• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
Генсекретар НАТО А.Ф.Расмуссен: Саміт у Чикаго буде зустріччю на вищому рівні, де братимуться зобов'язання
Опубліковано 11 травня 2012 року о 13:40

11 травня ц.р. у штаб-квартирі НАТО Генсекретар А.Ф.Расмуссен виступив на щомісячному брифінгу.

Основними темами виступу Генерального секретаря Альянсу були операції НАТО в Афганістані та підготовка до Саміту НАТО у Чикаго у травні ц.р.

Зокрема, Генеральний секретар сказав:
«Саміт у Чикаго буде зустріччю на вищому рівні, де братимуться зобов'язання. Зобов'язання завершити передачу повноважень у безпековій сфері в Афганістані й підтримати афганців у справі досягнення стабільного майбутнього. Зобов'язання зберегти здатність НАТО відповідати на виклики 21-го століття. Зобов'язання і надалі зміцнювати зв'язки з нашими партнерами у всьому світі.
Перш за все, Саміт у Чикаго продемонструє нашу відданість один-одному і нерозривний зв'язок між Північною Америкою і Європою, який залишається основою нашої безпеки.
Я говорив про підготовку зустрічі на вищому рівні з Президентом Б.Обамою у Вашингтоні. Я також розмовляв з новообраним Президентом Франції Ф. Олландом по телефону. Я привітав його з обранням і висловив бажання тісно співпрацювати з ним, коли він вступить на посаду.

Дозвольте мені зупинитися на трьох основних цілях саміту.
По-перше, ми визначили курс майбутніх дій в Афганістані. Ми завершимо місію МССБ до кінця 2014 року, але ми продовжуватимемо підтримувати довгострокові партнерські відносини з афганським народом.
Про це ми заявили ще на Лісабонському Саміті в 2010 році і з тих пір досягли значного успіху у втіленні нашої мети. Ми на шляху до завершення передачі повноважень за забезпечення безпеки афганцям до кінця 2014 року, як ми домовилися з Президентом Х.Карзаєм у Лісабоні. Афганські війська і поліція відповідають за безпеку половини населення країни. І я очікую, що вони найближчим часом переберуть на себе відповідальність ще у декількох провінціях і районах, оскільки щодня вони стають все більш упевненими і здібними.
Протягом наступного року, по мірі розвитку процесу передачі повноважень, афганські сили безпеки перебиратимуть на себе ініціативу у веденні бойових дій по всій країні, а ми будемо виконувати допоміжну роль. Але це включатиме і виконання завдань бойового забезпечення у разі необхідності.
У Чикаго ми визначимо, яким буде завдання НАТО після 2014 року. Я думаю, НАТО буде навчати, надавати поради і допомогу афганським силам безпеки. Але я не думаю, що це буде МССБ під іншою назвою. Це буде нова місія і роль НАТО буде іншою.
У Чикаго ми також почнемо формулювати наші зобов'язання з фінансування афганських сил безпеки в майбутньому - в рамках зусиль міжнародного співтовариства та разом із самими афганцями. Ми всі зацікавлені у збереженні успіхів, яких ми досягли разом дорогою ціною і жертвами. І ми всі зацікавлені в тому, щоб терористи не змогли знову використовувати Афганістан для організації нападів на наші країни.

Другим пунктом нашого порядку денного буде безпека та економіка. Ми покажемо, як ми можемо справлятися з сьогоднішніми економічними проблемами, одночасно готуючись до подолання викликів безпеці завтрашнього дня.
Ми пройшли довгий шлях з того часу, коли прийняли нову стратегічну концепцію НАТО на Саміті в Лісабоні.
Ми розпочали реформування нашої командної структури, щоб зробити її більш компактною і більш ефективною. Ми досягли успіху у забезпеченні збереження і розвитку ключових спроможностей НАТО.
У Лісабоні ми домовилися створити систему протиракетної оборони для захисту населення, території та збройних сил Європейських країн НАТО від серйозної і зростаючої загрози. У Чикаго ми оголосимо про досягнення тимчасової спроможності ПРО. Це тільки перший крок, але він дуже важливий.
Ми розвиваємо систему наземного спостереження і розвідки НАТО (Allied Ground Surveillance - AGS), яка використовує дистанційно керовані літальні апарати для забезпечення наших сил важливою розвідувальною інформацією. Це допоможе заповнити прогалини у наших можливостях, виявлених під час операцій у Лівії та Афганістані. У Чикаго ми започаткуємо 20 - 30 інших багатонаціональних проектів, у тому числі покращення систем захисту особового складу, розвідки та обслуговування техніки.
Наша мета полягає у розвитку «Сил НАТО 2020» - Альянсу, який відповідатиме вимогам і наступного десятиріччя і надалі. Способом досягнення цієї мети є «розумна оборона» - оновлена культура співпраці, яка дозволить забезпечити більшу безпеку для наших громадян навіть у часи жорсткої економії.

Третім пунктом порядку денного буде партнерство. Ми будемо зміцнювати нашу мережу партнерств по всьому світі.
На саміті в Лісабоні ми оголосили, що будемо зміцнювати діалог і співпрацю з країнами-партнерами та ключовими міжнародними суб'єктами. Оскільки в сучасному світі проблеми безпеки не знають кордонів, жодна країна або союз не можуть упоратись з більшістю з них самостійно. А наша унікальна мережа партнерства поширюється по всьому світу - від Західної Європи до Східної Азії і від Північної Африки до південній частини Тихого океану.
В Афганістані ми співпрацюємо разом з 22 країнами-партнерами, які надають війська, інструкторів та ресурси в рамках найбільш широкої коаліції в новітній історії. У Косово 8 країн-партнерів допомагають нам підтримувати безпечну і стабільну обстановку. А політична та оперативна підтримка кількох партнерів з Європи, Близького Сходу та Північної Африки мала важливе значення для успішного проведення в минулому році операції з реалізації резолюцій Ради Безпеки ООН із захисту цивільних осіб у Лівії.
Щоб відзначити цей важливий внесок, ми запросили групу з тринадцяти країн-партнерів, які роблять значний внесок в операції НАТО. Ця безпрецедентна зустріч дозволить обговорити спільні проблеми безпеки і подальші шляхи поширення і поглиблення нашої співпраці. Міністри закордонних справ країн-членів НАТО також зустрінуться зі своїми колегами з Боснії і Герцеговини, Грузії, Чорногорії і Македонії, щоб обговорити весь спектр питань порядку денного саміту.

Таким чином, у Чикаго відбудеться найбільший в історії НАТО саміт за участю близько 60 країн і організацій. Організація Об'єднаних Націй та Європейський Союз також будуть представлені на нашій зустрічі на вищому рівні. НАТО є і залишатиметься трансатлантичним альянсом. Але якщо йдеться про безпеку, Саміт у Чикаго покаже, що НАТО є найкращим партнером для міжнародного миру та безпеки».

Відповідаючи на запитання щодо рівня участі Грузії у Саміті НАТО в Чикаго, А.Ф.Расмуссен повідомив, що Грузія буде представлена Президентом М.Саакашвілі на трьох зустрічах: країн-контрибуторів МССБ, ключових партнерів та країн, які прагнуть стати членами НАТО.
Він також зазначив, що не отримав відповіді від російської сторони, хто саме представлятиме Росію на засіданні МССБ, однак висловив сподівання, що РФ все-таки надішле свого представника.
А.Ф.Расмуссен запевнив, що жодна з країн, зокрема Туреччина, не блокували можливість запрошення Ізраїлю на саміт, оскільки НАТО не мала наміру запрошувати його, бо Ізраїль не є контрибутором ні МССБ, ні КФОР. За словами Генсекретаря, зустріч з партнерами виходить за межі діючих форматів партнерства, а саме Стамбульської ініціативи співпраці та Середземноморського діалогу. Це зустріч тих країн, які зробили найбільші політичні, військові чи фінансові внески у операції НАТО в Афганістані, Косово, Лівії. Серед озвучених А.Ф.Расмуссеном учасників згаданого засідання, окрім Грузії, було ще названо Катар, Марокко, ОАЕ, Йорданію, Австралію, Нову Зеландію, Японію, Пд.Корею.

Довідково: 7 травня ц.р. речник НАТО О.Лунгеску повідомила представникам ЗМІ, що мета зустрічі з партнерами - посилити та поглибити існуючі формати партнерства, а не створювати нові. Речник також наголосила, що у Чикаго не буде внесено жодних змін до існуючої програми Партнерство заради миру.

Щодо переліку запрошених на розширене засідання по Афганістану, то серед його учасників було виділено міжнародні організації (Світовий банк, ЄС, ООН), а також РФ, Японію та країни регіону. Водночас було зазначено, що представники Індії та Китаю участі у Саміті не братимуть.

Висловлюючи свою думку про те, чи послабить відсутність Президента РФ динаміку відноси між РФ і НАТО, А.Ф.Расмуссен повторив, що співпраця між Росією та Альянсом не залежить від однієї зустрічі. Він висловив сподівання, що невдовзі після Саміту в Чикаго відбудеться його зустріч з новообраним Президентом РФ.
Відповідаючи на запитання, як він оцінює результати нещодавньої конференції з питань ПРО, яка пройшла у Москві за участю заступника Генсекретаря А.Вершбоу, А.Ф.Расмуссен назвав захід важливою складовою діалогу між сторонами на цьому напрямку. Принагідно він знову нагадав про успіх проведених у квітні ц.р. в Німеччині спільних навчань між РФ і НАТО у сфері ПРО та міністерське засідання Ради НАТО-Росія за участю Міністра закордонних справ С.Лаврова.

Генсекретар НАТО також повідомив, що має намір виступити у ході молодіжного Саміту, який відбудуться у Чикаго. Він представить молодим учасникам порядок денний засідання, однак основні сподівання покладає на відверту дискусію щодо майбутнього НАТО. За його словами, НАТО приділяє велику увагу роботі з молоддю. Надзвичайно цікаво почути бачення молодого покоління дипломатів щодо ролі НАТО 2020, оскільки успіх НАТО у подоланні наслідків Холодної війни для них є історією. Водночас, А.Ф.Расмуссен додав, що сьогодні діє низка ініціатив у сфері громадської дипломатії НАТО, які дають змогу врахувати настрої молоді.

Деталізуючи суть розмови із новообраним Президентом Франції Ф.Олландом, А.Ф.Расмуссен повідомив, що це була протокольна бесіда. Він привітав Ф.Олланда і висловив сподівання на подальшу співпрацю. Жодного обговорення намірів Франції про виведення чи залишення її контингенту в Афганістані не було. За словами А.Ф.Расмуссена, до офіційної інаугурації нового Глави держави та оприлюднення його офіційної позиції із згаданого питання робити будь-які заяви передчасно. Водночас, Генсекретар НАТО висловив впевненість, що НАТО і Франція зможуть домовитися.

Відповідаючи на запитання щодо термінів започаткування наступної фази проекту НАТО-ПРО, А.Ф.Расмуссен не назвав жодних дат. Разом з тим, він наголосив, що після того, як у Чикаго буде оголошено про початкові здатності системи, Альянс продовжить роботу. Він нагадав, що Румунія та Польща (у 2015 та 2018 рр. відповідно) погодилися на розміщення на своїй території деяких елементів системи, тому процес триває.

На уточнююче запитання, що конкретно дають змогу захистити початкові можливості ПРО та скільки коштів уже витрачено, А.Ф.Расмуссен повідомив, що існуючі потужності НАТО-ПРО дозволяють захистити усе населення, сили та території європейських країн-членів НАТО.

Торкаючись проблематики виконання зобов’язань союзниками, а саме як НАТО може зобов’язати країни-члени виконувати проекти „розумної оборони”, які будуть заявлені у Чикаго, А.Ф.Расмуссен сказав таке:
„У Чикаго буде затверджений список багатонаціональних проектів, які уже погодилися виконувати усі країни-члени. На даний час у кожному з цих проектів визначено лідера і країни-учасниці”. Він також підтвердив, що у Чикаго буде підписана низка конкретних контрактів та проектів, зокрема щодо набуття здатностей у сфері наземного спостереження, продовження патрулювання повітряного простору над Прибалтикою, національних внесків у об’єднану систему НАТО-ПРО.
На думку А.Ф.Расмуссена, зараз концепція „розумної оборони” спрацює, оскільки в умовах фінансових обмежень для багатьох країн багатонаціональні проекти є єдиною можливістю забезпечити себе необхідним захистом.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux