• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Президент України: Україна вийшла на найвищий рівень співпраці з Північноатлантичним альянсом
Опубліковано 10 вересня 2014 року о 17:52

Виступаючи на засіданні Кабінету Міністрів України, Президент України Петро Порошенко поінформував про результати саміту Комісії Україна-НАТО в Уельсі 4 вересня 2014 року.

Виступ Президента України на засіданні Уряду 10 вересня ц.р.:

Шановний Арсенію Петровичу! Шановний Олександре Валентиновичу! Шановні члени Уряду, голови обласних державних адміністрацій! Шановні колеги, телеглядачі!

Перш за все, я радий бути присутнім сьогодні на засіданні Уряду, це моя перша участь як Голови держави. І впевнений, що сьогодні сам час потребує від нас рішучих, чітко скоординованих і об’єднаних дій.

У неділю на нараді з силовиками ми домовилися з Прем’єр-міністром і з Головою Верховної Ради про проведення цього засідання. Чіткі доручення отримали керівники силових відомств, і я впевнений у тому, що питання, які сьогодні винесені на порядок денний, від розгляду яких залежить серйозне зміцнення обороноздатності нашої держави, будуть сприяти нашій скоординованій роботі.

Але перш, ніж ми з вами заслухаємо відповідних міністрів, я хотів би скористатися цією можливістю і проінформувати про зусилля з реалізації мирного плану.

Завдяки мужності і звитязі українських військових, славних воїнів Збройних Сил України, Національної гвардії, Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби за червень-серпень нам вдалося суттєво скоротити територію, контрольовану бойовиками. З терористичної неволі визволено мільйони громадян України, у першу чергу жителів Донбасу.

Але наш героїчний наступ змусив ворога вдатися до прямого вторгнення на територію Української держави, до використання підрозділів регулярної армії Російської Федерації, до ще більш масованого постачання техніки і високоточної зброї у комплекті з фахівцями, які вміють професійно нею користуватися і холоднокровно вбивають українців.

Людське життя є найвищою цінністю, і ми повинні зробити все можливе і неможливе для того, щоб припинити кровопролиття, щоб зупинити страждання людей. І саме тому я вийшов з ініціативою про негайне припинення вогню. Домовилися про це в розмові з президентом Російської Федерації В.Путіним після того, як в Мінську в рамках тристоронньої контактної групи було підписано відповідний протокол, підкреслюю, протокол на основі мирного плану Президента України.

Так, режим припинення вогню запроваджується зараз дуже непросто, дуже важко. Терористи під час цього намагаються постійно спровокувати українські війська. Розраховую зараз, і проведені всі необхідні консультації з представниками ОБСЄ, спеціальною моніторинговою групою, яка вже працює достатньо давно в Києві, на те, що саме ця організація візьме на себе левову частину навантаження щодо моніторингу, верифікації, забезпечення суворого дотримання режиму припинення вогню з усіх боків.

Повномасштабні бойові дії, і я відповідально хочу на цьому наголосити, з 5 вересня з 18-ої години не ведуться. На жаль, цього не можна побачити по екранах більшості телеканалів, але я можу сказати: обстановка на фронті кардинально змінилася. Кожен день до 5 вересня, особливо в останні дні країна втрачала десятки життів своїх героїв! Кожен день, коли тобі вночі телефонували, серце стискалося, коли тобі повідомляли про черговий штурм, артилерійський обстріл, а також системами залпового вогню, які забирали життя найкращих українців. Я пропоную вшанувати їх хвилиною мовчання.

Що ми маємо зараз після підписання протоколу? Не лише збережені українські життя, не лише зупинку наступу регулярних збройних сил сусідньої країни. Розпочався процес звільнення українських військових і цивільних, які утримувалися незаконними збройними формуваннями. Вже сьогодні з часу оголошення припинення вогню звільнено майже 700 наших українських громадян. До кінця цього тижня існує чіткий графік, коли ще 500 українців нарешті отримають можливість повернутися додому.

Мінський протокол передбачає не лише режим припинення вогню, а й окреслює контури майбутнього політичного врегулювання. Я розумію, що ми вступили в передвиборчу кампанію, я розумію, що зараз комусь дуже хочеться створити неіснуючу сенсацію, продовжити війну, але народ України сьогодні потребує миру. Я в цьому твердо переконаний. І я не маю жодного сумніву, що специфіка цієї кампанії мала б спонукати всіх відповідальних політиків не вдаватися до політиканства, до політичних спекуляцій і об'єднатися навколо збереження миру в державі.

Я хотів би чітко проінформувати, наголосити, що Україна не зробила жодних поступок у питанні своєї територіальної цілісності, в питанні свого державного устрою. Ще раз наголошую: зараз йде війна за незалежність України, не більше - не менше, за існування нашої держави, і ми нікому не здамо ані питання суверенного устрою нашої держави, ані питання незалежності, ані питання територіальної цілісності. Ми залишаємося соборною і унітарною державою. І для того, щоб всі в цьому мали можливість переконатися, я наполіг на тому, незважаючи на нібито відсутність таких домовленостей, щоб усі документи, які підписуються, негайно були оприлюднені, і щоб кожен мав можливість у цьому переконатися.

Протокол передбачає відновлення і збереження суверенітету України на всій території Донбасу, в тому числі і на тій, яка зараз тимчасово контролюється бойовиками. Ця частина теж повернеться в правове поле України.

Звертаю вашу увагу, що ні про яку федералізацію, ні про яке відчуження в протоколі не йдеться і йтися не може.

Ще раз наголошую, що такі утворення, як так звані ЛНР, ДНР, в документі не згадуються взагалі. Оговорено, що Закон України “Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей” передбачає чітко статус цих регіонів у складі України.

Наступного тижня цей проект буде внесено до Верховної Ради України. І я просив би, від цього залежить доля миру, цей проект забезпечує мирне повернення цих районів під український суверенітет, підтримки зазначеного законопроекту. Я просив би, щоб ми ні в якому разі не зірвали мирний процес.

Можу погодитися, напевно, ми будемо не в захваті від складу місцевих депутатів, яких на дострокових парламентських виборах оберуть мешканці Луганська і Донецька. Але хіба не краще, щоб політика вирішувалася виборчими бюлетенями, а не автоматними чергами та залпами градів? Альтернативи цьому шляху не існує, ми маємо навчитися визнавати вибір тих, за кого будуть голосувати в Донецьку і Луганську, і спільно будувати державу.

Шановні друзі! Я буду відвертим, я не можу сказати, напевно, один Господь знає, як довго буде тривати режим припинення вогню. Я можу лише запевнити вас, що українська влада спільно буде робити все можливе для того, щоб зберегти мир.

Але при цьому розслаблятися у нас немає жодних підстав. Ми вже зараз здійснюємо перегрупування частин наших Збройних Сил, Національної гвардії, прикордонників, але не для нападу і наступу, а для того, щоб гарантовано й ефективно забезпечити захист своєї території.

Щойно, я наголошую, третю чергу часткової мобілізації. Тризмінна робота оборонних підприємств України, яка була налагоджена за останні тижні, сьогодні дає можливість постачати у війська щоденно, щодобово до 30 одиниць броньованої техніки з відновлення боєздатності після бойових дій або зі складів.

Три лінії оборони Маріуполя, велике угрупування військових та патріотичний порив місцевого населення – жителів Маріуполя, сповнених рішучості захистити місто, створюють надійний заслон від можливої атаки з боку ворога до цього квітучого і дуже проукраїнського зараз міста. Я в цьому переконався особисто позавчора, відвідавши Маріуполь.

Так, наше військо створюється з коліс, протягом лише останніх шести місяців, в той час як нам протистоїть одна з найбільших армій світу, військова потуга в Європі № 1, збройні сили якої протягом останніх 10-15 років постійно модернізувалися і сьогодні володіють найсучаснішою, найточнішою, найдосконалішою зброєю в світі. Крім того, вони ще й набралися досвіду в різних "гарячих точках", і це, на жаль, тривала військова загроза, і вона не минеться і в тому випадку, коли поточна криза завершиться найближчим часом.

Нам треба навчитися жити в таких умовах, і горизонт нашого стратегічного планування не місяці і навіть не роки – десятиліття.

Звертаю вашу увагу, що в день, коли підписаний в Мінську меморандум тристоронньої групи в Нью-Порті проходив саміт найбільшої безпекової організації світу – саміт НАТО. Можу наголосити, що, дякуючи зусиллям українських представників, ми вийшли зараз на наймаксимальніший, найвищий рівень співпраці з Північноатлантичним альянсом, який тільки може бути в країні, яка не є членом НАТО. З низкою країн на двосторонньому рівні нам вдалося домовитися про суттєве розширення військово-технічного співробітництва.

Я не маю жодного сумніву, що весь світ сьогодні продемонстрував бажання допомогти нам захистити себе. Але є реальність, друзі. Ніхто за Україну воювати на нашій території не буде. Це наш хрест. Це наш святий обов'язок. Зобов'язання влади – зробити все можливе для того, щоб українському солдату було чим воювати, щоб створити умови захистити себе, ефективно діяти, для цього використати міжнародне співробітництво, але це справа Українського війська. І в тому числі підвищувати нашу обороноздатність – це наш з вами святий обов'язок.

Сьогодні ми заслухаємо Голову Прикордонної служби, я сподіваюсь, буде можливість виступити і Міністру оборони. Думаю, що варто послухати Нацгвардію і Міністра внутрішніх справ.

Я впевнений в тому, що матеріали, які зараз нам пропонуються, там сформульовані реальні потреби армії. Українська держава зробить все можливе для того, щоб сьогодні забезпечити українського воїна всім необхідним. Ми будемо задовольняти потреби і у зброї, і в техніці, і в грошах, як би важко не було.

Ще 2,5 тис. років тому давньогрецький історик Фукідід дійшов висновку, що успіх війни в тому числі залежить і від фінансів. Він знав, що казав, бо писав історію війни, в якій сам брав участь. Як би це не було важко, я запевняю: ми спільно знайдемо гроші на оборону і зробимо так, щоб значна частка коштів пішла не в пісок і не зависла на рахунках. Якщо ми не збудуємо ефективну систему воєнного управління, логістики і контролю за використанням ресурсів, ми нікого не переможемо. Та система, яка існує зараз, – громіздка, допотопна, архаїчна. Я чекаю сьогодні пропозицій зі створення такої системи, якій би аплодували і українські воїни, і волонтери, і весь український народ, щоб дослідити кожен тромб у системі, який робить наше військо неефективним. Волонтери, до речі, на моїй вчорашній зустрічі підказали, як краще це робити.

Не маю жодного сумніву, що потреби армії слід визначати не застарілими нормами постачання за пожовклими папірцями та інструкціями, а по тому, що реально сьогодні необхідно бійцям і підрозділам в зоні АТО, конкретному солдату, конкретній бригаді, батальйону, взводу, роті.

Ми сьогодні маємо обговорити готовність не лише Міноборони, а всіх підприємств, установ, організацій до виконання мобілізаційних завдань, незалежно від форми власності. Війна дуже негативно впливає на нашу економіку і економіка без реформ надто слабка, щоб гарантувати перемогу. Щоб розірвати це коло, ми маємо прискорити реформи. І можу сказати, що ми з Урядом, з керівництвом Парламенту робимо все можливе, щоб скоординувати і прискорити те реформування, якого країна вже зачекалася.

Нема лиха без добра – вчить народна мудрість. І, оскільки військова загроза, на жаль, зараз носить довготривалий характер, нагальні потреби оборони країни можуть зробити військово-промисловий комплекс одним з локомотивів вітчизняної економіки.

Ще одне питання – це охорони українського державного кордону та захисне укріплення лінії безпосереднього протистояння з бойовиками. Якщо без лінії Маннергейма не обійтися, отже, треба зводити і такі фортифікації, тільки ще більш потужні, з урахуванням досвіду попередників. Звертаю увагу: не фортифікаційні споруди зразка 1941-1942 рр., а те, що сьогодні потребує сучасна оборонна наука – глибоко ешелонована оборона з танковими позиціями, з механізмами захисту від систем залпового вогню, з сучасною комунікацією, з чіткою взаємодією всіх підрозділів, які задіяні в антитерористичній операції, зі спеціальною зоною, яка дозволяє ефективно застосовувати зброю. Я не виключаю, що найближчим часом доведеться створити особливий режим перебування громадян в зонах, що прилягають до зони антитерористичної операції.

Заслуговує на увагу ініціатива громадськості щодо розробки стратегічного плану та створення інфраструктури для організації так званого партизанського руху. Ми й до цього маємо бути готові, бо береженого Бог береже. Вже сама думка про те, що кожен метр української землі горітиме під ногами окупантів, має стати стримуючим фактором від широкомасштабного вторгнення. Зміцнення обороноздатності – це один із способів боротьби за мир. Ми не прагнемо війни, ми хочемо миру. Але якщо хочеш миру, порох треба тримати сухим.

На кожному з тут присутніх лежить колосальна відповідальність за захист країни. Я впевнений, що сьогодні у нас відбудеться фахова дискусія з цього приводу. Прошу не коливати повітря лише переліком проблем, нам вони дуже добре відомі, а одразу пропонувати шляхи їхнього вирішення в тих умовах і тими ресурсами, які є в нашому розпорядженні.

Ще раз підкреслюю, навіть тема нашого засідання – зміцнення обороноздатності, планування і будівництво фортифікаційних споруд, планування рубежів оборони, перегрупування і забезпечення підвищення більшої ефективності дій наших Збройних Сил і силових підрозділів, все це робиться виключно для одного – ми маємо зберегти мир в державі, і ми це зробимо, я в цьому переконаний, я в це вірю.

Дуже дякую за увагу!


Джерело: ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=247590964&cat_id=244823857

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux