• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Глава делегації спостерігачів від ПА НАТО на Президентських виборах в Україні Карл Ламерс: “Наша оцінка чітка - українська влада та український народ зробили ці вибори успішними”
Опубліковано 26 травня 2014 року о 17:15

Незважаючи на винятково складну економічну ситуацію, ми пересвідчились у добре сформованому виборчому процесі та роботі членів виборчих дільниць, які виконували свої обов’язки самовіддано та з професіоналізмом, іноді у вкрай складних умовах. Також ми побачили український народ, який проявив віру в майбутнє своєї країни шляхом голосування великою чисельністю у тих регіонах, де вони могли зробити це», продовжив К. Ламерс.

На офіційній веб-сторінці Парламентської асамблеї НАТО розміщено попередні коментарі з приводу виборів Президента України, які відбулись 25 травня ц.р.

У повідомленні під назвою «Незважаючи на насилля та загрози на Сході, вибори в Україні характеризуються високою явкою та рішучістю гарантувати основні свободи, - зазначають міжнародні спостерігачі» міститься низка коментарів міжнародних спостерігачів від ОБСЄ, ПА РЄ, ПА НАТО та ін.

Так, за оцінками керівника короткострокової спостережної місії ОБСЄ Жоао Соареса, «ці вибори довели демократичний дух народу України, який мав можливість по справжньому висловити свою волю на виборах та показав її у величезній кількості. Виборчі та безпековіі структури України заслуговують на похвалу за їх зусилля, які за надзвичайних обставин сприяли успішному проведенню виборів та значною мірою підтвердили демократичні зобов’язання.

В повідомленні ПА НАТО йдеться про те, що значні зусилля були зроблені виборчими органами для проведення голосування по всій країні, незважаючи на продовження заворушень та насилля на Сході України, що суттєво вплинуло на передвиборчу обстановку, негативно позначилось на ситуації з дотриманням прав людини, перешкоджало проведенню важливого спостереження та мало величезний негативний вплив на приготування до виборів. Примусові виселення та закриття окружних виборчих дільниць з боку озброєних груп, викрадення, погрози вбивством, насильницькі проникнення в приватні будинки та вилучення обладнання і виборчих матеріалів були спробами запобігти проведенню виборів та відмовити громадян від їхнього права голосу».

За словами іншого спостерігача, керівника делегації спостережної місії ПА РЄ Андреаса Гросса: «надзвичайна якість учорашніх виборів надає змогу новому Президенту України правомірно започаткувати негайний повномасштабний діалог з усіма громадянами, які проживають в східних регіонах, відновити їх довіру та впевненість, а також децентралізувати владу з метою збереження єдності країни шляхом поваги до різноманітності українського суспільства. Немає військового вирішення сьогоднішньої кризи, і ті, хто мають бути разом, повинні прийти разом до діалогу, взаєморозуміння, соціальних реформ та більшої справедливості».

Також ПА НАТО зазначає, що вибори не відбулись у Криму, який наразі не перебуває під контролем української влади, і українські громадяни, які наразі проживають там, зіткнулись з серйозними труднощами в контексті участі у виборах.

«У зв’язку з триваючими погрозами територіальної цілісності України, нажаль багато з громадян були позбавлені можливості голосувати у Донецьку та Луганську, а також майже усі громадяни в Криму» - прокоментував глава делегації ПА ОБСЄ Ілкка Канерва - «проте, вражаюча явка громадян на решті території країни, дала суттєву відсіч тим, хто прагне заперечити єдність та прогрес України».

На погляд ПА НАТО, незважаючи на складну економічну ситуацію та брак часу, Центральна виборча комісія працювала незалежно, неупереджено та ефективно, та, в цілому, виконала усі встановлені законом терміни. Однак, відсутність адекватного регулювання декількох аспектів виборів, знизили однорідність в адмініструванні процесу. Численні заміни кандидатів в окружних та дільничних виборчих комісіях позначилась на стабільності та ефективності адмініструванні виборчого процесу, проте, більшість комісій поза межами регіонів Донецька та Луганська змогли подолати тимчасові обмеження, часті зміни в їх складі, а також деякі проблеми в ресурсах.

«Перед неділею (днем проведення виборів) усі погодились, що ці вибори будуть досить важливою, хоча й досить важкою подією, але мало хто вірив, що все пройде успішно. Наша оцінка чітка: українська влада та український народ зробили ці вибори успішними», заявив Карл Ламерс, Глава делегації ПА НАТО. «Незважаючи на винятково складну економічну ситуацію, ми пересвідчились у добре сформованому виборчому процесі та роботі членів виборчих дільниць, які виконували свої обов’язки самовіддано та з професіоналізмом, іноді у вкрай складних умовах. А також ми побачили український народ, який проявив віру в майбутнє своєї країни шляхом голосування великою чисельністю у тих регіонах, де вони могли зробити це», продовжив К.Ламерс.

«Ці вибори заклали міцну основу для майбутнього України, реалізації її насущних завдань економічної консолідації, політичних реформ та об’єднання країни», заявив Гьоран Фьорм, голова делегації ЄП.

Більшість кандидатів мали змогу провести передвиборчу кампанію без обмежень, за винятком двох східних регіонів, хоча там було декілька агітаційних інцидентів, пов’язаних, у тому числі, із залякуванням та нападами на партійні та передвиборчі штаби та рядом випадків, де передвиборча кампанія кандидатів була ускладнена.

«Щодо позитивної оцінки ходу виборів, то, на відміну від попередніх, спостерігачами не виявлено жодного випадку зловживання державними ресурсами. Незважаючи на нещодавні поправки до правил фінансування агітаційної кампанії, вони мають бути додатково закріплені в майбутньому, з метою надання більшого контролю та прозорості», зазначено у заяві спостерігачів.

Можливості засобів масової інформації різноманітні, проте відсутність автономії ЗМІ від політичних чи корпоративних інтересів часто впливають на їхню редакційну незалежність. Свобода засобів масової інформації була сильно підірвана на Сході країни, де журналісти та ЗМІ зіткнулись з погрозами та домаганнями під час передвиборчої кампанії. Редакційне висвітлення кандидатів було обмежене та зосереджене тільки на кількох з них. Організація та трансляція дебатів серед кандидатів на державному телебаченні та ухвалення закону про перетворення державного телебачення в сервіс публічного віщання, обидві ініціативи були схвалені спостерігачами. Проте, у своїй заяві спостерігачі зазначили й про кроки, які були здійснені з метою призупинення деяких каналів, які нібито віщають пропаганду, в той час як вони не мали прямого впливу на вибори.

У заяві також йдеться, що нормативно-правова база є достатньою для проведення демократичних виборів. Численні поправки, які були внесені у цей період, були здійснені з метою реагування на швидку зміну політичного та безпекового середовища, а також в якості подальшого кроку для здійснення реформи виборчої системи. Поряд з тим, що більшість змін були розцінені суб’єктами виборчого процесу як необхідні, їх результатом стали суттєво змінені рамки у порівнянні з тими, що були на момент оголошення виборів.

Хоча голосування значною мірою проводилось відповідно до процедур, спостерігались довгі черги у деяких частинах країни, а також було помічено технічні проблеми на ранніх стадіях процесу підрахунку голосів.

«За два місяці нашої місії, яка працювала в Україні, ми стали свідками вражаючих зусиль виборчих органів з метою забезпечення прав громадян проголосувати», зазначила Тана де Зулуета, Глава довготривалої місії ОБСЄ/БДІПЛ «БДІПЛ направило більше ніж 1000 спостерігачів з 49 країн світу, щоб стежити за процесом у день виборів. На підставі їхніх доповідей, я можу з впевненістю сказати, що ті виборці, які мали можливість кинути свої бюлетені, взяли участь у процесі, який, в значній мірі, відбувся відповідно до міжнародних зобов’язань та поваги до основних свобод громадян», резюмувала вона.

За додатковою інформацією звертатися до:

Thomas Rymer, OSCE/ODIHR, +380 67 242 2843, or +48 609 522 266, [email protected]

Richard Solash, OSCE PA, +380 67 242 2851, or +45 60 10 83 80, [email protected]

Nathalie Bargellini, PACE, +33 6 65 40 32 82, ‎[email protected]

Nikolina Vassileva, EP, +32 473 85 23 69, [email protected]

Svitlana Svetova, NATO PA, +380 97 669 7503, or +32 472 888 700, [email protected]

Джерело: веб-сторінка ПА НАТО http://www.nato-pa.int/default.asp?CAT2=0&CAT1=0&CAT0=0&SHORTCUT=3464

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux