Україна - НАТО

, Київ 13:15

Громадська думка щодо вступу в НАТО

Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова з 11 по 16 травня 2016 року. Було опитано  2016 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
 Опитування здійснювалося  за фінансової підтримки  програми МАТRА Посольства Королівства Нідерландів та Національного  фонду  підтримки демократії (NED, США).

Більш детально можна ознайомитися з інформацією на сайті Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» за лінком: http://dif.org.ua/ua/publications/press-relizy/samit-nato-perspektivi-ukraini.htm


Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова в період з 14 по 22 листопада 2015 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2009 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Для порівняння наводяться дані опитувань, які були проведені у різні роки Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва разом зі своїми партнерами – Київським міжнародним Інститутом соціології, Центром Разумкова, фірмою «Ukrainian Sociology service».

 • Приєднання України до НАТО – це найкращий спосіб  гарантувати національну безпеку України – такої думки дотримуються 46% населення. Підтримка  членства в Альянсі почала стрімко зростати у 2014 р. і стала тенденцією. Так, якщо у  2012 р. на НАТО як джерело безпеки покладалися лише 13% українців, то у травні 2014 р. – вже 33%, у грудні 2014 р. – 44%,  і листопаді 2015 р. – 46%.
 • В той же час кардинально втратили свою привабливість ідея позаблоковості та військового союзу з Росією й іншими країнами СНД. Зокрема, у 2012 р. саме позаблоковий статус  був лідером за рівнем підтримки у суспільстві: 42% населення вбачали в ньому гарантію національної безпеки. Після анексії Криму та початку війни на Донбасі частка прибічників позаблоковості різко скоротилася спочатку до  28% у травні 2014 р. і до 23% у листопаді 2015 р. Підтримка військового  союзу з Росією та іншими країнами СНД різко впала після анексії Криму та агресивних дій Росії на Донбасі. Якщо у квітні 2012 р. альянс з Росією джерелом безпеки вважали 26% українців, то у травні 2014 р. – 13%, а у листопаді 2015 р. прихильників такого варіанту лишилося  8%.
 • Водночас існують значні  регіональні відмінності у ставленні населення до різних варіантів гарантування безпеки України. Найбільш прихильним   до вступу до НАТО залишаються Захід  (72% населення регіону) та  Центр (52%) України. Водночас  саме в цих регіонах найменша частка тих, хто виступає за позаблоковість (8% та 17%) або ж військовий альянс з Росією (2% та 5%, відповідно).
 • У листопаді 2015 року вперше членство в НАТО вийшло на перше місце як шлях гарантування безпеки України на Сході України (Дніпропетровська, Запорізька та Харківська області), де відносна більшість (36%) віддають перевагу саме приєднанню України до євроатлантичної спільноти. На другому місці для жителів Сходу –  позаблоковість, за яку виступають 29% жителів регіону. Важливо, що протягом липня–листопада 2015 р.  на Сході прихильників НАТО побільшало (від 20% до 36%), а от позаблокового статусу – навпаки поменшало (від 43% до 29%).
 • Приріст підтримки членства в НАТО відбувся і на підконтрольній Україні частині Донбасу. Так, якщо у липні цього року НАТО джерелом безпеки для України вважали 12% жителів  Донецької та Луганської областей (на підконтрольній  Україні території), то  у листопаді – вже 23%. Позаблоковість на Донбасі лишається відносним лідером громадської думки, але за останні кілька місяців вона втратила 14% своїх прихильників: у липні 2015 р. – 49%, а в листопаді – 35%.
 • На Півдні України  рівень підтримки НАТО у другій половині 2015 р.  лишився майже незмінним (25%), так само, як і   рівень прихильності позаблоковості (38%), але натомість  різко скоротилася частка  прибічників військового союзу з Росією (від 15%  до 7%).
 • Якби найближчим часом   в Україні відбувся референдум щодо членства в НАТО, участь у ньому готові були б взяти 64% від загальної кількості виборців. Втім, існують певні регіональні відмінності у готовності населення щодо участі у такому референдумі. Найвищою імовірна явка була б на Заході (81%),  в Центрі (68%) і на Сході (65%).  На Півдні  заявлена явка становить 47%, а на Донбасі – 41,5%.
 • Референдум  щодо членства в НАТО був би впевнено  виграний: 75% учасників голосування підтримали б приєднання України до НАТО. Більше того, цей результат  вищий на 11%, аніж міг би бути влітку 2015 р. на гіпотетичному референдумі (64%) за приблизно такої самої очікуваної явки.
 • Вперше в історії України очікуваний результат голосування на референдумі не ділить Україну – в усіх регіонах України він був би виграний. Найбільш переконливою була б перемога прихильників НАТО у Західному (91% «за» і 4% – «проти») і  Центральному (80% та 11%, відповідно) регіонах. На Півдні України 61%  учасників голосування виступили б за приєднання до Альянсу, а проти – 38%. Найбільш істотні зміни були зафіксовані у потенційних результатах референдуму на Сході та Донбасі. Так, якщо в липні ці два регіони проголосували б проти, то у листопаді  перевага була б на боці прихильників НАТО: на Сході – 57% «за» і 41% «проти», на Донбасі – 58,5%  і 40%, відповідно.  Втім, імовірне позитивне голосування на Донбасі та Півдні  на референдумі щодо членства в НАТО  зумовлене тим, що  противники НАТО на референдум не підуть.

Більш детально можна ознайомитися з інформацією на сайті Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» за лінком: http://www.dif.org.ua/ua/publications/press-relizy/fdsgfdhh.htm

Моніторинг змін громадської думки щодо вступу в НАТО на постійній основі здійснюється Київським міжнародним Інститутом соціології, Соціологічною групою "Рейтинг", Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Центром Разумкова та ін.

Зовнішньополітичні орієнтації громадян України

Результати соціологічного дослідження

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 9 по 14 вересня 2016 року. 

У випадку проведення референдуму стосовно вступу до НАТО за вступ збиралося проголосувати 44,3% опитаних,  проти вступу – 38,1%. У Західному регіоні за вступ до НАТО проголосували б 75,6% респондентів, проти – 10,4%, у Центральному регіоні – відповідно 51,2% і 28,1%, у Південному  – відповідно 24,1% і 48,1%, у Східному – відповідно 19,0% і 70,1%, на Донбасі – відповідно 31,0% і 52,0%. Якщо у наймолодшій (18-29 років) віковій групі прихильники вступу до НАТО помітно переважають супротивників (відповідно 49,6% і 32,1%), то у всіх інших вікових групах частки прихильників і супротивників вступу до НАТО статистично значуще не відрізняються.

За відновлення позаблокового статусу України виступають 32,8% опитаних, проти – 38,4%.  Прихильники позаблокового статусу становлять більшість у Східному регіоні, відносну більшість – Південному, супротивники – більшість у Західному і відносну більшість – у Центральному регіонах. На Донбасі частки прихильників і супротивників позаблокового статусу приблизно рівні. 

ГЕОПОЛІТИЧНІ ОРІЄНТАЦІЇ ЖИТЕЛІВ УКРАЇНИ: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ, МИТНИЙ СОЮЗ, НАТО (ЛЮТИЙ 2017 Р.)

Київський міжнародний існтитут соціології

Ставлення жителів України до питання вступу України до НАТО

Як і під час попередніх досліджень, наразі частка прихильників вступу України до НАТО дещо переважає над часткою противників: якби референдум із питання, чи вступати Україні до НАТО, відбувався у лютому 2017 року, 41% жителів України проголосували б за вступ України до НАТО, 32% - проти; решта 27% не визначилися, або не стали би брати участь у такому референдумі.

Тож, якби референдум щодо вступу України до НАТО проводився у лютому 2017 року, і у голосуванні взяли участь усі ті, хто визначився зі своїм вибором, явка становила би близько 73%, а голоси учасників розділилися б таким чином: 57% - за вступ України до НАТО, 43% - проти.

Дані наведено для України, за винятком окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

Частка готових проголосувати за вступ України до НАТО за минулі два роки практично не змінилася: 40% у травні 2015 р., 39% у вересні 2016 р. і 41% у лютому 2017 р.

Дані наведено для України, за винятком окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

Ідею вступу України до НАТО, як і раніше, підтримують переважно мешканці західних і центральних областей; на півдні і на сході країни більшість налаштована проти вступу України до НАТО. За результатами опитування, якби референдум з питання, чи вступати Україні до НАТО, проводився у лютому 2017 року,

 • у західних областях 65% проголосували б за вступ до НАТО, 13% - проти, 22% - не визначилися;
 • у центральних областях 41% готові проголосувати за вступ до НАТО, 22% - проти, 37% - не визначилися;
 • у південних областях - 30% за вступ до НАТО, 53% - проти, 16% - не визначилися;
 • у східних областях - 15%  за вступ до НАТО, 54% - проти, 32% - не визначилися.