавров зазначив, що у ситуації з Сирією НАТО треба винести уроки з лівійської кризи: щодо жертв серед цивільного населення, дестабалазації регіону, контрабанди зброї.
За його словами, у ході зустрічей з керівництвом Альянсу та Держсекретарем США він отримав запевнення, що НАТО не має наміру втручатися у події в Сирії. Він зазначив, що під час обговорення цього питання усі сторони погодилися підтримувати План К.Анана і зусилля ООН з врегулювання ситуації.
С.Лавров закликав усіх, хто має контакти з опозиційними силами у Сирії, також вплинути на них з метою втілення Плану К.Анана. На думку російського дипломата, дуже легко критикувати лише уряд країни, не зважаючи на дії опозиції. Як приклад він навів дані про те, що біженці із Сирії до Туреччини не просто тікають від режиму, а відпочивають там, щоб потім повернутися і атакувати прикордонників у Сирії. Саме тому позиція РФ є незмінною, і вона не дозволить створювати жодних коридорів для біженців, які можуть слугувати в майбутньому для контрабанди зброї на підтримку опозиції.

У вступному слові під час заключної прес-конференції за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ та оборони країн-членів НАТО А.Ф.Расмуссен наголосив:
“Сьогодні був дуже продуктивний день. Ми щойно обговорили плани наших дій в Афганістані у майбутньому.
В обговоренні взяли участь представники 28 країн НАТО та 22 держав-контрибуторів МССБ, які на входять в Альянс, а також міністри закордонних справ і оборони Афганістану, Високий представник Європейського Союзу, Спеціальний представник Організації Об'єднаних Націй та міністр закордонних справ Японії.
Все це свідчить, що операція в Афганістані є справою всього світу. Через місяць усі ці країни та організації зберуться разом на найвищому рівні на саміті в Чикаго. До нас приєднаються й інші країни, які зацікавлені у стабільності в Афганістані. Я очікую, що у заході візьмуть участь лідери 60 країн і міжнародних організацій. Це буде найбільший саміт, який будь-коли проводила НАТО.
А причина проста: Афганістан є проблемою для всього світу. Ми всі хочемо, щоб він став більш безпечним, сильним і стабільним. Задля цього ми працюємо разом. І ми робимо успіхи.
Ми добиваємося успіху на місцях. Ми вже підготували більше 330 000 осіб для афганських сил безпеки. Афганські солдати і поліцейські забезпечують безпеку в районах, де проживає половина населення країни, і я очікую, що вони найближчим часом переберуть на себе відповідальність у ще більшій кількості районів, по мірі того, як просувається процес передачі повноважень у всій країні.
Ми також бачимо прогрес у наших довгострокових відносинах. Низка союзників уклала або укладає стратегічні угоди з Афганістаном. Ці угоди забезпечать міцну основу для майбутньої безпеки в Афганістані.
І ми бачимо прогрес у міжнародній підтримці довгострокових перетворень в Афганістані та відбудови цієї країни. Втілюються в життя домовленості, досягнуті на конференції в Бонні у грудні минулого року, і відкривається шлях для конференції в Токіо в липні ц.р.
З урахуванням цього НАТО разом з партнерами в Чикаго визначить, яким чином забезпечити успіх передачі повноважень для забезпечення безпеки афганцям до кінця 2014 року, а також яким чином ми будемо підтримувати Афганістан після цього.
Для НАТО це означатиме затвердження конкретного узгодженого плану дій на заключних етапах передачі повноважень, коли основні зусилля замість ведення бойових дій концентруватимуться на бойовій підготовці, наданні дорадчих послуг і допомоги. І ми затвердимо план нашої взаємодії після закінчення перехідного періоду в 2014 році.
Перед міжнародним співтовариством постане завдання щодо необхідності визначення, яким чином надавати підтримку Афганістану після завершення передачі повноважень. Зокрема, необхідно буде забезпечити стійке й адекватне фінансування афганських сил безпеки. НАТО і наші партнери по МССБ будуть вносити свою частку. Але, звичайно, потрібні зобов'язання всього міжнародного співтовариства.
А наші афганські партнери, у свою чергу, виконуватимуть власні зобов'язання - зміцнення демократії та верховенства права, забезпечення дотримання прав людини (включаючи права жінок) та боротьбу з корупцією.
Ми всі хочемо, щоб Афганістан став безпечним і стабільним. І маємо досягти цієї мети”.
Відповідаючи на запитання А.Ф.Расмуссен запевнив, що НАТО не має наміру проводити операції проти терористичних та екстремістських груп на території Пакистану. “НАТО і міжнародні сили сприяння безпеки проводять операції тільки в Афганістані”.
При цьому А.Ф.Расмуссен підкреслив, що НАТО діє строго в рамках мандату ООН.
Генсекретар НАТО також закликав владу Пакистану посилити заходи з ліквідації терористичних груп у прикордонному з Афганістаном окрузі країни, а також відновити маршрути поставок вантажів НАТО через Пакистан до Афганістану.
“Ми сподіваємося, що ці шляхи будуть відновлені якомога швидше”, - сказав А.Ф.Расмуссен.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux